FETÖ'nün "yargıdaki beyni" Hüseyin Yıldırım'a hapis

DHA |  15 Ocak 2020 Çarşamba - 16:18 | Son Güncelleme : 15 01 2020 - 16:18

Yargıdaki "taktiksel beyin takımı"nda yer aldığı belirtilen eski Adalet Akademisi başkanı ve eski Yargıtay üyesi Hüseyin Yıldırım, silahlı terör örgütü yöneticiliğinden 17 yıl 4 ay hapisle cezalandırıldı


 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yargıdaki "taktiksel  beyin takımı"nda yer aldığı belirtilen eski Adalet Akademisi başkanı ve eski  Yargıtay üyesi Hüseyin Yıldırım'a, silahlı terör örgütü yöneticiliğinden 17 yıl 4  ay hapis cezası verildi.  İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesince,  Yargıtay Genel Kurul Salonunda görülen duruşmaya, tutuklu sanık Yıldırım ile  avukatı katıldı. Esas hakkındaki savunmasında suçlamaları reddeden Yıldırım, örgüt  üyesi ve yönetici olmadığını iddia etti. Hakkındaki delillerin hukuka aykırı olduğunu öne süren Yıldırım,  mülakat komisyonunda görev yaptığı dönemde, örgütten olmayan hakim ve savcı  adaylarının elenmesini sağladığına yönelik tespitleri de kabul etmedi.
 
 Aleyhindeki tanık beyanlarının gerçeği yansıtmadığını savunan  Yıldırım, FETÖ'nün tepe yöneticilerinden Önder Aytaç'la yaptığı görüşme ve  mesajlaşmaların ise bayram kutlaması olduğunu ileri sürdü.Yıldırım ve avukatının savunmalarını tamamlamaları üzerine duruşmaya  karar için ara verildi.
 
Daha sonra Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi heyetinin oy birliğiyle aldığı  karar, Daire Başkanı Maruf Alikanoğlu tarafından açıklandı. Hüseyin Yıldırım'a, "FETÖ yöneticiliği" suçundan, Türk Ceza Kanunu'nun  (TCK) 314/1'inci maddesi gereğince alt sınırdan uzaklaşarak 13 yıl hapis cezası  veren mahkeme heyeti, terör suçlarında cezanın yarı oranında artırılmasını  öngören 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 5/1'inci. maddesi uyarınca cezayı  19 yıl 6 aya çıkardı. TCK'nin 62. maddesindeki indirimi uygulayarak sanığın cezasını 17 yıl  4 aya indiren mahkeme heyeti, Yıldırım'ın tutukluluk halinin devamına da  hükmetti.  Yıldırım'ın cezası, eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK),  Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay üyelerinin FETÖ üyeliği ve yöneticiliği  suçundan Yargıtay 9. Ceza Dairesince yargılandıkları davalarda verilen en yüksek  ceza oldu.
 Bu karara karşı temyiz yolu açık bulunuyor. Temyize gidilmesi  durumunda talebi, Yargıtay Ceza Genel Kurulu görüşecek.
 
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan mütalaada, Yıldırım'ın  öğrencilik yıllarından beri dahil olduğu terör örgütü üyeliği faaliyetlerini  hakimlik mesleğinde de sürdürdüğü, örgüt toplantılarına katılıp himmet topladığı,  bu toplantılarda örgüt üyelerinin faaliyetlerini gizlilik içinde sürdürmeleri  yönünde talimat verdiği vurgulanmıştı. Sanığın Adalet Akademisi Başkanıyken terör örgütü elebaşı Fetullah  Gülen ile Pensilvanya'da görüştüğü, 2010'daki HSYK seçiminde aday belirlenmesinde  aktif rol oynadığı anlatılan mütalaada, Yıldırım'ın Yargıtay üyesi seçildikten  sonra divan üyelerinin ve daire başkanlarının seçilmesinde belirleyici olduğu  kaydedilmişti. Mütalaada, örgütün yargı yapılanması üst konseyinde görev yaptığı da  belirtilen Yıldırım'ın, yargıda alınacak kararların belirlendiği ve heyet  şeklinde çalışan örgüt biriminin "taktiksel beyin takımı"nda yer aldığına işaret  edilmişti.