FETÖ'nün TSK yapılanmasına darbe!

AA |  02 Aralık 2019 Pazartesi - 10:09 | Son Güncelleme : 02 12 2019 - 10:13

FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan muvazzaf asker ve örgütün sivil imamlarının da aralarında bulunduğu 25 şüpheli tutuklandı. Soruşturma kapsamında 13 şüpheli etkin pişmanlıktan, 1 kadın şüpheli küçük çocuğu olması, 6 şüpheli ise mevcut delil durumu nedeniyle serbest bırakıldı.


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) TSK yapılanmasına  yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan muvazzaf asker ve örgütün sivil  imamlarının da aralarında bulunduğu 25 şüphelinin çıkarıldığı hakimlikç tutuklanmasına karar verildi. 
 
45 KİŞİNİN İŞLEMLERİ TAMAMLANDI
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunun,  FETÖ'nün TSK yapılanmasında iletişim amacıyla kullandığı ankesör-sabit hatlardan  arananlara ve itirafçıların beyanlarında da adı geçenlere yönelik tespit  çalışmaları neticesinde gözaltına alınan 45 şüphelinin adli işlemleri tamamlandı.
 
Şüphelilerden 8'i etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanması, 3'ü de  delil durumu nedeniyle savcılıktan serbest bırakıldı. Bir kadın şüphelinin ise  küçük çocuğu olması nedeniyle adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar  verildi. Savcılık, diğer 33 şüpheliyi ise ''silahlı terör örgütüne üye olmak''  suçundan tutuklanması talebiyle hakimliğe sevk etti.
 
Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, 25 şüphelinin atılı suçtan  tutuklanmasına hükmetti. Hakimlik, 5 şüphelinin mahkeme huzurunda etkin  pişmanlıktan yararlanması nedeniyle, 3 şüphelinin ise delil durumu neticesinden  adli kontrolle serbest bırakılmalarına karar verdi. Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen ancak  adreslerinde bulunmayan 9 şüpheli hakkında ise yakalama kararı çıkarıldığı  belirtildi.
 
NE OLMUŞTU?
  
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunun,  FETÖ'nün TSK yapılanmasında iletişim amacıyla kullandığı ankesör-sabit hatlardan  arananlara ve itirafçıların beyanlarında da adı geçenlere yönelik tespit  çalışmaları kapsamında, 2'si sivil imam 54 şüpheli hakkında 26 Kasım'da gözaltı  kararı vermiş, talimatını alan İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, eş zamanlı  olarak 17 ilde operasyon başlatmıştı.
 
Şüphelilerden 2'sinin emekli albay, 1'inin muvazzaf yarbay, 2'sinin  meslekten ihraç binbaşı, 9'unun üsteğmen (5 muvazzaf, 4 ihraç), 4'ünün meslekten  ihraç teğmen, 30'unun astsubay (25 muvazzaf, 3 ihraç, 2 emekli), 4'ünün meslekten  ihraç askeri öğrenci olduğu belirtildi. Hakkında gözaltı kararı verilenler arasında 31 muvazzaf asker  bulunuyor. 17 şüpheli ise daha önce çıkarılan KHK ile meslekten ihraç edilmişti.
 

ETİKETLER

FETÖ TSK Soruşturma