FETÖ'nün TSK'ye sızmada kullandığı "kod sistematiği" deşifre edildi

AA |  21 Ekim 2019 Pazartesi - 10:09 | Son Güncelleme : 21 10 2019 - 11:12

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) TSK yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmada, itirafçı beyanı doğrultusunda yapılan araştırma sonucuna göre, örgütün TSK'ye sızmak için askeri okul mülakatlarında örgütsel "kod sistematiğinde" verilen aday numaralarının 2. ve 3. hanelerindeki rakamların toplamının 9, 10, 11 ve 12 olan şahısların terör örgütü mensubu şahıslar olduğu tespit edildi ve bu yöntemle örgüt mensuplarına yüksek not verilerek TSK'ye sızmalarının sağlandığı ortaya çıktı.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca,  FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında alınan bir  itirafçı beyanı ve yapılan inceleme sonucuna göre örgütün TSK'ye kendi  mensuplarını sızdırdığına ilişkin yeni bir metodu daha açığa çıkarıldı.
 
İtirafçı askeri şahsın ifadesinde göre, ''2013 yılında Deniz Harp  Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu personel alımlarına ilişkin olarak  mülakat komisyonunda görev yaptığını, sistematik belirlenen aday numaralardan  terör örgütü mensubu adaylarını örgüt mensubu komisyon üyelerinin tanıdığını,  bunun da aday numaralarının ve kimlik numaralarının belirli hanelerdeki  rakamların toplamından örgütsel bir kod sistematiğinin belirlenmesi yoluyla  olduğunu'' söyledi.
 
43 şüpheli tespit edildi
 
Kendisine, örgütsel "kod sistematiğini" örgütte kendisinden sorumlu  sözde sivil imamın verdiğini, mülakata giren terör örgütü mensubu adaylara  yüksek, diğerlerine düşük not verilerek örgüt mensuplarının askeri okullara  sızmalarının sağlandığını anlatan itirafçı asker şüpheli, 2013 yılında mülakata  girenlere ilişkin örgütsel kod sistematiğinin verilen aday numaralarının 2. ve 3.  hanelerindeki rakamların toplamının 9, 10, 11 ve 12. olan şahısların terör örgütü  mensubu şahıslar olduğunu belirtti.
 
Bu ifade doğrultusunda harekete geçen savcılık, Kaçakçılık ve Organize  Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığınca Kriptoloji uzmanlarına bilirkişi raporu  hazırlattı.
 
Söz konusu raporda, aday numaralarının 2. ve 3. basamaklarındaki  rakamların sayı değerlerinin toplanmasıyla elde edilen değerin rastgele  dağıtılmadığının hipotez testiyle tespit edildiği belirtilerek, ''2013 yılında  yapılan her iki mülakat için belirtilen örgütsel formüle uyan ve mülakatı  geçenlerin tüm mülakatı geçenlere göre oranın yüzde 97,70 olduğu, sonuç olarak  2013 yılında belirtilen oranda terör örgütü mensubunun Deniz Harp Okulu ve  Astsubay Meslek Yüksek Okuluna sızdırıldığı tespit edilmiştir'' denildi.
 
Savcılık tarafından, soruşturma kapsamında 2013 yılı mülakat  komisyonunda görev alan, kendilerinden sorumlu sivil sözde imamların talimatıyla  örgüt mensubu adayların askeri okullara sızmalarını sağlayan, haklarında örgüt  mensubu oldukları yönünde itirafçı beyanı olan ve tamamı meslekten ihraç  edilen/emekli 7'si albay, 9'u yarbay, 9'u binbaşı, 13'ü yüzbaşı, 2'si üsteğmen,  3'ü astsubay olmak üzere 43 askeri personel hakkında ''terör örgütüne üye  olmak'', ''kamu kurumu zararına dolandırıcılık'', ''başkalarına çıkar sağlamak  amacıyla nüfuzunu kötüye kullanmak'' ve ''sahte belge düzenlemek'' suçlarından 18  Ekim'de gözaltı kararı verildi.
 
Yakalanan 2 şüpheli de kabul etti
 
Gözaltı kararını uygulamak için Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire  Başkanlığı koordinesinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Şube Müdürlüğü  ekiplerince yapılan eş zamanlı operasyonda şu ana kadar  20 kişi yakalanarak  işlemleri yapıldı. Diğer şüphelileri arama çalışması ise sürüyor.
 
Yakalanan eski 2 subayın etkin pişmanlık hükümlerinden yaralanarak  itirafçı oldukları belirtildi. Bu iki şüphelinin beyanlarına göre, söz konusu  aday numaralarındaki kod sisteminin doğru olduğunu ve aday numarası uyan  şahsıların örgüt mensubu olduklarını, örgüt mensubu olan şahısların başarılı  sayılmasını, diğerlerinin ise elenmesi yönünde örgütten talimat geldiğini de  itiraf ettikleri öğrenildi.
 
  
 

ETİKETLER

FETÖ TSK FETÖ TSK