FETÖ'nün Türk Telekom'un işgal davasında karar çıktı

AA |  02 Ekim 2017 Pazartesi - 14:32 | Son Güncelleme : 02 10 2017 - 15:37

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, Gayrettepe'deki Türk Telekom binasını ele geçirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 6'sı tutuklu 13 askerin yargılandığı davada, mahkeme eski albay Nurullah Atmaca ve eski yarbay Birol Keskinkılıç'a "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, eski yarbay Cem Doygun ile uzman çavuşlar Serdar Özer, Muhammet Mustafa Çelik ve Murat Karataş'a müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme, er olan 7 sanığın ise beraatine hükmetti.


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, Gayrettepe'deki Türk Telekom binasını ele geçirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 6'sı tutuklu 13 askerin yargılandığı davada mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar eski albay Nurullah Zeki Atmaca, eski yarbay Birol Keskinkılıç'a ''Anaysal düzeni ortandan kaldırmaya teşebbüs'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, eski yarbay Cem Doygun, eski astsubaylar Muhammet Mustafa Çelik, Serdar Uzel ve uzman erbaş Murat Karataş'a ise aynı suçtan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi verilen aranın ardından dosya ile ilgili kararını açıkladı.

Buna göre darbecilerden ele geçirilen sözde sıkıyönetim listesinde,  ''Genelkurmay İstihbarat Başkan Yardımcısı'' olarak görevlendirilen tutuklu sanık  eski albay Nurullah Zeki Atmaca ile eski yarbay Birol Keskinkılıç'ın ''Anayasal  düzeni ortandan kaldırmaya teşebbüs'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis  cezasına çarptıran heyet, sanıkların pişmanlıklarının bulunmayışını da dikkate  alarak verilen cezadan bir indirim uygulanmasına yer olmadığına hükmetti.

Tutuklu sanıklar, eski yarbay Cem Doygun, eski astsubaylar Muhammet  Mustafa Çelik, Serdar Uzel  ve uzman erbaş Murat Karataş'ın da aynı suçtan  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmalarını kararlaştıran mahkeme  heyeti, sanıkların duruşmalardaki tavır ve davranışlarını gözönünde bulundurarak  verilen cezayı müebbet hapse indirdi.

Heyet, bu sanıklar hakkında ''TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs'' ve  ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs'' suçlarından da  dava açıldığı ancak sanıkların eyleminin kapsamı itibariyle, "Anayasayı ihlal"  suçunun tüm unsurlarıyla gerçekleştiğini belirterek, bu suçlardan ceza  verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Aynı sanıklar yönünden ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan  da dava açıldığını fakat sanıklar hakkında "Anayasal düzeni ortadan kaldrımaya  teşebbüs" suçundan hüküm kurulması nedeniyle bu suçtan da ceza verilmesine yer  olmadığına kanaat getiren heyet, tutuksuz sanıklar astsubay Uğur Alpay ile sanık  erler İzzet Uğur Alp, Emre Aslan, Sinan Aslan, Fatih Özbek, Cengiz Taşhan ve  Kadir Kars'ın, suç işleme kasıtlarının bulunmaması nedeniyle tüm suçlardan  beraatlerine karar verdi.

Üye hakimden karara şerh

Bu arada, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Çağlayan Özbay  ise sanıklar Serdar Uzel ve Muhammed Mustafa Çelik'in, darbe girşiminin  başlangıcından bitişine kadar geçen sürede gerçekleştirikleri hareket ve  eylemleri dikkate alındığında, bu sanıkların suç işleme kasıt, saik ve darbeye  teşebbüs eylemlerine iştirak iradelerinin bulunmadığı gerekçesiyle beraatlerine  karar verilmesi kanaatinde olduğunu ifade ederek, çoğunluğun görüşüne  katılmadığını beyan edip karara şerh koydu.

Mahkemenin söz konusu hükmüyle 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin  İstanbul'da açılan davalarda karara bağlanan ikinci dosya oldu. İstanbul'daki  darbe teşebbüsüne ilişkin ilk karar, İstanbul Valiliğini işgal eden askerlere  yardıma giden sanıklar hakkında verilmişti.

ETİKETLER