• »
  • Gündem Haberleri »
  • Evde bakım parası yatan iller Nisan 2020 listesi sorgulanıyor! 1 Nisan'da hangi illere yattı? Engelli bakım parası detayları...

Evde bakım parası yatan iller Nisan 2020 listesi sorgulanıyor! 1 Nisan'da hangi illere yattı? Engelli bakım parası detayları...

01 Nisan 2020 Çarşamba - 9:40 | Son Güncelleme : 01 04 2020 - 12:11

Evde bakım parası yatan iller nisan ayına girilmesiyle daha yoğun bir şekilde araştırıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıma muhtaç, ihtiyacı olan engelliler ile yaşlı bireyler için ödenen ve il il yatırılan evde bakım maaşı bu ay yattı. Evde bakım maaşı yatan iller Nisan 2020 nasıl sorgulanır? Evde bakım parası yatan iller 1 Nisan 2020 detayları...


Evde bakım maaşı yatan iller 1 Nisan 2020 listesi belli mi? Evde bakım maaşı hangi illere yattı? Sorularına arama motorlarından cevap aranıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yatırılan bakım maaşını alan engelli yakınları tarafından merak ediliyor. Evde bakım maaşı SMS ile de sorgulanabiliyor. İşte 1 Nisan Mart evde bakım maaşı yatan iller…

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA 2020

Evde Bakım aylığı ödemeleri E Devlet üzerinden sorgulanıyor. TC kimlik numarası ve E Devlet şifresi kullanarak giriş yapılan sistemin aram çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar çıkıyor. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında tüm detaylara ulaşmak mümkün.

E-DEVLET ÜZERİNDEN EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYIN

SMS İLE EVDE BAKIM AYLIĞI SORGULAMA

Evde bakım aylığı alanlar sorgulama yapmak için telefonlarının SMS özelliğini de kullanabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak bakiye takibi yapabilirler. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir. 

EVDE BAKIM PARASI YATAN İLLER 1 NİSAN LİSTESİ BELLİ Mİ?

Evde bakım maaşları, Bakanlık tarafından il il yatırılıyor. 1 Nisan 2020 tarihi itibarıyla henüz yatmadı. Ödemelerin diğer iller için önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor. 

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR?

Yeni yılda, memur maaş katsayısına bağlı olarak 65 yaş aylığı, engelli yardımı, engelliler için evde bakım parası başta olmak üzere tüm sosyal yardımlar zamlandı. Sosyal yardımlarda yüzde 5.49 oranında artış yapıldı.

2020 yılında evde bakım maaşlarına zam geldi. 2019 yılında 1.384 lira tutarındaki evde bakım desteği, 2020 yılında 1.460 liraya yükseltildi.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

2) Bakıma muhtaçlık kriteri,

3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılıyor.