EYT meclise geldi mi? Kuzu: Kademeli bir düzenleme...

04 Ekim 2019 Cuma - 12:00 | Son Güncelleme : 04 10 2019 - 12:00

Meclis açıldı, milyonlarca EYT’lilerin gözü kulağı meclisten gelecek habere çevrildi. EYT son dakika gelişmeleri oldukça yakından takip ediliyor. EYT meclise geldi mi? EYT çıkacak mı? EYT yasası son durum nedir? soruları arama motorlarının en çok aranan sorularını oluşturuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimat vermesiyle başlayan EYT’linin umudu, Sosyal Politikalar Kurulu üyesi Prof.Dr Vedat Bilgin’in görevlendirilmesi, peşine Sosyal Güvenlik Komisyonu’ndan Ali Duman’ın 3 farklı yöntem üzerinde durmasıyla daha da arttı. Son olarak Kuzu, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. İşte en son EYT haberleri...


Emeklilikte Yaşa Takılanlar ülke gündeminden hiç düşmüyor. EYT son dakika haberleri araştırılmaya devam ediyor. EYT yasası bekleyen vatandaşlar, meclisten gelecek yeni haberleri bekliyor. Son olarak EYT konusunun meclise girmesi, emeklilik için primini doldurup, yaş şartını yerine getiremeyen emekliler için bir umut oldu. İşte en son EYT haberleri? Neler olmuştu?

Cumhurbaşkanı'nın talimatı sonrası peşisıra gelen açıklamlara bir yenisi daha eklendi. EYT son dakika gelişme var mı diye bekleyen emeklilere bir haber de TBMM Anayasa Komisyonu Eski Başkanı AKP'li Prof. Dr. Burhan Kuzu'dan geldi. Kuzu, EYT konusunda "Kademeli olarak bir düzenleme olabilir." açıklamasında bulundu.

Öncelikle, Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman’ın EYT için bahsettiği yöntemin detaylarını hatırlayalım. 

3.600 GÜN YÖNTEMİ

Kadınlar için 50, erkekler için 55 yaşını doldurmuş, en az 3,600 günü bulunan çalışanları dikkate almaktadır. Teklifin yasallaşırsa, 1969 yılı ve öncesinde doğan 3,600 (10 yıl) hizmeti bulunan kadınlar ile 1964 yılı ve öncesinde doğan, yine aynı şekilde 3,600 günü bulunan erkek çalışanları kapsayacak.

EYT kanun teklifi için sunulan bu yönteme göre, SGK giriş tarihi 08.09.1999 ve öncesinde olsa bile bu tarihten sonra doğanlar bu yasadan yararlanamayacak.

YAŞ HADDİ DIŞINDA KALANLAR

EYT kanun teklifi için sunulan ikinci yöntemi ise; yaş haddi dışında kalanlara yönelik olacak. Yaş haddi dışında kalıp, diğer şartları yerine getirmiş çalışanların emeklilik süreci ise şu şekilde ilerleyecek.

4447 sayılı yasağa göre, emekli olmanın 3 koşulu var

SSK’da 5,000 ile 5,975 gün arasında, Bağ Kur ve Emekli Sandığı'nda ise kadın çalışanlar için 7,200, erkek çalışanlar için 9,000 gün sayısına sahip olmak.

Çalışma süresini, yani kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yılı tamamlamış olmak.

Yaş haddini, yani kadınlarda 40-58 yaşı, erkeklerde 44-60 yaşı tamamlamak.

2019 yılı içinde bu EYT kanun teklifi kabul edilirse, ikinci yöntem yaş haddi hariç, diğer 2 şart üzerinden ilerleyecek.

SSK için 5975 günü, Bağ Kur ve Emekli Sandığı için ise kadınlarda 7,200 günü erkeklerde ise 9,000 günlük hizmeti tamamlamış olması gerekecek. Ancak erkek çalışanlarda, 1994 yılından sonra ilk defa çalışmaya başlayanlar çalışma süresi açısından ikinci yöntemden faydalanamayacak.

GEÇERLİLİK SÜRESİ ÜÇ AY İLE ALTI AY ARASINDA OLMASI ÖN GÖRÜLÜYOR

EYT kanun teklifi için sunulan üçüncü yöntemin tercih edilip, yasalaşması durumunda ise; 08.09.1999 ve öncesinde ilk kez SGK kapsamında çalışmaya başlayan kadın, erkek çalışan ayrımı yapmadan 5,000 günü olan herkesi kapsayacak.

EYT tekliflerinden biri olan bu yöntemin, geçerlilik süresi üç ay ile altı ay arasında olması ön görülüyor. Bu teklifin kabul edilmesi ve yöntemin belirlenmesi durumunda, yasanın 4,447 sayılı yasada belirlenen 25 yıl çalışma süresi nedeniyle açısından 08.09.2024 tarihine kadar geçerli olması gerekecek.

EYT KİMLERİ KAPSAR?

EYT çıkarca, yasa 1999 gününe kadar çalışan işçileri kapsayacak. 1999’da çıkarılan 4447 sayılı kanun ile emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60’a yükseltilmişti. Prim sayısı da 7 bin güne çıkmıştı.

EYT yasası Genel Kurul’da kabul edilir ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanırsa, 8 Eylül 1999 yılından önce işe başlayanları kapsayacak.

01 Ekim 2019 tarihinde TBMM yeni dönem yasama faaliyetine başlıyor. EYT yasası teklifleri görüşülmeye başlandığında hangi yöntemin dikkate alınacağı, EYT son durum gelişmelerinde neler olacağını ise herkes merakla bekliyor. Yeni dönemde bilhassa Cumhurbaşkanlığı ve ilgili bakanlığın çalışmaları ne olacak yeni bir teklif dahi oluşturulabilir. Gündem yeni EYT yasa tasarısı görüşmelerine, daha farklı yöntemlerin konuşulmasına sahne olabilir.

EYT ÇIKACAK MI?

Meclis 1 Ekim’de açılıyor. EYT yasasının 1 Ekim’den sonra Meclis’te görüşüleceği ise henüz bir netlik kazanmamıştır. EYT yasasının Meclis’te görüşülüp, görüşülemeyeceğine dair bir açıklama bulunmasa da EYT müjdeli haber için meclis açılışını bekliyor. Bilgin’e sunulan rapor, yasanın Meclis açıldıktan yasanın görüşüleceği ancak; yasanın meclis gündemine alınmadan önce, başta işçi ve işveren sendikaları, akademisyenlerle detaylı görüşüleceği yönünde.

EN SON EYT HABERİ KUZU'DAN GELDİ: ''KADEMELİ BİR DÜZENLEME OLABİLİR''

EYT ile ilgili hükümet kanadından son olarak TBMM Anayasa Komisyonu Eski Başkanı AKP'li Prof. Dr. Burhan Kuzu'dan geldi. Kuzu, EYT konusunda "Kademeli olarak bir düzenleme olabilir." açıklamasında bulundu.

Kuzu, sosyal medya hesabından yaptığı EYT açıklamasında şöyle dedi:

"Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlarımızdan binlerce mesaj alıyorum. Cumhurbaşkanımız, Prof.Dr.Vedat Bilgin hocamızı EYT’lilerle ilgili bir Rapor hazırlamak üzere görevlendirdi. Habertürk’ün canlı yayınında da ifade ettim; EYT ile ilgili kademeli olarak bir düzenleme olabilir."