FETÖ'nün İTÜ yapılanması davasında karar

AA |  25 Mayıs 2018 Cuma - 19:05 | Son Güncelleme : 25 05 2018 - 19:05

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Teknik Üniversitesi'ndeki (İTÜ) akademik yapılanmasına ilişkin 7'si tutuklu, 3'ü firari 35 sanığın yargılandığı davada, 16 sanığın ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün ile 7 yıl 6 arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi.


 İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 3 gün süren davada, savcılık  mütalaasına karşılık sanık ve sanık avukatlarına son savunmaları soruldu. Savunma  yapan sanık ve sanık avukatları, mütalaaya itiraz ederek beraatlarını talep etti.
 
Sanıkların son sözlerinin alınmasının ardından kararını açıklayan  mahkeme heyeti, biri tutuklu, üçü firari 19 sanığın dosyasının, savunmalarının  alınmamış olması ve dijital materyallerin henüz incelenmemesi gerekçesiyle  ayrılmasına hükmetti.
 
Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan sanıklar Cafer  Uyanık, Hafize Tokgöz, İbrahim Kılıç, Hülya Yeltepe Ercan ve Hatice Dinçer'in 6  yıl 3'er ay, Dursun Ayhan, Murat Özkan, Esra Şerife Pampal, Fatih Özbay, Mehmet  Şahin, Selçuk Aktürk, Sultan Sönmez ve Ömer Sinan Saraç'ın 7 yıl 6'şar ay, Bayram  Türk'ün 4 yıl 2 ay ve Volkan Çakır ile Ahmet Talha Üzümcü'nün ise etkin pişmanlık  hükümlerinden yararlandıkları gerekçesiyle 3 yıl 1 ay 15'er gün hapis cezasına  çarptırılmasını karara bağladı.
 
Tutuklu sanıklardan İbrahim Kılıç'ın aldığı ceza miktarı ve tutuklu  kaldığı süreye göre tahliye edilmesine hükmeden heyet, diğer tutuklu sanıklar  Dursun Ayhan, Fatih Özbay, Mehmet Şahin, Murat Özkan ve Sultan Sönmez'in ise bu  hallerinin devamını kararlaştırdı.
 
  
 
 
 
 
 

ETİKETLER