Facebook kullanıcıları haberdar edecek

23 Mayıs 2019 Perşembe - 14:50 | Son Güncelleme : 23 05 2019 - 14:50

'Geçmişi sil' özelliği, Facebook dışındayken platformun sizinle ilgili hangi verileri topladığını görmenize izin veriyor. Hayata geçtiğinde bu uygulama, kullanıcılara uygulama ve web sitelerinin Facebook'la kendileri hakkında hangi bilgileri paylaştığını görme ve ilerleyen dönemde bu bilgileri kendi hesaplarıyla ilişkilendirmemeyi seçme hakkı verecek.


Facebook Veri Gizliliği  Politikaları Müdürü Emily Sharpe, Facebook'un gelecek aylarda devreye sokacağı  yeni uygulama ile kullanıcıların kendi verilerini daha fazla kontrol etme  imkanına sahip olacağını belirterek, "Hayata geçtiğinde bu uygulama,  kullanıcılara uygulama ve web sitelerinin Facebook'la kendileri hakkında hangi  bilgileri paylaştığını görme ve ilerleyen dönemde bu bilgileri kendi hesaplarıyla  ilişkilendirmemeyi seçme hakkı verecek." dedi. 
 
Emily Sharpe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gelecek aylarda yeni  bir uygulamayı devreye alacaklarını bildirdi.
 
Yeni uygulamayı Facebook'un kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Mark  Zuckerberg'in ilk olarak geçen yılın nisan ayında duyurduğunda "geçmişi sil"  olarak adlandırdıklarını hatırlatan Sharpe, şunları kaydetti:
 
"Bu özelliğin amacı, şeffaflık ile ilgili endişelerden bazılarına  değinmek. 'Geçmişi sil' özelliği, Facebook dışındayken platformun sizinle ilgili  hangi verileri topladığını görmenize izin veriyor. Bir uygulama kullandığınızda,  diğer birçok şirket gibi, Facebook da sizi bu uygulama üzerinden takip  edebiliyor. Yeni olan ve Facebook'un farklı yaptığı şey, sizi nasıl takip  ettiğiyle ilgili bilgilendirerek kontrolleri size vermek... Hayata geçtiğinde bu  uygulama, kullanıcılara uygulama ve web sitelerinin Facebook’la kendileri  hakkında hangi bilgileri paylaştığını görme ve ilerleyen dönemde bu bilgileri  kendi hesaplarıyla ilişkilendirmemeyi seçme hakkı verecek. Bildiğim kadarıyla  böyle bir şey yapan başka bir şirket daha yok."
 
"İnsanlar, hangi verilerinin toplandığından haberleri olsun istiyor"
 
Facebook ve veri güvenliği konusunda son yıllarda çok fazla haber  çıktığını ifade eden Sharpe, "Mark Zuckerberg'in de dediği gibi, Avrupa Birliği  Genel Veri Koruma Tüzüğü'nün (GDPR) sunduğu hakları küresel çapta uygulamaya ve  dünyanın dört bir yanındaki tüm insanların aynı kontrollere ve korumalara sahip  olduğundan emin olmaya karar verdik." diye konuştu.
 
Sharpe, sadece Avrupalıları önemsemediklerini, bunun, hem ahlaki hem  de iş açısından doğru olmadığını belirterek, şöyle devam etti:
 
"Facebook'taki gizlilik ve kontrollerin geleceği göz önüne  alındığında, insanların ihtiyaç duydukları ve istedikleri seçeneklere sahip  olduklarından emin olmamız gerekiyor. Mesajı oldukça net bir şekilde aldık.  İnsanlar, ne olup bittiğinden, hangi verilerinin toplandığından ve bizim o  verilerle ne yapacağımızdan haberleri olmadan Facebook'ta olmak istemiyor. Bu,  böyle devam edemez. Çünkü hem insanlar memnun değil hem de bu işlerimiz için de  iyi değil."
 
45 milyon Türk, Facebook kullanıyor
 
 acebook Afrika, Orta Doğu ve Türkiye Kamu Politikaları Direktörü  Ebele Okobi de Türkiye'de iş dünyasının büyük oranda küçük işletmeler tarafından  domine edildiğini ifade ederek, küçük işletmelerin Facebook'u kullanarak  büyümelerinin, şahit olduğu en şaşırtıcı şeylerden biri olduğunu söyledi.
 
Okobi, Facebook'un insanları birbirine daha yakın hale getirme  misyonuyla yola çıktığını belirterek, 45 milyon kullanıcı topluluğuyla  Türkiye'nin bu misyonda önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.
 
Türkiye'deki insanların, Facebook'u sosyal sorunlar ve bağışlar  hakkında farkındalık yaratmak için kullandıklarını bildiklerini ifade eden Okobi,  "Türkiye'deki işletmelerin yüzde 55'i bağlantı kurmak için Facebook  platformlarını kullanıyor. Facebook kullanan KOBİ'ler, platform sayesinde 2017  yılında 209 bin istihdam yarattıklarını dile getirdiler. Bunun bir sonucu olarak,  Türkiye'deki KOBİ'ler, platformda işletmelerini büyüterek daha fazla çalışan  istihdam edebildiler." şeklinde konuştu.
 
"Açacağımız topluluk merkeziyle Türkiye'ye önem verdiğimizi  göstereceğimize inanıyorum"
 
Ebele Okobi, Facebook'un Türkiye'de neden ofisi olmadığına ilişkin bir  soru üzerine şunları kaydetti:
 
"Bir ülkede faaliyet gösterdiğimizi ve o ülkeyle ilgilendiğimizi  göstermemizin başlıca yolu, o ülkede ofis açmak değil. Bununla beraber insanlar  'Benim ülkeme yatırım yapıyor musunuz?' diye sormakta haksız değil. Bu yüzden  açacağımız topluluk merkeziyle Türkiye'ye önem verdiğimizi ve yatırım  yapacağımızı açık bir şekilde göstereceğimize inanıyorum. Topluluk merkezi,  Türkiye'deki insanların içerik yaratmalarına yardımcı olmayı ve ülkedeki  teknoloji ekosistemine, KOBİ'lere yatırım yapmayı istediğimizin açık bir  göstergesi. Bu merkezin, Türkiye'ye ne kadar değer verdiğimizi gösterme yolunda  iyi bir ilk adım olduğunu düşünüyoruz."
 
Cambridge Analytica skandalı
 
 Nisan 2018'de Londra merkezli "Cambridge Analytica" adlı veri analiz  firmasının, Facebook'un 87 milyon kullanıcısının hesaplarından izinsiz topladığı  kişisel verileri, ABD'de Kasım 2016'da yapılan başkanlık seçimleri ile  İngiltere'de Haziran 2016'daki Avrupa Birliği (AB) referandumunu etkilemek için  kullandığına dair suçlamalar, küresel ölçekte bir krize yol açmıştı.
 
ABD ve Avrupa'daki düzenleyici kurumlar, Facebook hakkında soruşturma  başlatmış, gelişmelerin ardından ünlü sosyal paylaşım sitesinin hisseleri büyük  değer kaybetmişti. 
 
Son olarak New York Times gazetesi, Facebook'un, kullanıcılarının  kişisel verilerini rızalarını almadan Microsoft, Amazon ve Spotify gibi dev  şirketlerle paylaştığı ve bu veri miktarının Facebook'un açıkladığından daha  büyük boyutlarda olduğunu iddia etmişti. 
 
Netflix ve Spotify gibi bazı şirketler, Facebook kullanıcılarının  verilerine rızaları dışında ulaştıkları iddialarını yalanlamıştı.

ETİKETLER