Ferrari Monza SP1 ve SP2 Paris'te görücüye çıktı

AA |  03 Ekim 2018 Çarşamba - 9:34 | Son Güncelleme : 03 10 2018 - 9:40

İtalyan lüks araç üreticisi Ferrari'nin yeni otomobilleri Paris Otomobil Fuarı'nda ilk kez görücüye çıktı.


Ferrari, 1950’li yıllardaki Ferrari modellerinden  ilham alınarak tasarlanan Monza SP1 ve SP2 modellerini Paris Otomobil Fuarı'nda  beğeniye sundu.                
 
Ferrari'den yapılan açıklamaya göre, şirket, Icona adı verilen sınırlı  sayıdaki özel seri konseptlerini tanıttı. Paris Otomobil Fuarı’nda beğeniye  sunulan serinin üyeleri, Monza SP1 ve SP2, yepyeni bir sınıfın doğuşuna ön ayak  olurken, üst düzey mühendislik ve yüksek teknolojiyle süper spor otomobiller  arenasına damgasını vurmaya hazırlanıyor. Sınırlı sayıda üretilecek olan seri,  koleksiyonerlere ve özel müşterilere hitap edecek özellikleriyle dikkati çekiyor.
 
Ferrari Monza SP1 ve SP2 modelleri, 750 Monza, 860 Monza ve 1948 model  166 MM gibi 50’li yılların şampiyonalarında sayısız zafer kazandıran tarihi  otomobillerden ilham alınarak geliştirildi. Ferrari Monza SP1, tek koltuklu  gerçek bir yarışçı olarak eşsiz bir sürüş deneyimi yaşatırken, SP2 modeli aynı  deneyimi 2 koltukla birlikte yolcuya da sunuyor.
 
 
Her iki otomobilde de karbon fiber parçalara yer verilirken, tasarım  özellikleriyle tüm Ferrari modellerinden ayrışıyor. Bir "barchetta" modelindeki  en iyi güç-ağırlık oranını sunan bu otomobillerde, 6,5 litrelik, tam tamına 810  HP güç ve 720 Nm tork üreten V12 motora yer veriliyor.  100 kilometre hıza sadece 2,9 saniyede ulaşan otomobiller, 200 kilometre hıza ulaşmak içinse 7,9  saniyeye ihtiyaç duyuyor. Maksimum hız ise 300 kilometre ve üzeri olarak  açıklanıyor.
 
 
Tavan ve ön camın kaldırılmasıyla saf spider-roadster deneyimi vadeden  otomobillerde,mükemmel bir aerodinami sağlamak için patentli bir hava tahliye  sistemi üzerine kurulan "sanal ön cam" fonksiyonu yer alıyor.               
 
Üstelik gerçek bir Formula 1 otomobili deneyimi sunan bu otomobillerin  sahipleri, Lora Piana ve Berluti markaları tarafından tasarlanan yarış tulumu,  kask, eldiven, atkı ve sürüş ayakkabılarını da satın alabiliyor.