FETÖ sanığının inkar savunmaları çürütüldü!

AA |  10 Ekim 2019 Perşembe - 13:55 | Son Güncelleme : 10 10 2019 - 13:58

Sakarya'da FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan sanık hakkındaki gerekçeli kararda, yargılama safhasında inkar etmesine karşın sanığın "kullanmadım" dediği örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u kendi adına kayıtlı hat üzerinden 1,5 yıl boyunca kullandığı, tabletine parayla "Eagle" programı yüklettiği tespit edildiği belirtildi.


Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesince sanık Celal D. hakkında silahlı  terör örgütü üyesi olmak" suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası kararının  gerekçesi açıklandı. 18 sayfalık kararda, örgüte ilişkin bilgilerin yanı sıra,  esasa ilişkin mütalaa, sanık savunması, mahkemeye gelen rapor ve evraklar ile  tanık beyanları gibi bölümlere de yer verildi.
 
Kararda, sanığın duruşmalardaki savunmasında "Bylock" indirmediği ve  kullanmadığını belirttiği ancak söz konusu programı, kendi adına kayıtlı hat  üzerinden 11 Ağustos 2014-19 Şubat 2016 tarihlerinde kullandığının anlaşıldığı  kaydedildi.
 
Bank Asya hesabındaki hareketlilik
 
Sanığın, yine duruşmalarda "Kimsenin talimatıyla Bank Asya hesabıma  para yatırmadım." dediği Bank Asya'da hesap hareketleri ve bilirkişi raporuna  ilişkin bilgiler gerekçeli kararda şu şekilde yer aldı:
 
"Sanığın ilk defa 2 Ocak 2014 tarihinde Bank Asya'da hesap açtığı,  bankayı 2014-2015 yıllarında aktif olarak kullandığı, hesapta en yoğun para  hareketliliğinin örgüt elebaşının 2014 yılı başlarında ilk talimatından sonra 6  Ocak'ta sanığın hesabına 6 bin 500 lira havale geldiği, ikinci talimat dönemi  olarak kabul edilen 26 Ağustos 2014 tarihinde hesaba sanık tarafından 20 bin 470  lira yatırıldığı görülmüştür."
 
Gerekçeli kararda, tanıkların beyanlarına göre Celal D'nin "Numan" kod  adını kullandığı, tanık N.U'nun ifadesine göre sanığın örgüt hiyerarşisi içinde  2012-2016 yıllarında "KYK mesulü" olduğu, bu şekilde KYK yurdunda kalan  üniversite öğrencilerini örgüte kazandırmaya çalıştığı belirtilerek, tanık  F.U.A'nın beyanına göre sanığın 2015-2016 yıllarında "İl emincisi" olduğunu ve  darbe girişiminden sonra da örgütsel yapılanmaya ne şekilde devam edeceğini  söylediği kaydedildi.
 
Parayla "Eagle" programı yükletmiş
 
Sanık Celal D'nin 2017 yılı başlarında tanık F.U.A'ya para vererek  aldırttığı tablete "Eagle" programını yüklediğinin aktarıldığı gerekçeli kararda,  sanığın 2017 yılında firari olan örgüt mensuplarını "gaybubet evleri"ne  yerleştirdiğinin anlaşıldığı belirtildi.  
 
Kararda, asker olan tanıkların beyanına göre sanığın askeri mahrem  yapılanmada yer alarak asker kişilerle ilgilendiği aktarılarak, "Böylece tanık  beyanlarından sanığın örgüt içerisinde üst düzeyde faaliyette bulunduğu  anlaşılmıştır. Sanığın bu faaliyetlerine darbe girişimine kadar devam ettiği,  darbe girişiminden sonra da kaçmaya devam ederek ve kaçan örgüt mensuplarına  kalacak yer temin ederek örgütsel faaliyetlerine devam ettiği anlaşılmıştır."  ifadeleri kullanıldı.  
 
Sanığın örgüt hiyerarşisinde asker mahrem yapılanmada faaliyette  bulunarak "Numan" kod adını kullandığı, "KYK il temsilciliği" yaptığı, örgütteki  pozisyonu ile darbe girişiminden sonra da faaliyetlerine devam ettiği  anlaşıldığından sanığın üst hadden cezalandırılmasına hükmedildiği gerekçeli  kararda vurgulandı.  
 
SÜREÇ
 
Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 4. Ağır Ceza  Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanık Celal D. hakkında "silahlı terör  örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası talep  ediliyordu.  
 
Mahkeme heyeti, 12 Eylül'deki karar duruşmasında sanığın "silahlı  terör örgütü üyeliği" suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün hapisle cezalandırılmasına ve  tutukluluk halinin devamına hükmetmişti.
 

ETİKETLER

FETÖ FETÖ sanığı