Facebook ve Instagram'dan corona virüs kararı!

AA |  26 Mart 2020 Perşembe - 13:28 | Son Güncelleme : 26 03 2020 - 13:32

Facebook ve Instagram'ın aldığı yeni karara göre koronavirüs sebebiyle internet kullanımında ciddi artışların yaşandığından, videoların görüntü kalitelerini düşürecek.


Corona virüs salgını sebebiyle evden çalışanların sayısı artıyor. Aynı zamanda evde olanlar da interneti çok yoğun kullanıyor.

Bu nedenle Instagram ve Facebook yeni bir karar aldı. Corona virüs sebebiyle internet kullanımında ciddi artışların yaşandığından, videoların görüntü kalitelerini düşürecekler.

Geçici olarak bit oranını azaltacağız

Facebook, şirket sözcüsü yaptığı açıklamada, "Ağda potansiyel herhangi bir tıkanmayı hafifletmek amacıyla, Avrupa'daki Facebook ve Instagram videolarında geçici olarak bit oranını azaltacağız" ifadelerini kullandı.

İnternette tıkanma ihtimalinin bulunduğu sürece bu uygulamanın devam edeceğini belirtti.
 
Daha önce Çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix, Avrupa’daki kullanıcılarına sunduğunu yayın hızında yüzde 25’lik bir yavaşlatmaya gideceğini açıklamıştı. YouTube da sadece birkaç kez kullanım konusunda zirveyi gördüklerini ancak yine de ‘sistem üzerindeki genel baskıyı azaltmak’ için akış kalitesini düşüreceklerini duyurmuştu.
 
Video izlemenin toplam internet ağının üçte ikisini oluşturduğu belirtiliyor.