Fazıl Say’ın desteği güvenimi artırdı

02 Eylül 2017 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 02 09 2017 - 2:30

Yaktım gemileri şarkısıyla müzik dünyasına adım atan Uğur Etiler, Fazıl Say’ın övgüyle bahsettiği biri. Şarkıcı bu durumun özgüvenini beslediğini söylüyor ancak hiçbir zaman opera sanhesini hayal etmediğini anlatıyor


Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

1995 Mersin doğumluyum. 5 yaşında şarkı söylemeye başlayıp yaşım ilerledikçe sesimi fark edip üstüne gittim. Lise de bilgisayar bölümü okuyup üniversitede konservatuvarı tercih ettim ve müziğin hobi değil mesleğim olmasını istedim. İstanbul’da bu beşinci yılım ve bu süreçte müzik piyasasını iyi gözlemlediğimi düşünüyorum. Bu beş yıl içersinde bir çok mekanda sahne aldım. İlk profesyonel çalışmam ‘Yaktım Gemileri’ ile hedeflerime ilk adımı attım .

O ses Türkiye’ye ile dikkat çektiniz devamı nasıl geldi?

2013 sezonunda yarışmaya katıldım. O zaman 17 yaşındaydım. Büyük beklentilerim vardı. Fakat hiçbir şey beklediğim gibi olmadı. Yarışmaya katılırken birinci olmayı hayal ederek gitmedim. Benden daha oturaklı seslerin olduğunun farkındaydım. Yaşım büyüdükçe sesimin güzelleşeceğini düşünüyordum.

Yaktım gemileri nasıl bir çalışma oldu?

Şarkının sözü ve müziği bana ait. Düzenlemesi Birkan Şener ve Gökçer Turan’a. Aranjörlerimden Birkan Şener’i O Ses Türkiye Tarık Sezer Orkestrası’ndan tanıyordum. Yıllar sonra proje yapmak istediğimi dile getirdiğimde bana yardımcı olabileceğini söyledi ve hemen çalışmalara başladık. Klibimi çok sevdiğim abim, menajerim, destekçim Haşim Umut Gülbay çekti. Görüntü yönetmenliği Anıl Elçi tarafından yapıldı.

İyi pop kötü klasikten iyidir

Fazıl Say sizi çok övüyor.  Nereden tanışıyorsunuz?

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat dalı dördüncü sınıf öğrencisiyim. Yani aynı zaman da klasik müziğin de içerisindeyim. Fazıl Say ile Nazım Hikmet Korosuna katıldıktan sonra tanıştık. Birçok konser verdik.  Ondan çok şey öğrendim.

Fazıl Saydan övgüler almak nasıl hissettirdi?

Fazıl Say gibi bir üstadtan olumlu yorumlar almak bana doğru yolda olduğumu hissettirdi, güvenimi artırdı. Her zaman kaliteli işler yapmam gerektiğini söyledi. İşimi severek yapmamı takdir ediyor benim için gurur verici. Ayrıca Fazıl Say, “İyi pop kötü klasikten iyidir, siz bakmayın önyargılı düşünenlere, bazen çok iyi müzikler bulursunuz pop ve alternatif müziklerde” diyor. Ne mutlu bana...

Altı yıldır kendi şarkılarını yazıyor

Popta aradığınızı bulamazsanız klasik müzikle devam eder misiniz?

Sanmıyorum . Klasik müziği çok seviyorum fakat opera sahnesinde kendimi hiçbir zaman hayal edemedim .

Her gün çıkan yeni şarkıcılardan farkınız sizce ne olabilir?

Bu işi akademik olarak okuduğum için daha çok teknik bilgiye sahibim. Yaşım 22  fakat 22 yıla çok şey sığdırdım.  Şu an birçok şarkının çıktığı sirkülasyonun olduğu düşünürsek şarkımın bir farkındalık yaratacağını düşünüyorum. Çünkü şarkımda bir konu ve tema var. Günümüz de çıkan şarkıların çoğunun ticari amaçla yapıldığını görüyorum. Amacım kimseyi kötülemek değil fakat ben yaklaşık altı  yıldır kendi şarkılarımı yazıyorum.

Gökhan Türkmen’i kendime örnek alıyorum

Son zamanlarda çıkan ve çok çalınan hangi şarkıları beğendiniz?

Cem Belevi - Alışamıyorum, Tarkan - Her Şey Fani, Oğuzhan Koç - Bulutlara Esir Olduk, Simge şarkılarını çok sevdim.  Gökhan Türkmen’i kendime örnek alıyorum.  

Sizin gibi genç müzisyenlere neler söyleyebilirsiniz?

Seslerini uzun yıllar boyunca eskitmeden kullanabilmek istiyorlarsa mutlaka şan eğitimi almaları gerek. Eğitim sesini kullanabilmeyi öğretiyor. Bir şarkıcı sesini uzun yıllar boyunca aynı tazelikte kullanmak istiyorsa mutlaka diyafram kontrolünü ve pozisyon bilgisini öğrenmeli. Sonrasın da yaptıkları müziği solfejiyle, armonisiyle, sözleriyle, ezgileriyle en iyi hale getirmek için daima üretmeli.   Herkesin hak ettiği yere gelmesini dilerim.