FETÖ'nün Adli Tıp yapılanması davasında karar

28 Haziran 2018 Perşembe - 12:09 | Son Güncelleme : 28 06 2018 - 12:19

FETÖ'nün Adli Tıp Kurumu yapılanmasına yönelik 50 sanıklı davada, 36 sanık 2 yıl ila 8 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı.


Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın  (FETÖ/PDY) Adli Tıp Kurumu yapılanmasına yönelik aralarında "ByLock"  kullanıcılarının da bulunduğu 50 sanıklı davada, 36 sanık 2 yıl ila 8 yıl 9 ay  arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı.  İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına, tutuklu  sanıklar Ahmet Akça, Ahmet Sadi Çağdır, İlhami Kömür, Mehmet Serkan Çam, İbrahim  Öztürk ve Ertuğrul Kuzan ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı.
 
 Duruşmada son savunmalarını yapan tutuklu sanıklar, tahliye ve beraat  talebinde bulundu. Tutuksuz sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek  beraat kararı verilmesini istedi.
 
Dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıklar Bedriye Akkaya,  Bünyamin Başpınar, Ekrem Ademoğlu, Enis Demir, Esat Şahin, Feruh Baklacıoğlu,  Hasan Bayram, Mehmet Fatih Yıldız, Muhammed Feyzi Şahin, Muhammed Nabi Kantarcı,  Muhammet Gök, Murat İmalı, Mustafa Cihad Gül, Nurettin Ömür, Nuri Çalışkan, Oğuz  Kasım Kara, Orhan Aydoğanoğlu, Ramazan Emre, Seyfullah Sarı, Şenol Korkut, Turan  Güneş Sağpazar, Vahit Ünal ve Zafer Çetinkaya'nın ''silahlı terör örgütüne üye  olmak'' suçundan 6 yıl üçer ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi.
 
Heyet, sanıklar Ahmet Akça, Ahmet Sadi Çağdır, Hüsrev Demirel, İbrahim  Öztürk, İlhami Kömür ve Oğuzhan Yakupoğlu'nu da ''silahlı terör örgütüne üye  olmak'' suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirterek, örgüt içerisindeki  konumlarını dikkate alarak sanıkları ayrı ayrı 7 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum  etti,.
 
KOSOVA'DA YAKALANN FETÖ'CÜ REFERANS OLMUŞ 
 
Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) Kosova istihbaratıyla etkin iş  birliği içinde Türkiye'ye getirilen ve FETÖ üyelerinin Türkiye'den Batı  ülkelerine kaçışlarını da organize eden Balkan yapılanmasına ilişkin yürütülen  soruşturmada tutuklanan Osman Karakaya'nın, Adli Tıp Kurumu'na alınması için  referans olduğu ve ByLock kullandığı iddia edilen bu davanın sanığı Habib Bostan  da ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına  çarptırıldı.
 
Sanık Ertuğrul Kuzan'ı ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 8  yıl 1 ay 15 gün, sanık Mehmet Serkan Çam'ı aynı suçtan 8 yıl 9 ay 15 gün hapis  cezasına çarptıran heyet, sanıklar Aysun Yakar, İhsan Yalçın, Mehmet Burak  Dalbudak ve Soner Hacımustafaoğlu'nu ''silahlı terör örgütüne üye olmamakla  birlikte örgüte yardım etmek'' suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmasına  karar verdi.
 Haklarında ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan dava açılan  10 sanığın ise beraatine hükmeden heyet, firari sanıklar Cengiz Eren, Mustafa  Aydın Temel, Yakup Örs ve Fatih Gönen'in henüz yakalanmadığı, bu nedenle de  savunmalarının alınamamış olması sebebiyle dosyalarının ayrılmasına karar verdi.
 
Sanıklar Mehmet Serkan Çam ve Ertuğrul Kuzan'ın tutukluluk hallerinin  devamını kararlaştıran heyet, diğer 4 tutuklu sanığın ise adli kontrol hükümleri  şartıyla tahliyesine hükmetti. Serbest kalan sanıkların adli kontrol hükümleri  kapsamında, yurt dışına çıkışlarına yasak konulmasına ve haftada 3 gün karakola  giderek imza atmalarına karar verildi. Heyet, cezaya çarptırılan tutuksuz sanıklar hakkındaki yurt dışına  çıkış yasağının da devamına hükmetti.
 
52 SANIK VARDI!
  
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu  savcılarından Özgür Metin tarafından örgütün Adli Tıp Kurumu yapılanmasına  yönelik soruşturma sonucu hazırlanan 161 sayfalık iddianamede, 52 sanık yer  almıştı.
 
Sanıklardan 35'inin örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"  kullanıcısı olduğu, bir kısmının da 2014 yılından sonra Bank Asya'da hesap açtığı  veya var olan hesabına yüklü miktarda para yatırdığı kaydedilen iddianamede, tüm  sanıkların ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 7,5 yıldan on beşer yıla  kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti. Dava aşamasında 2 sanığın dosyası  ayrılmıştı.
 
  
 

ETİKETLER