Fed faiz kararını açıkladı

AA |  01 Ağustos 2018 Çarşamba - 21:19 | Son Güncelleme : 02 08 2018 - 0:58

ABD Merkez Bankası (Fed), faiz oranını, beklendiği gibi yüzde 1,75-2,00 aralığında sabit tuttu ancak kademeli faiz artırımlarına devam edileceğinin sinyalini verdi.


Fed'in Washington'daki merkezinde yapılan Federal Açık Piyasa Komitesi  (FOMC) toplantısı sona erdi.
 
Toplantının karar metninde, FOMC'nin 8 üyesinin politika faizini yüzde  1,75-2,00 aralığında sabit tutma kararını oy birliğiyle aldığı bildirildi.
 
Ülke ekonomisinin, haziran ayındaki bir önceki toplantıdan bu yana  sağlıklı hızda büyümeye ve iş gücü piyasasının güçlenmeye devam ettiği vurgulanan  metinde, ayrıca tüketici harcamalarının ve yatırımların da gücünü koruduğu  kaydedildi.
 
Fed'in enflasyona yönelik değerlendirmesi ise, "Hem genel hem gıda ve  enerji harici enflasyon yüzde 2'ye yakın seyretti." şeklinde değiştirildi.
 
Bu cümle bir önceki toplantının metninde, "Hem genel hem gıda ve  enerji harici enflasyon yüzde 2'ye yaklaştı." olarak verilmişti.
 
Kademeli ek faiz artırımları devam edecek sinyali
 
Öte yandan karar metninde, bir önceki toplantıdan sonra yapıldığı  gibi, "Komite, federal fonlama oranında kademeli ek artırımlar yapılmasının,  ekonomideki sürdürülebilir büyüme, güçlü iş gücü piyasası şartları ve yüzde 2  simetrik enflasyon hedefiyle uyumlu olduğunu öngörüyor." ifadeleri kullanıldı.
 
Analistler, bu cümleyi, ticaret gerilimlerinden kaynaklanan risklerin  artmasına rağmen korunmasının Fed'in 25-26 Eylül'de yapacağı toplantıda faiz  artıracağının sinyali olarak değerlendirdi.
 
  
 

ETİKETLER