FETÖ'nün sözde "Alevi imamı"nın bağlantıları mercek altında

AA |  29 Aralık 2016 Perşembe - 13:41 | Son Güncelleme : 29 12 2016 - 13:43

İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturmada tutuklanan örgütün sözde "Alevi yapılanma" sorumlusu olduğu iddia edilen Özdal Okutan'ın gizli ilişki ve bağlantıları araştırılıyor.


AA muhabirinin emniyet kaynaklarından edindiği bilgiye göre, İzmir  Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından  Ayhan Yılmaz'ın yürüttüğü soruşturmada, İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla  Mücadele Şubesi ekiplerince geçen 3 Kasım'da yakalanan ve FETÖ'nün sözde "Alevi  yapılanması" sorumlusu olduğu ileri sürülen Özdal Okutan'ın ilişkileri, örgütün  Alevi vatandaşlar üzerinden kirli oyunlar oynadığını gözler önüne seriyor.
 
Kırmızı kategoride "ByLock" kullanıcısı olduğu ortaya çıkan Okutan'ın,  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY ana dosya davasında, örgütün  sözde "Türkiye Alevi imamı"yken 2014 yılında ABD'ye firar eden Süleyman Ünsal ve  sonrasında aynı görevi yaptığı tespit edilen Ziya Demirel'in yerine getirildiği  değerlendiriliyor. Okutan'ın, Ziya Demirel ile yüz yüze ve telefonla birçok defa  görüşmeler yaptığı da elde edilen bilgiler arasında bulunuyor.
 
Emniyette hazırlanan polis fezlekelerinde Okutan'ın, Türkiye'de etnik  çatışma zemini üzerinden bir kaos ortamı oluşturma gayreti içinde olduğu, Alevi  vatandaşları FETÖ ile birlikte hareket etmeye iknaya yönelik faaliyetler  yürüttüğü bilgisi yer aldı.
 
FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında tutuklanan üst düzey polis  müdürleriyle telefon irtibatı kayıt altına alınan Okutan'ın, terör örgütü PKK  mensuplarıyla da görüştüğü saptandı.
 
Alevi dedelerine yat turu
 
Türkiye'de kaos ortamı oluşturmak isteyen örgütün, sözde "Alevi  yapılanması"ndan sorumlu olduğu iddia edilen Okutan'ın, Alevi Bektaşi Eğitim ve  Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra Uyum Alevi Bektaşi Eğitim  ve Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu kurucu üyesi olduğu, kendisinin kurduğu  Semah Alevi Bektaşi Eğitim ve Kültür Derneğinin ise darbe girişimi sonrası  kapatıldığı bilgisine ulaşıldı.
 
Soruşturma kapsamında ifade veren gizli tanık, Okutan'ın, FETÖ/PDY  üyelerinden aldığı finansal destekle Alevi dedelerinin katılımıyla yat turları  düzenlediğini, bu gezilere İzmir'de o dönemde görev yapan bazı eski üst düzey  emniyet müdürlerinin de katıldığını belirtti.
 
Ege Üniversitesi Fen Fakültesinde kendisine bir oda tahsis edildiği ve  kapıya da "proje koordinatörü" tabelası asıldığı belirlenen Okutan'ın, kendi  adına sahte "araştırma görevlisi" kartviziti bastırdığı tespit edildi.
 
Gizli tanığın beyanlarında, Okutan'a idari binalarda bulunan şifreli  kapılardan kolayca geçmesi için manyetik kart verildiği ve söz konusu kişinin  özellikle üniversiteye taşeron işçi alımı ve iş akdi fesihlerinde de belirleyici  olduğu bilgisi de yer alıyor.
 
Mali Suçlarla Mücadele polisi, Okutan'ın karmaşık ilişki ağını çözmeye  çalışıyor.
 
TKP/ML örgütü üyelerini koordine etmiş
 
Karmaşık ilişki ağıyla dikkati çeken Okutan'ın 1 Mayıs gösterilerinde  TKP/ML örgütünün üyelerini koordine ettiği, çıkan olaylar nedeniyle gözaltına  alındıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı da hazırlanan  fezlekede yer aldı.
 
Mali Suçlarla Mücadele polisinin, Okutan'ın karmaşık ve karanlık  ilişki ağını deşifre etmek için çalışmalarını titizlikle sürdürdüğü kaydedildi.

ETİKETLER

fetö alevi imamı izmir