FETÖ'nün ABD'deki eğitim şebekesi afişe olacak

AA |  28 Mart 2018 Çarşamba - 14:12 | Son Güncelleme : 28 03 2018 - 14:12

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) dünyadaki faaliyetlerini Türkiye Cumhuriyeti adına araştıran bağımsız hukuk şirketi Amsterdam&Partners'ın kıdemli ortağı Robert Amsterdam'ın "Aldatma İmparatorluğu:Gülen'in ABD'deki Okul Şebekesi" kitabının Türkçesi piyasaya çıktı.


Robert Amsterdam, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen kitabın tanıtım  toplantısındaki konuşmasında, FETÖ'nün ABD tarafından desteklendiği için bu  noktaya ulaşabildiğini dile getirdi.
 
ABD'de Cumhuriyetçilerin geçen 30-40 yıl, federal hükümetin gücünün  azaltılmasına, eyalet yönetimlerine ağırlık verilmesine öncülük ettiğine işaret  eden Amsterdam, şöyle devam etti:
 
"Kamu eğitimi söz konusu olduğunda, eğitim şebekesi bu şekilde  başlıyor. Yerel hükümetlere destek veriliyor, kapitalizmin gelişmesi için her şey  yapılıyor. Daha sonra hükümet özel okulları finanse ediyor. Özellikle belirli  mahallelerde, belirli amaçlara hizmet eden okullara destek veriyor. ABD'de  anayasayla ilgili olarak devamlı bir tansiyon var. Bu gerilim devlet haklarıyla  eyalet hakları arasında. Gülen, bu şebekeyi tam doğru zamanda, doğru eyaletlerde  yerleştirmiş. Bir yabancının en zor yapabileceği, en zor tutunabileceği Utah,  Indiana gibi eyaletlerde gerçekten inanılmaz bir hassasiyetle çalışıyor. Kültürel  derneklerinin gelişimi vasıtasıyla belirli kültür yapıları geliştiriyor. Bunun  sonucunda da siyasi bağışlarla çok büyük para, sponsorluk ziyaretleriyle yolu  açıyor. Kültür organizasyonları okul şebekesinin kurulmasına yol açıyor."
 
Amsterdam, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in hiçbir zaman bu okulların  kendisine ait olduğunu kabul etmediğini, bu nedenle ABD'de bu okulların bağımsız  okullar olduğunun sanıldığını aktararak, kitapta okulların FETÖ'nün olduğunun  gösterildiğini söyledi.
 
"FETÖ'nün amacı eğitim değil"
 
FETÖ'nün amacının eğitimi sağlamak olmadığını belirten Amsterdam, "Son  derece merkeziyetçi, yolsuz, ABD içinde çok büyük bir para aklama, siyasi  adaylara taşıma ve bu insanların dokunulmazlık kazanmasını sağlamak için yapılmış  bir organizasyon. Gülen çok ciddi bir güvenlik sorunudur. Bunu öyle gizli şekilde  yapıyor ki çalışma yöntemini, fonksiyonunu ispatlamak çok zor." dedi.
 
Amsterdam, birçok eyalette kurdukları araştırma ekipleriyle okulların  arkasında yatan gerçekleri ortaya çıkardıklarını; bireyler, şirketler, kültür  organizasyonlarının iç içe girmesiyle çalışan bir organizasyon olduğunu  gördüklerini anlattı.
 
Robert Amsterdam, ikinci kitapta ise toplanan paranın nasıl siyasi  bağışa dönüştürüldüğünü açıklayacaklarını bildirdi.
 
  
"FETÖ kendini meşrulaştırmak için ciddi çalışma yapıyor"
 
Okulların çoğunlukla doğru düzgün eğitim vermediğini kaydeden  Amsterdam, şöyle devam etti:
 
"Ne zaman önemli bir düzenleyici karşısına çıksa o kişiyi kendi  operasyonuna dahil ediyor. Bunu da kamu sektöründe aldıkları maaşın birkaç katını  vererek yapıyor. FETÖ kendini meşrulaştırmak için ciddi çalışma gösteriyor.  ABD'de bir şekilde bir eyalete girmek istiyorsa kültür derneklerinin yanı sıra  siyasetçilere ödüller, madalyalar veriyor. Siyasetçiler de bu şebeke okullarının  kurulmasına destek oluyor. Gülen'in kurduğu yapı kendi ekosistemi gibi. Bütün  aktiviteleri pürüzsüz bir şekilde akıyor. Gülen okullarının her birinde Türk  idareciler var. Para onların elinden geçiyor. Bu okullarda paraya eli değen  herkes Türk. Personel kamu finansmanı alan personel gibi çalışmıyor istediği gibi  çalışıyor."Amsterdam, kitabın FETÖ'nün dolandırıcılık, suç hikayesi, sahte oluşum  ve etik dışı yaklaşımlarını ortaya serdiğini belirterek, "Önümüzdeki seçimlerde  bir kampanyamız olacak. 'Gülen parası' diye hastag koyacağız ve bunlardan para  alanları afişe edeceğiz."
 
Kitabın İngilizcesi çıktığından bu yana Amerikalı ebeveyn ve  eğitimciler tarafından 25 bin kopyasının indirildiğini belirten Amsterdam, 9  eyalette kendileriyle toplantı yapılmak istendiğini söyledi.
 
Amsterdam, "ABD'de 200 okuldan bahsediyoruz. Bu, 80 bin öğrenci demek.  ABD'deki öğrenciler, kültürün bir parçası olmak, ona katılmak için şu anda bile  okula alınıyor. ABD'de birçok kişinin endişe duyması gereken bir organizasyon bu.  Bence daha bu sürecin başındayız." diye konuştu.
 
  
"FETÖ durdurulması gereken uluslararası suç örgütüdür"
 
Robert Amsterdam, kitabın yayımlanmasının ardından birçok örgüt  üyesinin kendileriyle bağlantıya geçtiğini ve kanıtlar, ifadeler sunduğunu  anlatarak, "Bankacılık ve eğitim camiasından insanlar da bize ulaştı, bazı  bilgileri netleştirmek istediler. Özellikle eğitimciler ve siyasetçiler, ABD'nin  cömertliğini istismar etmek ve siyasi fonksiyon bozukluğunu tespit etmek için  gösterilen büyük çabayı fark etti." dedi.
 
İkinci kitapta okul şebekesinden elde edilen gelirin nereye  aktarıldığını ve eyalet düzeyindeki etkinin inceleneceğini bildiren Amsterdam,  "Bu kitap, Gülen hareketinin ne kadar yolsuz, hırsız ve aldatıcı olduğuyla ilgili  hiçbir şüphe bırakmıyor. Örgüt, yapısı itibarıyla siyasi değil. Gülen de bir  siyasetçi değil, zaten hesap vermiyor, seçilmiş bir insan değil. Şeffaf olmayan  bir grup lideri. İnanılmaz tehlikeli aktiviteler gerçekleştiriyor. Bu  durdurulması gereken uluslararası suç örgütüdür, operatörlerinin de mutlaka kanun  karşısına çıkarılması gerekir." diye konuştu.
 
Amsterdam, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in ciddi halkla ilişkiler  çalışması yaptığına işaret ederek, şunları anlattı:
 
"Bence Gülen'in ABD'de ajanslarla da bağlantısı varmış. Bu, benim  gözlerimi açan bir hadise oldu. Çok ciddi bir tehdit ve Almanya gibi hükümetler  tarafından halının altına süpürülmüş bu tehdit. Biz, soruşturma gibi başladık,  ama deşmeye başladıkça örgütün arkasında inanılmaz bir altyapı olduğunu gördük.  Gülen sadece devlete saldırmıyor, aynı zamanda toplumdaki her bireye saldırıyor,  kendisini tehdit eden her bireye. Ben çok uyarıldım, 'Gülen sizin itibarınızı yok  eder.' dediler. Türkiye'nin zor bir mücadeleden geçtiğini gördük. Türkiye, zor ve  kararlı bir düşmanla karşı karşıya. Örgüt büyük başkentlerde inanılmaz  profesyonellikle lobicilik faaliyetleri yürütüyor."
 
FETÖ elebaşı Gülen'in işlediği suçlara ilişkin bir soruya da  Amsterdam, "Bana göre Gülen örgütü (FETÖ)  bir mafya örgütü. Mafyaya karşı  çalışacaksınız bunun tek yolu, aşağıdan başlayarak yukarı çıkarak ifşa etmektir.  ABD'de Gülen'e 'terör örgütü' demek sizi hiçbir yere götürmez. ABD'de birine  'terör örgütü' derseniz, bunu siyasi konu haline getirirsiniz. Ben de terör  örgütü olduğuna inanıyorum. Ancak ABD'de terör örgütü diyerek cezai işlem olması  ve suçlu bulunması çok zor. Gülen'in Türkiye'ye ve ABD'ye yönelik teşkil ettiği  tehdit o kadar büyük ki hem kamu gözünde hem de siyasi cephede ne kadar tehlikeli  bir örgüt olduğu ifşa edilmeli." yanıtını verdi.
 
Kitap
 
FETÖ elebaşı Gülen'e bağlı ABD sözleşmeli okul şebekesinin yönetimi  üzerine geniş kamu kayıtları araştırma, inceleme ve analizi içeren "Aldatma  İmparatorluğu:Gülen'in ABD'deki Okul Şebekesi", 664 sayfadan oluşuyor. Kitaptaki  tüm bilgiler, Amerikalı avukatlar, araştırmacılar ve eğitimcilerden kurulu bir  ekip tarafından derlenip, değerlendirildi ve raporlandı.
 
Kitapta, Gülen'in ABD'deki sözleşmeli okullarındaki usulsüzlükler,  objektif deliller ve görgü tanıklarının ifadeleriyle gün yüzüne çıkarılıyor.

ETİKETLER