FETÖ'cüleri taşıyan bot battı!

AA |  29 Temmuz 2018 Pazar - 7:27 | Son Güncelleme : 29 07 2018 - 14:11

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinden yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmek isteyen ve Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu oldukları tahmin edilen 14 kişi ile organizatör oldukları sanılan 2 kişinin bulunduğu şişme botun alabora olması sonucu 6 kişi öldü, bir kişi kayboldu, 9 kişi kurtarıldı. Bu arada batan tekneden sağ olarak kurtarılan İsmail Akay'ın örgüt elebaşı Fethullah Gülenin yeğeninin kocası olduğu ortaya çıktı.15 Temmuz sonrasında firar eden Edremit İmamı İsmail Akay sağlık kontrolüne götürülürken görüntülendi.


Alınan bilgiye göre, gece saatlerinde yasa dışı yollarla Midilli'ye  gitmek isteyen, aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı, FETÖ mensubu  oldukları öne sürülen Türk vatandaşı 14 kişi ile organizatörlük yaptıkları iddia  edilen 2 kişinin bulunduğu şişme bot, Ayvalık'ın Çıplak Ada açıklarında alabora  oldu.
 
Ayvalık Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesindeki botların devriye  yaptığı saatlerde termal kameralarla belirlenen 9 kişi kurtarıldı. 
 
Kurtarılanların botta toplam 16 kişi olduklarını söylemeleri üzerine  Ayvalık Sahil Güvenlik Komutanlığı, İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet  Müdürlüğü ekipleri ile İzmir'in Dikili ilçesinden gelen helikopterin havadan  yardımıyla arama çalışmaları başlatıldı. 
 
Arama kurtarma çalışmalarının ardından kimlikleri henüz belirlenemeyen  3'ü bebek 6 kişinin cesetleri denizden çıkarıldı, kaybolan kişinin bulunması için  çalışmalar sürdürülüyor.  
 
Kurtarılan 9 kişi Ayvalık Devlet Hastanesindeki tedavileri sonrası  İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.
 
Yaşamını yitirenlerin cesetleri, Ayvalık Devlet Hastanesi morgundaki  ilk incelemelerin ardından otopsi için Bursa Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi.
Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, yasa dışı yollardan Midilli Adası'na geçmeye çalışan grubun bulunduğu  botun alabora olması sonucu 3'ü bebek 6 kişinin yaşamını yitirdiğini, 9 kişinin  kurtarıldığını, 1 kişinin kaybolduğunu söyledi. 
 
Kayıp kişinin bulunması için çalışmaların sürdüğünü belirten  Görgülüarslan, bottaki 16 kişiden 2'sinin organizatör olduğunun değerlendirildiği  bilgisini verdi.
 
Görgülüarslan, bottaki grubun FETÖ üyesi olduklarının  değerlendirildiğini sözlerine ekledi.
 
KİMLİKLERİ BELLİ OLDU
 
Balıkesirin Ayvalık ilçesi açıklarında, Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmeye çalaşın FETÖ/PDY şüphelilerini taşıyan teknenin alabora olması sonucu yaşamını yitiren 6 kişinin kimlikleri de belli oldu. Ölenlerin Y.B.A., B.Y., N.Y. isimli çocuklar ile S.A. ve S.A. adlı kadınlar ve örgüt üyeliğinden aranan G.Y., olduğu belirtildi. Kayıp olarak aranan kişinin ise organizatör olduğu ifade edildi.
 
Teknede bulunan İ.A., B.Ç., G.Y., H.A., E.A., Ö.F.Ö., M.R.A., E.A. ve R.Ç. ise sağ kurtarıldı.
 
ŞÜPHELİLER ARASINDA GÜLENİN YEĞENİNİN KOCASI DA VAR
 
Bu arada batan tekneden sağ olarak kurtarılan İ.A.nın örgüt elebaşı Fethullah Gülenin yeğeninin kocası olduğu ortaya çıktı. İ.A.nın, aile hekimiyken KHK ile ihraç edildiği, örgütün Edremit ilçe imamı olduğu ve Edremit Cumhuriyet. Başsavcılığınca hakkında arama kararı bulunduğu ifade edildi.
 
Olayda kızı R. Ç.yi kaybeden kendisi ise sağ kurtarılan B.Ç.nin de Edremit'te kuyumculuk yaptığı, mütevelli grubunda yer aldığı ve yine Edremit Cumhuriyet. Başsavcılığınca hakkında arama kararı olduğu kaydedildi.
 
Eşi G.Y. ile çocukları B.Y. ve N.Y. boğulan G.Y.nin de örgüte ait kurumlarda çalıştığı belirlendi.
 
H.A.nın ise Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen iken KHK ile ihraç edildiği, BayLock kullanıcısı olduğu ve Bartın Cumhuriyet Başsavcılığınca arandığı tespit edildi. H.A'nın. olayda boğulan S.A.nın eşi olduğu bildirildi.
 
Eşi S.A. boğulan, kendisi ise sağ kurtarılan E.A.nın da yine Baylock kullanıcısı olduğu Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca arandığı kaydedildi. Kurtarılanlardan Ö. F. Ö.nün ise organizatör olduğu kaydedildi.
 
BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ 
 
FETÖ Lideri Fethullah Gülen’in kardeşinin damadı 15 Temmuz sonrasında firar eden Edremit İmamı İsmail Akay’ında içinde bulunduğu 9 kişi gözaltına alındıktan sonra Ayvalık Emniyet Müdürlüğü ekiplerince sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Ayvalık Devlet Hastanesine sevk edildi. Bu sırada FETÖ Lideri Fethullah Gülen’in kardeşinin damadı 15 Temmuz sonrasında firar eden Edremit İmamı İsmail Akay kameralara yansıdı. Akay’ın 15 Temmuz sonrasında firari olduğu ve bugüne kadar arandığı öğrenildi.
 
 
 

ETİKETLER