Fahrettin Altun'dan 'Orhan Pamuk' açıklaması

10 Aralık 2019 Salı - 18:29 | Son Güncelleme : 10 12 2019 - 19:03

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından "Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye düşmanı ideolojik yaklaşımları ve terör faaliyetleri bilindiği halde Nobel’e aday gösterilen ya da farklı uluslararası örgütlerce ödüllendirilen isimleri kastetmiştir." açıklamasında bulundu.


İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerinin 2006'da Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Orhan Pamuk'a yönelik olmadığını söyledi.
 
Erdoğan'ın sözleriyle yazar Orhan Pamuk'u kastettiği yorumları yapılmıştı.
 
Altun'un açıklaması şöyle:Sayın Cumhurbaşkanımızın bugünkü konuşmasında yer alan “Türkiye’den teröriste ödül vermişlerdir” şeklindeki ifadeleri herhangi bir şekilde sayın Orhan Pamuk’a yönelik değildir.
 
Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye düşmanı ideolojik yaklaşımları ve terör faaliyetleri bilindiği halde Nobel’e aday gösterilen ya da farklı uluslararası örgütlerce ödüllendirilen isimleri kastetmiştir.
 
Cumhurbaşkanımız burada esasen Avrupalı kurum ve kuruluşların ideolojik yaklaşımlara dayanan ödül sistemlerini eleştirmiş, ırkçılığı ve terörizmi ödüllendiren iki yüzlülüğe vurgu yapmıştır.