Ferhat Sarıkaya FETÖ üyeliğinden tutuklandı

AA |  08 Kasım 2018 Perşembe - 18:38 | Son Güncelleme : 08 11 2018 - 23:46

HSK tarafından meslekten ihraç edilen eski cumhuriyet savcısı Ferhat Sarıkaya, FETÖ üyeliğinden tutuklandı.


Hakimler ve Savcılar Kurulunca (HSK) meslekten ihraç  edildikten sonra "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)" soruşturması kapsamında  gözaltına alınan eski cumhuriyet savcısı Ferhat Sarıkaya tutuklandı. 
 
Cumhuriyet Savcısı Murat Özcan'ın, ifadesini aldıktan sonra  tutuklanması talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk ettiği Sarıkaya'nın buradaki  sorgusu tamamlandı.
 
Nöbetçi hakimlik, Sarıkaya'nın "silahlı terör örgütü üyesi olmak"  suçundan tutuklanmasını kararlaştırdı.
 
"Şemdinli iddianamesi"ni hazırladı
 
Türkiye, Ferhat Sarıkaya'nın adını, 2005'te dönemin Van Yüzüncü Yıl  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın hakkında "tarihi eser kaçakçılığı" ve  "çete kurmak" suçlamasıyla hazırladığı iddianameyle duydu. Soruşturma kapsamında  tutuklanan üniversitenin Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı 13 Kasım 2005'te  intihar ederken, yargılama sonucu Prof. Dr. Aşkın'ın beraatine hükmedildi.
 
Sarıkaya, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Ekim 2005'te iki kişinin  hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Umut Kitabevi'nin bombalanması olayıyla ilgili  de "Şemdinli iddianamesi"ni hazırladı. "Türk Silahlı Kuvvetlerine yapılan ilk  tertip" kabul edilen iddianamede, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral  Yaşar Büyükanıt, "Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı olduğu dönemde suç işlemek için  çete kurmak" ile suçlandı.
 
FETÖ'nün kontrolüne geçen yeni HSYK Sarıkaya'yı mesleğe geri aldı
 
HSYK, "Şemdinli iddianamesi"ni hazırlayan Sarıkaya'yı 20 Nisan 2006'da  1'e karşı 6 üyenin oyuyla meslekten ihraç etti. Ancak Anayasa değişikliğine  ilişkin 2010'daki referandumla hakim ve savcılara mesleğe dönüş yolunun  açılmasının ardından, yeniden şekillenen HSYK Genel Kurulu, Sarıkaya hakkındaki  ihraç kararını kaldırdı. Sarıkaya, 2011'de mesleğe yeniden kabul edildi ve Ankara  Cumhuriyet Savcılığına atandı.
 
Darbe girişiminden sonra gelen itiraf iddianamede
 
FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Sarıkaya, bu kez itirafçı olarak  kamuoyunun gündemine geldi.
 
Savcılığa verdiği ifadede Sarıkaya, "Şemdinli iddianamesi"ne  Büyükanıt'ın adını, cemaatçi hakim ve polis müdürünün isteğiyle eklediğini  bildirerek, "Meslekten ihracımdan sonra hakim İlhan Kaya, 'Hocaefendi (Böyle bir  kahraman çıkmış, kendisine ve ailesine ölünceye kadar bakılacak, bu da size bir  vasiyetimdir) dediğini' söyledi. Anlattığına göre Fetullah Gülen cemaati benim  bütün ihtiyaçlarımı giderecek, aileme bakacak ve benimle ilgilenecekti. Açığa  alındığım dönem boyunca bütün maaşımı almış gibi mali hiçbir kaybım olmadan  hayatıma devam ettim." şeklinde konuştu.
 
6 yıl sonra tekrar görevden uzaklaştırıldı
 
Bu itirafların ardından Sarıkaya hakkında HSYK'ya suç duyurusunda  bulunuldu, meslekte kalmasının sakıncalı olacağı iddia edildi.
 
Suç duyurularını ele alan HSYK tarafından hakkında soruşturma  başlatılan Sarıkaya, HSYK 2. Dairesince, 24 Ağustos 2016'da hakkındaki soruşturma  tamamlanana kadar geçici olarak meslekten uzaklaştırıldı.
 
Kurul, geçen hafta Sarıkaya'yı meslekten ihraç etti.
 
Sarıkaya, hakkında başlatılan adli soruşturma kapsamında gözaltına  alındı.
 
Eski savcı Sarıkaya "FETÖ üyesi olmadığını" ileri sürdü
 
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden tutuklanan  eski Cumhuriyet savcısı Ferhat Sarıkaya, ifadesinde "FETÖ/PDY ile hayatının  hiçbir döneminde organik bağı olmadığını, bu yapının mensubu olan kişilerle  aidiyet duygusu içerisinde irtibat kurmadığını" iddia etti. 
 
Sarıkaya, hakkındaki soruşturmayı yürüten savcıya verdiği ifadede,  Ankara'da savcıyken 2016'da görevden uzaklaştırıldığını ve 1 Kasım 2018'de  meslekten ihraç edildiğini hatırlattı.
 
Ankara Emniyet Müdürlüğünde isimleri sorulan Turgay Tekinay, Ergün  Özdemir, İsa Dinçtürk, Hasan Aktürk, Hüseyin Aktürk, Oktay Kavacık, Hasan Hüseyin  Tanrıverdi, Ahmet Yazıcı ve Fikret Yücel ile Mehmet Saltan (Eski Gazi  Üniversitesi Personel Dairesi Başkanı) aracılığıyla tanıştığını bildiren  Sarıkaya, Saltan'ın bu kişilerle ilgili "Bizim arkadaşlarımızdır." dediğini  belirtti.
 
Sarıkaya, "FETÖ/PDY isimli silahlı terör örgütüyle hayatımın hiçbir  döneminde organik bir bağım olmadı. Bu yapının sohbet adı altında düzenlediği  toplantılara hiçbir zaman katılmadım." iddiasında bulundu.
 
Himmet adı altında örgüte para vermediğini veya para toplamadığını  ifade eden Sarıkaya, "Bu yapının mensubu olan kişilerle aidiyet duygusu içinde  irtibat kurmadım." şeklinde savunma yaptı.
 
Örgütün gizli haberleşme programı ByLock'u kullanmadığını, bu  programdan darbe girişiminin ardından haberdar olduğunu iddia eden Sarıkaya,  Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK) verdiği izin üzerine, 2006'da hazırladığı  "Şemdinli iddianamesi" nedeniyle "görevi kötüye kullanma, resmi belgede  sahtecilik ve iftira" suçlarından hakkında Erciş Ağır Ceza Mahkemesinde kamu  davası açıldığını hatırlattı.
 
"Eşim hiçbir zaman başını kapatmadı"
 
Hakkında herhangi bir adli ve idari soruşturma başlatılmadan önce  Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığında görev yaptığı sırada "örgütün gerçek  yüzünü göstermek" adına kendi rızasıyla 24 Temmuz ve 2 Ağustos 2016'da tanık  sıfatıyla ifade verdiğini bildiren Sarıkaya, ifadesini şöyle sürdürdü:
 
"Bu ifadelerimde yapıyla ilgili bildiklerimi ve 2006 sürecinde  Şemdinli soruşturmasını yaparken yaşadıklarımı ayrıntılı şekilde anlattım. Bu  ifademden sonra HSYK tarafından 24 Ağustos 2016'da meslekten uzaklaştırma tedbiri  verildi. O tarihten 1 Kasım 2018'e kadar açıkta bulunmaktaydım. Belirttiğim  tarihte de meslekten ihraç edilme kararı verildi. Tanık olarak anlattığım  hususların hepsi doğrudur. Bunları emniyette şüpheli sıfatıyla vermiş olduğum  ifademde de beyan ettim.
 
Ancak bir hususu belirtmek isterim ki tanık sıfatıyla verdiğim  ifademde her ne kadar eşimin başı kapalı olmasına rağmen 2007 yılında açtırdığımı  söylemişsem de ifademin bu kısmı doğru değildir. Eşim zaten hiçbir zaman başını  kapatmamıştır. Tanık sıfatıyla vermiş olduğum ifademde neden böyle bir beyanda  bulunduğumu hatırlamıyorum. Ancak dediğim üzere benim eşimin başı hiçbir zaman  kapalı değildi. Ben 2008'de Bosna'ya gitmeden hemen önce yani 2007 sonlarında  Mehmet Saltan ile yüz yüze görüştüğümüzde bana eşimin başı kapalı ise açmam  gerektiğin söylemişti. Ancak eşimin başı zaten açık olduğundan ben böyle bir  örgütsel tavır sergilemedim. Zaten 2007 öncesindeki fotoğraflara ve video  kaynaklarına bakıldığı takdirde eşimin başının açık olacağı görülecektir."
 
"Parasal yardım ve destekleri kabul ediyorum"
 
Evinde yapılan aramada içinde 100-150 CD olan siyah bir çanta  bulunduğunu, CD'lerin bazılarında çizgi filmler, filmler, şarkılar, Türkiye ile  ilgili kültürel ve tarihsel görüntülerin yer aldığını anlatan Sarıkaya, "Bu  CD'lerin hepsi yurt dışında örgüt adına benimle ilgilenen Tarık isimli kişi  tarafından o tarihte getirilip bana verilmişti ve o haliyle de evimde  bulunmaktaydı." dedi.
 
Sarıkaya, "bunlar arasında suç unsuru bulunmadığını" söyledi.
 
Etkin pişmanlık talep etti
 
Tanık olarak 24 Temmuz 2016'da verdiği ifade üzerine güvenlik  kuvvetlerinin başta Mehmet Saltan olmak üzere bazı kişilerle ilgili FETÖ/PDY  soruşturması açıldığını öğrendiğini kaydeden Sarıkaya, şu beyanda bulundu:
 
"Hem emniyet hem de savcılık ifademde belirttiğim üzere yapıyla  herhangi bir irtibatım yoktur. Ama 2006'daki Şemdinli soruşturması ile başlayan  süreçle birlikte benim yapı ile irtibatım, temasım ve örgütten 2013 Mart'a kadar  aldığım parasal yardım ve destekler konusunu anlattım. Bunu bu haliyle kabul  ediyorum. Ancak ben bunu bir örgütsel aidiyet ve mensubiyet kabulüyle yapmadım.
 
Bu nedenle de örgütün üyesi olduğum iddiasını kabul etmiyorum. Ancak  hem tanık ifadelerim hem de şüpheli sıfatıyla vermiş olduğum ifadelerle yapmış  olduğum teşhis işlemleri birlikte değerlendirilerek hakkımda etkin pişmanlık  hükümlerinin de uygulanmasını istiyorum."

ETİKETLER