Facebook, 2 cihazını resmen tanıttı!

09 Ekim 2018 Salı - 14:38 | Son Güncelleme : 09 10 2018 - 14:38

Facebook, uzun zamandır beklenen iki yeni cihazını, Portal ve Portal+'ı resmi olarak tanıttı!


Ürettiği teknoloji ve araçlarla bir süre önce sosyal ağ tanımının dışına çıkmayı başaran Facebook, Amazon Echo benzeri Portal ve Portal+ ile evinize girmeyi amaçlıyor. Geçtiğimiz günlerde aktardığımız üzere bu hafta piyasa sürülmesi beklenen Facebook Portal ve Portal+ ürünlerine yakından bakalım.
 
Bugün kullanıcılara tanıtılan Facebook Portal $199 dolar’dan alıcılara sunulurken, Portal+ 349 dolar fiyat etiketiyle dikkat çekti.
 
Aslında Portal’dan Facebook’un VR tabanlı olamayan ilk donanım projesi olarak bahsedebiliriz. Amazon Echo benzeri bu akıllı hoparlörler, ne yazık ki Facebook’un şu ara karşı karşıya kaldığı problemleri de gündeme getiriyor. Geçtiğimiz aylarda Cambridge Analytica skandalıyla birlikte kullanıcılarının güvenini kaybeden şirket, aynı zamanda #deletefacebook hareketine de maruz kaldı. ABD, Avrupa ve Kanada’da kullanıcı tabanı gerileyen Facebook, gelirlerinde de gerileme dönemini yaşıyor.
Bu anlamda kullanıcıların Facebook’a güvenerek bu yeni aracı evlerine alma süreci biraz zorlu geçebilir. Yine de şirket tüm kullanıcılarının güvenini kaybetmiş değil. Hatta şirketin yaşadığı bu olayların sadece Portal’ın çıkış tarihinde bir ertelemeye neden olduğunu da hatırlatalım. Baharda piyasaya sürülmesi beklenen cihazın Portal ve Portal+ versiyonları şu anda ön siparişe açıldı. Teslimatı ise ABD kapsamında gelecek ay başlayacak.