FETÖ'nün kapatılan Zirve Üniversitesi davasında karar

AA |  14 Mayıs 2019 Salı - 13:08 | Son Güncelleme : 14 05 2019 - 13:08

Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile iltisakı nedeniyle Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Zirve Üniversitesine yönelik davada, akademisyen ve üniversite personelinin de aralarında yer aldığı 19 sanık, 6 ay 7 gün ile 7 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.


 
Gaziantep 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Özmen  Özgüven, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS)  ile bağlandı. Tutuksuz sanıklar ile avukatları ise duruşmada hazır bulundu.
 
Sanıklar, önceki savunmalarını tekrar ettiğini belirterek, beraat  talebinde bulundu.
 
Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan eski dekan  yardımcısı Vahap Aktaş'a 7 yıl 6 ay, eski öğrenci işleri müdürü Sezai Şimşek'e 6  yıl 10 ay 15 gün, eski rektör yardımcısı Fatih Töremen, eski yabancı diller bölüm  başkanı Şaban Çepik, eski iktisadi ve idari bilimler fakültesi dekanı Çetin  Doğan, eski sürekli eğitim merkezi müdürü Mehmet Tamer, akademisyenler Abdulkadir  Nağaç, Aydın İpek, Ömer Akgöbek, Serdar Pehlivanoğlu, üniversite personeli Mesut  Kuşdemir, Ramazan Özer, Mustafa Şanver ve Suat Kılıç, eski sosyal bilimler  enstitüsü sekreteri Osman Şenyurt, Özmen Özgüven ve Yunus Göç'e 6 yıl 3'er ay  hapis cezası verdi.
 
 
Heyet, sanık Abdullah Demir'i "silahlı terör örgütüne yardım etmek"  suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı. Hatice Güner'e ise aynı suçtan 6 ay  7 gün hapis cezası verilmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, hükmün açıklanmasını  geri bıraktı.
 
Özgüven'in tutukluluk halinin devamına hükmeden heyet, sanıklar Ayşe  Aktaş, Ahmet Cezmi Savaş, Gökhan Apaydın, Hasan Akın, Hidayet Tok, Marjus Hoxha,  Mehmet Aslan, Ramazan Cihan ve Yusuf Kadri Şirinkan'ın beraatini kararlaştırdı.
 
  

ETİKETLER