Faslı mahkum, 20 yıllık tutukluluk sürecinde 10 diploma elde etti

AA |  02 Nisan 2020 Perşembe - 12:58 | Son Güncelleme : 02 04 2020 - 12:58

Fas'ta 1999 yılında müebbet hapse mahkum edilen Abdülcelil el-Milyani, 5 fakülte, 3 lise ve 2 sertifika programını başarıyla tamamladı


Fas'ta 1999 yılında müebbet hapse  mahkum edilen Abdülcelil el-Milyani, hapishanede geçirdiği ve ilme adadığı 20  yılda 5 fakülte, 3 lise ve 2 sertifika programını tamamladı. 
Demir parmaklıkların ardında geçen uzun yıllar boyunca Milyani'nin en  büyük hayali özgürlüğüne kavuşmaktı. 
Bu hayali beklerken, hapishane hayatını bir başarı hikayesine  dönüştüren Milyani, ilk olarak Kenitra bölgesinde güzel sanatlar lisesini  bitirdi.
Milyani, 2006 yılında 5. Muhammed Üniversitesi'nin Sale kentindeki  Hukuk Fakültesi'nde medeni hukuk bölümünden mezun oldu.
 
Faslı mahkum, 2007 yılında modern edebiyat alanındaki bir lise  programını,  2009 yılında Kenitra'daki Bin Tufeyl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi  sosyoloji bölümünü, 2011 yılında Sale kentindeki Hukuk Fakültesi'nde  Kamu  Yönetimi Bölümü'nü başarıyla tamamladı.
Eğitimi bununla sınırlı kalmayan Milyani, 2015 yılında İslami ilimler  alanında bir lise programından, 2016'da  5. Muhammed Üniversitesi Edebiyat  Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nden ve Fransızca Bölümü'nden mezun oldu.
 
Milyani ayrıca 2017-2019 yıllarında "depo yönetimi" ve "boyama"  uzmanlığı için iki sertifika aldı.
Özgürlük hayali ise tam 20 yıl 4 ay hapishanede kaldıktan sonra gerçek  oldu. Milyani'nin cezası 2016, 2017, 2018 yıllarında hafifletildi. Milyani,  Temmuz 2019'da çıkarılan kraliyet affıyla serbest bırakıldı.
 
İlk yıllar zorlu geçti
AA muhabirine konuşan Milyani, müebbet hapis cezasına çarptırıldığında  Kenitra kentindeki ağır hükümlülerin tutulduğu ve "mahalle mezarlığı" olarak  isimlendirilen merkez hapishanesine nakledildiğini, kendisini daha önce tasavvur  dahi etmediği bir topluluk içerisinde bulduğunu belirtti.
Hapishaneye girdikten sonra ilk üç yıl ciddi psikolojik sıkıntılar  çektiğini ve kilo kaybettiğini ifade eden Milyani, iki kez intihar girişiminde  bulunduğunu aktardı.
Milyani, ikinci kez intihara kalkışmasının nedeninin hapishaneden  çıkamayacağı gerçeğiyle yüzleşmesi ve babasının hastalığının şiddetlenmesi sonucu  bacağının kesilmesinin verdiği sıkıntılar olduğunu anlattı.
 
Yeniden doğdu
Milyani, şunları kaydetti:
"İkinci intiharımın ardından görüştüğüm bir sosyal hizmet uzmanı bana  uzun yıllar hapis yattıktan sonra siyaset ve fikir dünyasında önemli şahsiyetler  olan kişilerden bahsetti. Benim için dönüm noktası oldu."
Diğer mahkumlar için de güzel bir örnek olan Milyani, birçok tutukluyu  okur-yazarlık dersleri almaya ikna etti.