FETÖ sanığı eşi ile "ByLock"tan görüşmüş

02 Ekim 2018 Salı - 14:32 | Son Güncelleme : 02 10 2018 - 14:32

Erzurum'da, FETÖ/PDY'ye ait yurtta çalışan Üzeyir Kazan'ın, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi - Mahkemeye gönderilen ByLock "Tespit ve Değerlendirme Tutanağı"da sanık Kazan'ın eşi ile program üzerinden görüştüğü belirlendi


Erzurum'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet  Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu, örgüt bünyesindeki yurtta çalışarak  yöneticilerine bilgi verdiği ve örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u  kullandığı iddia edilen Üzeyir Kazan'ın yargılanmasına devam edildi. 
 
Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, sanık Üzeyir Kazan'ın  avukatı Muhammed Yıldırım hazır bulundu. Bu davadan tutuksuz yargılanan ancak  başka suçtan tutuklu olan sanık Kazan ise duruşmaya Silivri 3 Nolu L Tipi  Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.
 
Duruşmada, Kazan hakkında, Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesinde aynı  suçtan dava açıldığı anımsatılarak, birleştirme talebi konusunda muvafakat  verildiği kaydedildi.
 
Kazan, savunmasında, her iki dosyanın birleştirilmesini talep ederek,  "Burada sadece bir tanık ifadesiyle hakkımda tutuklama kararı verildi. Ne  olduğunu anlamadım. Buradaki dosyanın içeriğini de bilmiyorum." dedi.
 
Avukat Yıldırım ise birleştirme yönündeki talebe katıldıklarını ifade  ederek, "Sanık hakkında mükerrer yargılama söz konusu. Bunun, müvekkilimin  aleyhine olacağı düşüncesindeyiz. Acilen işlem yapılmasını talep ediyoruz." diye  konuştu.
 
Mahkeme heyeti, Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesinin, Kazan hakkındaki  davaların birleştirilmesi konusundaki kararının beklenmesi amacıyla duruşmayı  erteledi.
 
ByLock'a 228 kez giriş yapmış
 
Dava kapsamında mahkemeye gönderilen örgütün gizli haberleşme programı  ByLock'a ilişkin "Tespit ve Değerlendirme Tutanağı"nda, Kazan'ın "ilyass06"  kullanıcı adıyla söz konusu programı kullandığı tespit edildi.
 
Tutanakta, sanığın, programa 8 Kasım 2014 ila 24 Aralık 2015 arasında  228 kez giriş yaptığı, 150 ayrı mesaj gönderdiği ve 236 mesaj aldığı, 4 mail  gönderdiği ve 10 mail aldığı belirtildi.
 
Sanığın, program üzerinden 55 kez arama yaptığı ve 39 kez arandığı  aktarılan tutanakta, Kazan'ın, eşi R. Kazan ile de program üzerinden mesajlaştığı  kaydedildi.
 
İddianameden
 
Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık  Üzeyir Kazan'ın, örgüte ait Özel Fecir Yüksek Öğretim Kız/Erkek Öğrenci Yurdunda  "kat abisi" görevinde bulunduğu belirtiliyor. 
 
Tanıklardan alınan beyan doğrultusunda Kazan'ın çalıştığı yurtta örgüt  lideri Fetullah Gülen ile ilgili bilgiler verilen sohbetler yaptığı, bağış kutusu  adı altında yardım topladığı, öğrencileri Sızıntı dergisi ve Zaman gazetesine  abone yapmaya çalıştığı aktarılan iddianamede, sanığın yurtta kalan öğrencilere  "KPSS sınavlarına girin sizleri memur yapalım" şeklinde vaatlerde bulunduğu  anlatılıyor. 
 
İddianamede, Bank Asya'ya talimat üzerine para yatırdığı ve ByLock  kullanıcısı olduğu kaydedilen Kazan'a "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan  7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası verilmesi talep ediliyor.
 

ETİKETLER