FETÖ firarisi Tekalan'ın kızı hakim karşısında

AA |  27 Haziran 2018 Çarşamba - 16:54 | Son Güncelleme : 27 06 2018 - 16:54

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) çatı davasının firari sanığı olan kapatılan Fatih Üniversitesi'nin eski rektörü Şerif Ali Tekalan'ın kızı Hümeyra Nur Tekalan Toman'ın silahlı terör örgütü üyeliği suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın görülmesine başlandı.


 Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Toman ve  avukatı katıldı.
 
Üzerine atılı suçlamayı reddeden Toman, örgütle ilgisi bulunmayan bir  kolejde görev yaptığını söyledi.
 
FETÖ/PDY ile herhangi bir bağlantısı bulunmadığını belirten Toman,  gerek çalıştığı kurumlarda gerekse başka yerlerde örgütün sohbet veya  toplantılarına katılmadığını, bu tarz faaliyetlere tanık da olmadığını savundu.
 
Toman, örgüte maddi yardımda bulunmadığını, gazete ve dergilerine  abone olmadığını iddia etti. Bank Asya'da ise maaş hesabı bulunduğunu ancak  talimatla bankaya para yatırmadığını anlatan Toman, ByLock kullanmadığını öne  sürdü.
 
Bir dönem örgüte bağlı kurumlarda çalıştığını, işe girmesinde  babasının da etkisinin bulunmuş olabileceğini dile getiren Toman, çocuğunun  doğması ve fikir ayrılığı nedeniyle 2006'da "yapıyla bağlantılı" kurumlardan  ayrıldığını aktardı.
 
Ailesinin kendisini bir başkasıyla evlendirmek istediğini, 2003'te  babasının karşı çıkmasına rağmen eşiyle evlendiğini ifade eden Toman, bunun  üzerine aileden dışlandığını, babasının nikahına dahi gelmediğini anlattı.
 
Babasının sadece çocukları doğduğunda birkaç kez arayıp kendisiyle  görüştüğünü ifade eden Toman, "Aile ilişkimiz yok. Bana küs. O benim sadece  biyolojik olarak babam. Bana o dönemde tavır almış ve beni dışlamıştır." dedi.
 
Mahkeme heyeti, sanık beyanının ardından dosyadaki eksiklerin  giderilmesi için duruşmayı erteledi.