FETÖ ihanete böyle hazırlandı: Sivil imamlar

AA |  16 Nisan 2019 Salı - 15:31 | Son Güncelleme : 16 04 2019 - 15:31

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in talimatının ardından darbe girişiminin hazırlık aşamasında başrol oynayan ve ihanet sürecini son ana kadar sevk ve idare eden sivil imamlar, girişim başarısız olunca darbenin kontrol merkezi Akıncı Üssü'nde suçüstü yakalandı.


AA muhabirinin darbe girişimine ilişkin hazırlanan iddianame, mütalaa  ve gerekçeli kararlardan derlediği bilgilere göre, FETÖ elebaşı Gülen'in darbe  talimatının ardından sivil imamlar Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Nurettin Oruç, Hakan  Çiçek ve Harun Biniş, aylar öncesinden hazırlıklara başladı.
 
Sivil imamların darbeye hazırlık kapsamındaki ilk seyahatleri Aralık  2015'te gerçekleşti. Hakan Çiçek 28 Aralık'ta ABD'ye, Adil Öksüz, Kemal Batmaz ve  Nurettin Oruç da 31 Aralık 2015'te İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan İngiltere'ye  gitti. FETÖ'cü Öksüz 4 Ocak, Oruç ve Batmaz 5 Ocak, Çiçek ise 6 Ocak 2016'da  yurda döndü.
 
Çiçek 8 Şubat, Oruç 10 Mart, Batmaz 12 Mart, Öksüz ise 17 Mart  2016'da, Atatürk Havalimanı'ndan ABD'ye uçtu. Öksüz 21, Oruç 22, Batmaz 23, Çiçek  ise 24 Mart 2016'da yurda dönüş yaptı.
 
Hakan Çiçek 21 Nisan 2016'da gittiği  ABD'den 16 gün sonra 7 Mayıs  2016'da döndü. Batmaz 30 Mayıs, Çiçek 19 Haziran, Öksüz ve Oruç ise 20 Haziran  2016'da ABD'ye çıktı. Oruç ve Batmaz 24 Haziran, Çiçek ve Öksüz 25 Haziran'da  Türkiye'ye döndü.
 
Darbeden önce ABD'ye son seyahati ise Batmaz ve Öksüz gerçekleştirdi.  Atatürk Havalimanı'ndan aynı uçakla 11 Temmuz 2016'da FETÖ elebaşına darbe  planını onaylatmaya ABD'ye giden Öksüz ve Batmaz, 13 Temmuz 2016'da da yine aynı  uçakla Atatürk Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.
 
Terörist başı Gülen'in haki cübbesiyle kamera karşısına geçerek  TSK'daki FETÖ mensuplarına seslendiği 19 Mart 2016'da Öksüz, Batmaz, Oruç ve  Çiçek de darbe toplantısı için ABD'deydi. FETÖ elebaşının çağrısından sonra  Türkiye'nin dört bir tarafındaki örgüt mensubu asker ve onlardan sorumlu mahrem  imamlar, darbe toplantıları yapmaya başladı.
 
FETÖ'nün "TSK imamı" Adil Öksüz de 6-7-8-9 Temmuz 2016'da Ankara'da  örgüte bağlı Türkiye'nin her yerinden gelen üst düzey askerlerin katıldığı darbe  toplantılarına liderlik etti. Bu toplantılara diğer sivil imamlar da katıldı. Bu  kapsamda kimlerin hangi görevi icra edeceğini belirleyen imamlar, ihanet girişimi  başarısız olunca darbenin kontrol merkezi Akıncı Üssü'nde suçüstü yakalandı.
 
FETÖ'NÜN SİVİL KANADI DA DARBEYİ ÖNCEDEN BİLİYORDU
 
FETÖ elebaşı Gülen'e kadar giden bir emir komuta silsilesi içerisinde  planlanan 15 Temmuz hain darbe girişiminin başarıya ulaşabilmesi için örgütün  sivil kanadındakiler de toplumu darbeye hazırlamaya yönelik algı zemini yaratmaya  çalıştı.
 
FETÖ'nün yayın organı Zaman gazetesi 5 Ekim 2015'ten itibaren, gülen bir bebeğe ait görüntünün bulunduğu reklam filmi yayımlamaya başladı. Darbe  girişiminin başarılı olması halinde sıkıyönetim ilanıyla sokağa çıkma yasağının getirilerek ülke genelinde oluşacak manzara, reklam filminde  insansız sokaklar olarak gösterildi.
 
Darbe girişiminden önce FETÖ'nün basın organlarında örgüt mensubu  isimler de açık açık darbe çağrısı yapıyordu.
 
15 Temmuz'dan bir ay önce  örgütün yayın organı "Can Erzincan TV"de  konuşan FETÖ'cü Osman Özsoy, "Bakın bu süreçlerin tamamını bitirmek çok kolay,  yani kolay bir şey bu… Bu süreç çok yakın bir sürede Allah'ın izniyle sona  erecek. Allah bu ülkeyi aydınlığa çıkaracak. Türkiye'de bir şey olmaz.  Ankara'daki manzara şu. Ben profesör olacağıma keşke albay olsaymışım. Mesela bu  süreçte daha fazla katkım olurdu… Bir albay olacaktım ben tamam mı, bu ülkeye  daha fazla hizmet ederdim şu an… Bakın mübalağa değil. Bu süreç bitti arkası  toparlanacak. Ya alt yazı geçin TV ekranlarına yarın sokağa çıkma yasağı var  diye, bakın sokağa çıkıyorlar mı? Bütün darbeler cuma günü oluyor. Hocaların  evleri cami avlusundadır namaza bile geçmezler korkularından. Türkiye'de  insanların demokrasi için sahaya çıkmak gibi bir hassasiyeti yok… Çok güzel  günler geliyor. Hizmet hareketindeki arkadaşları çok yoğun günler bekliyor."  diyerek 15 Temmuz'da olacakları açıkça dile getiriyordu.
 
"BİZİM İNSANIMIZ NASIL SİPER ALINACAĞINI BİLMEZ"
 
Kapatılan Zaman gazetesinin logosunun da yer aldığı "zamanamerika.com" isimli internet sitesinde "Kerim Balcı" adıyla köşe yazarlığı yapan FETÖ'cü  Abdülkerim Balcı da 14 Temmuz 2016'da kaleme aldığı "Sürgündeki Erdoğan ve  Erdoğan sonrası döneme hazırlık" yazısında darbe girişiminden haberi olduğunu  açıkça ifade etti.
 
Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın,  darbecilere karşı vatandaşı sokağa çıkmaya davet etmesi üzerine, Youtube'daki  "STV MEDYA" isimli sayfada yayımlanan "Özgürlük zamanı 15 Temmuz 2016 canlı  yayın" programında konuşan FETÖ'cü Balcı,  "Cumhurbaşkanı sorumsuz davranıyor.  Eli silahlı insanların karşısına sivil insanları çıkarmak, geçmişte Suriye'de,  Mısır'da olduğu gibi vahim bir hatadır. Bizim insanımız bırakınız nasıl siper  alacağını yerde yatmayı bilmez. Biz askeri eğitimimizi büyük oranda ücretli  yapmış bir toplumun evlatlarıyız. Askerin karşısına toplum çıkarılmaz."  ifadelerini kullanarak, FETÖ'cülerin milleti tanımadığını bir kez daha gözler  önüne serdi.
 
FETÖ'nün yayın organı Today's Zaman gazetesinin eski yayın yönetmeni  Bülent Keneş de darbe girişiminden haberdar olan isimler arasında yer alıyor.
 
Keneş, sosyal medya hesabından 6 Temmuz'da "İyi bir çıkış yok artık!  Kötü, daha kötü, en kötü çıkış var. Kötü olan darbe diyelim, gerisini siz tahmin  edin" ile 7 Temmuz 2016'daki "Ya bir şeyler olacak ve bu böyle gitmeyecek ya  Suriye-Irak versiyonu bir ülke olacağız tercih sizin." şeklindeki paylaşımda  bulundu.
 
Balyoz kumpasının kilit isimlerinden olan ve 75 yıl hapis cezası  istenen "Zeyd" kod adlı Tuncay Opçin de darbe girişiminden sadece bir gün önce  sosyal medya üzerinden "Yatakta basıp şafakta asacaklar" mesajını yazarak  kalkışmanın FETÖ eliyle yapılacağına işaret etti.
 
"DC-İSTANBUL İÇİN BİR BİLET ALIN"
 
Diğer firari FETÖ'cü Emrullah (Emre) Uslu da 14 Mart 2016'da, "Bilet  paramı ödemek isteyenler, twitçiler lütfen 22 Temmuz 12 Ağustos arasında  DC-İstanbul için bir bilet alın. Emailimi biliyorsunuz." paylaşımında bulunarak  darbe girişiminin üyesi olduğu örgüt tarafından yapılacağını açıkça yazdı.
 
FETÖ'nün medya yapılanması davasında yargılanan ve "örgüte yardım  etmek" suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan gazeteci Murat Aksoy da  darbe girişimini önceden haber veren isimlerdendi.
 
Aksoy, Eylül 2015'te Halk TV'de yayımlanan Zamanın Ruhu isimli  programda, "Devlet geleneği şu anda bir çıkış arıyor. Bu seçeneğe göre de  devletin bir B planı var. O da ne yazık ki çok istemediğimiz bir şey. Şu anda  bazı şeylerde darbe seçeneği bile Ankara'da konuşuluyor." ifadelerini kullanarak  15 Temmuz ihanetinden aylar öncesinden haberinin olduğunu ortaya koyuyordu.
 
Aksoy, 17/25 Aralık kumpas soruşturmalarının ardından FETÖ'nün  gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştı.