Eve kapandılar!

05 Haziran 2017 Pazartesi - 14:28 | Son Güncelleme : 05 06 2017 - 14:28

İngiltere’nin başkenti Londra’daki terör saldırısının ardından dünyanın dört bir yanından kınama mesajları gelirken, İngiltere Başbakanı Theresa May, “Artık yeter” diyerek, “İngiltere’de aşırıcılığa haddinden fazla tolerans gösterildiğini” söyledi. Önceki geceki saldırıda 7 kişi hayatını kaybetti. 47 kişi yaralandı.


İngiltere son üç ayda gerçekleşen üçüncü terör saldırısıyla sarsıldı. Önceki gece, Londra’nın merkezinde yaşanan saldırıda üç saldırgan önce beyaz bir minibüsü London Köprüsü'nde yayaların üzerine sürdü. Daha sonra Borough Pazarı'na ilerleyen saldırganlar araçtan inip aralarında polislerin de olduğu bazı kişileri bıçakladı. 7 kişinin öldüğü saldırıda 48 kişi yaralandı. Saldırıyla ilgili 12 kişi de gözaltına alındı. Saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi.
 
LONDRA HALKI EVE KAPANDI
 
Saldırılar sonrası Londra halkı sokağa çıkmadı. 8 milyon 600 bin nüfuslu Londra'da caddeler boş kaldı. Reuters, ıssız sokaklarda tilkilerin dolaştığını görüntüledi.
 
MAY’DEN DEĞERLER MESAJI
 
İngiltere Başbakanı May, saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada “Artık yeter demenin zamanı geldi. Herkes hayatına normalde yaptığı gibi devam etmeli. Toplumumuz değerlerimizle uygun hareket etmeli. Aşırıcılık ve terörle mücadeleye gelirsek, değişmesi gereken şeyler var” dedi. İngiltere Başbakanı, aşırıcılıkla ilgili olarak, “Bu, İslam’ı ve hakikati çarpıtan bir ideoloji” ifadesini kullandı. İngiltere’de aşırıcılığa haddinden fazla tolerans gösterildiğini söyleyen May, “Bunu tespit etmede, kamu kesiminden ve toplumdan kökünü kazımada çok daha fazla sağlam olmalıyız” dedi.
 
‘TRAFİK KAZASI SANDIK’
 
Olay yaşandığı sırada arabasıyla Londra Köprüsü’nden geçen 25 yaşındaki bir erkek de “Önce trafik kazası sandık, ama yaklaşınca yerde yatanları ve büyük kan izlerini gördük. Sağ tarafta ağır yaralı hamile bir kadın vardı, solda da bir adam yatıyordu” diye konuştu.
 
‘SANDALYE, ŞİŞE FIRLATTIM’
 
Gerard Vowles adlı görgü tanığı da, olay olduğu sırada London Köprüsü’nün güney ucundaki bir barda Şampiyonlar Ligi finalini izlediğini ve bir kadının üç kişi tarafından bıçaklandığını gördüğünü söyledi. Gerard Vowles saldırganları durdurabilmek için onlara sandalye, bardak ve şişe fırlattığını belirtti. “Bana doğru gelip bıçaklamak istediler. Herkesi bıçaklıyorlardı” diyen Vowles polisin olay yerine ulaşmasının en az 10 dakika sürdüğünü de kaydetti. Reuters’ın haberine göre Vowles saldırganların, “Bu, Allah için” diye bağırdığını da ifade etti.
 
Başbakan Binali Yıldırım, Londra’da yaşanan terör saldırısı nedeniyle İngiltere Başbakanı Theresa May’e taziye mesajı gönderdi. Dışişleri Bakanlığı da, “Benzer saldırılara birçok defa maruz kalmış olan Türkiye ve Türk halkı, Birleşik Krallık halkının acısını anlamakta ve paylaşmaktadır. Bugüne kadar olduğu gibi terörle mücadelede Birleşik Krallık’a her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Bugün, korku ve yas içinde birleşmiş durumdayız. Almanya olarak terörün her çeşidi ile mücadelede İngiltere’nin yanındayız” dedi.
 
Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, “Duygu ve dualarım saldırıda hayatını kaybedenlerin yanında” dedi.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı. İngiliz halkına başsağlığı dileklerini gönderen Putin, daha sonra İngiltere Başbakanı May’e taziyelerini iletti.
 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, saldırıyı kınayarak, “Bu yeni trajedi karşısında Fransa her zaman olduğundan daha fazla İngiltere’nin yanındadır. Duygu ve düşüncelerim hayatını kaybedenlerin yanında” ifadelerini kullandı.
 
Trump’tan kınama ve polemik
 
ABD Başkanı Donald Trump, saldırı sonrası birçok tweet attı. Trump, “Zeki, uyanık ve sert olmalıyız. Mahkemelerin bize haklarımızı geri vermesine ihtiyacımız var. Ekstra güvenlik seviyesi olarak seyahat yasağına ihtiyacımız var” dedi. ABD Başkanı daha sonra da İngiltere’ye yardıma hazır olduklarını belirterek, “Yanınızdayız” diye yazdı. Londra’nın Müslüman Belediye Başkanı Sadiq Khan’ı da hedef alan Trump, “En az 7 ölü ve 48 yaralı var ve Londra Belediye Başkanı ‘Alarma geçmek için sebep yok’ diyor” ifadelerini kullandı. Trump, ABD’de serbest silah satışına karşı yürütülen kampanyaları da eleştirdi.