Fahrettin Altun: Yargı bağımsızlığını ortaya koydu

AA |  12 Ekim 2018 Cuma - 18:23 | Son Güncelleme : 12 10 2018 - 18:51

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, "Bugün Andrew Brunson hakkında verilen mahkeme kararı, Türkiye'nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu, Türkiye'de yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koymuştur." ifadelerini kullandı.


Altun, yaptığı açıklamada, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç  işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan ABD'li din adamı Andrew Craig  Brunson'un İzmir'de görülen davada hükümle birlikte serbest bırakılmasıyla ilgili  değerlendirmede bulundu.
 
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, açıklamasında, "Bugün Andrew  Brunson hakkında verilen mahkeme kararı Türkiye'nin demokratik bir hukuk devleti  olduğunu, Türkiye'de yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koymuştur."  ifadelerine yer verdi.
 
Türkiye'nin bağımsız yargısının, Amerikan yönetimince hatırı sayılır  bir süredir baskı altına alınmaya çalışıldığını, Türkiye'nin çeşitli yaptırım  tehditlerine maruz bırakıldığını aktaran Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın, her fırsatta Türkiye'nin bu türden tehditlere boyun eğmeyeceğini,  bağımsız ve tarafsız Türk yargısının vesayet altına alınamayacağını belirttiğini  anımsattı.
 
Erdoğan'ın, "Türk yargısının vereceği karara herkesin saygı duyması  gerektiği"ni vurguladığına işaret eden Altun, şunları kaydetti:
 
"Mahkeme kararının ardından 'Working very hard on Pastor Brunson' diye  mesaj atan ABD Başkanı Donald Trump'a bir kez daha hatırlatmak isteriz ki  Türkiye, demokratik bir hukuk devletidir ve Türk mahkemeleri bağımsızdır. Bu  gerçek,  Anayasamızın 138. maddesinde açık ve net bir biçimde vurgulanmıştır.  'Hakimler, görevlerinde bağımsızdırlar, Anayasa'ya, kanuna ve hukuka uygun olarak  vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi,  yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat  veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz.' Türk mahkemeleri  gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti de hiçbir organ, makam, merci ya da kişiden  talimat almaz, kendi kuralları ve iradesiyle kararlarını alır."
 
 

ETİKETLER