FETÖ'nün "büyük bölgeci ablası" itiraf etti! "Bana bağlı evler..."

AA |  14 Kasım 2017 Salı - 18:56 | Son Güncelleme : 14 11 2017 - 18:56

Kırıkkale'deki FETÖ/PDY davaları kapsamında örgütün sözde "büyük bölgeci ablası" olduğu gerekçesiyle yargılanan Derya Ayan etkin pişmanlık yasasından faydalanarak berat etti.


Kırıkkale'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet  Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında örgütün sözde "büyük bölgeci  ablası" olduğu gerekçesiyle yargılanan Derya Ayan, berat etti. 
 
Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, "silahlı terör  örgütüne üye olmak" suçlamasıyla hakkında dava açılan Ayan, hazır bulundu.
 
Ayan, savunmasında, etkin pişmanlık yasalarından yararlanmak isteyerek  bu yapıya ait bütün bildiklerini anlattı.
 
Kendisinin örgütün sözde "büyük bölgeci ablası" olduğunu belirten  Ayan, "Bana bağlı 8-9 ev vardı. Bunları emniyette anlattım ve yerlerini  gösterdim. Yıllarca bu yapıya gittim ve geldim. Dini duygularım istismar edilerek  kandırıldım. 15 Temmuz hain gecenin ardından bu yapının ne derece tehlikeli  olduğunu öğrendim. Bütün bildiklerimi anlatmaya karar verdim ve huzurunuzda  anlattım. Beratımı talep ediyorum." diye konuştu.
 
Savcı, sanığın etkin pişmanlık yasalarının gereğini yerine getirdiğine  ve ceza almaması yönünde mütalaa verdi.
 
Mahkeme heyeti, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan sanık Ayan'ın  beratına karar verdi.
 
Aynı mahkemedeki diğer duruşmalara ise eski polisler Harun C. ve Yasin  Ç. ile avukatları katıldı. Mahkeme heyeti dosyadaki eksiklerin giderilmesi için  duruşmayı bu duruşmayı 12 Aralık'a erteledi.