Ev almak isteyenlere müjde! Konut kredi faizleri ile ilgili peş peşe adımlar

18 Haziran 2019 Salı - 7:24 | Son Güncelleme : 18 06 2019 - 10:54

Ziraat Bankası ve VakıfBank'tan sonra Halkbank da konut sahibi olmak isteyenlere müjdeyi verdi. Üç banka da 'Enflasyona Endeksli Konut Kredisi' ürünlerini müşterilerinin kullanıma sundu.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın "Faiz oranı son açıklanan TÜFE'ye bankamızca belirlenen aylık 0,19 marjın eklenmesiyle hesaplanacak. Alınacak ev sıfır da ikinci el de olabilir" dedi.

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih de Enflasyona Endeksli SarıPanjur Konut Kredisi ile ev sahibi olmak isteyenler, ürün kapsamında iki farklı faiz uygulamasından yararlanabiliyor" açıklamasında bulundu.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan da “Ekonomimizin dengelenme sürecinde attığımız adımlarla piyasaları rahatlatırken, enflasyon oranlarındaki düşüş beklentileri doğrultusunda geliştirdiğimiz ürünlerle de müşterilerimize kolaylıklar sunmaktayız" ifadelerini kullandı.


Ev almayı düşünenlere müjde geldi. Ziraat Bankası "Enflasyona Endeksli Konut Kredisi" Vakıfbank  'Enflasyona Endeksli SarıPanjur Konut Kredisi'ni dün başlattı. Halkbank da bugün  "Enflasyona  Endeksli Konut Kredisi" ürününü müşterilerinin kullanımına sundu. Krediler 120 aya kadar vadelendiriliyor. Erken ödeme komisyonu yok. 
 
İŞTE İKİ BANKANIN SONDUĞU KREDİLERİN AVANTAJLARI 
 
Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın "Enflasyonda gelecekte düşüş bekleyen ve alımını erteleyen müşterilerin taleplerini öne çekmek istedik. Faiz oranı son açıklanan TÜFE'ye bankamızca belirlenen aylık 0,19 marjın eklenmesiyle hesaplanacak. Alınacak ev sıfır da ikinci el de olabilir" dedi. Kredi paketine ilişkin bilgiler veren Aydın "Türkiye'de konut kredilerinin Tüketici Yasası'ndan kaynaklanan uygulamalar nedeniyle sabit faizli olduğunu dile getiren Aydın, "Enflasyona Endeksli Konut Kredisiyle enflasyonda gelecekte düşüş bekleyen ve alımını erteleyen müşterilerin taleplerini öne çekmek istedik. Bunu yaparken Türkiye'deki mevcut konut üreticilerinin hal-i pürmel­alini de iyi bildiğimiz için onlara bir katkı olmasını istedik." diye konuştu.
Aydın, bu ürünün sektöre de sunulacak bir katkı manasına geldiğini kaydederek, çünkü müteahhitlerin bankaların iş ortağı olduğunu, üretilen veya üretimi sunulan konutların satılması gerektiğini bildirdi.
Talebi nasıl artıracaklarını düşünerek bu ürünü öne aldıklarını aktaran Aydın, "Gelecekte enflasyonun düşeceğini hepimiz biliyoruz. Göstergeler bunu doğruluyor. Enflasyona Endeksli Konut Kredisi'nde faiz oranı son açıklanan TÜFE'ye bankamızca belirlenen aylık 0,19 marjın eklenmesiyle hesaplanacak. Örneğin gelecek ay enflasyon yüzde 12 oldu. Aylık yüzde 1'e geliyor. Buna 0,19 ekliyoruz. Demek ki kullanacağımız faiz oranı yüzde 1,19. Bugün kaç? Diyelim ki yüzde 20. Aylık yüzde 1,67. Gelecekte enflasyon daha aşağı ineceği için fiyat aşağı yönlü hareket edecek." ifadelerini kullandı.
 
Enflasyon oranı düştükçe oranın aşağı yönlü düşeceğini dile getiren Aydın, şu anda bankanın 3 ayrı konut kredisi sunduğunu, genel kullanılan konut kredisi oranının aylık 1,69 olduğunu dile getirdi.
 
Aydın, şunları kaydetti:"Bu yeni ürünümüzde ise şu anda 1,69'un biraz üstünde gibi bir fiyat çıkıyor. Ama gelecekte faizlerin ve enflasyonun aşağı yönlü hareket edeceğini düşünüyorsanız bu ürün sizin için avantajlı hale geliyor. Diğerinde faiz sabit. Demek ki bu yaptığımız ürün bir değişken faizli oluyor, enflasyona endeksli oluyor, gelecekteki paranın maliyetindeki olumlu seyir tüketiciye yansıtılacağı için biz bunu yapmış oluyoruz."
 
"Fiyatların aşağı yönlü seyrettiği dönemde tüketici lehine"
 
Hüseyin Aydın, ürünün diğer konut kredilerinden farklı yönleri olup olmadığına dair bir soru üzerine, Tüketici Yasası'ndan dolayı bir üst maliyet belirlenmesi gerektiğini ve kendilerinin de onu belirlediklerini söyledi.
Kendilerinin genel olarak 10 yıl vadeli ürün ortaya koyduklarını anımsatan Aydın, sabit fiyatlıda da enflasyona endeksli üründe de vadelerin bu şekilde olacağını bildirdi.
 
Aydın, sözlerini şu şekilde sürdürdü:"Enflasyona Endeksli Konut Kredisi'nde faiz oranı son açıklanan TÜFE'ye bankamızca belirlenen aylık 0,19 marjın eklenmesiyle hesaplanacak. Ziraat Bankası'nın 120 ay vadeli 500 bin lira üstü bir kredi için uyguladığı aylık faizi yüzde 1,69. Ancak Enflasyona Endeksli Konut Kredisi'nde oran şu anda yüzde 1,75'e denk geliyor. Birisi 1,69, diğer yüzde 1,75. Bu krediyi neden alayım sorusu akınıza gelebilir? Siz gelecekte 10 yıl boyunca enflasyonun aşağı yönlü olacağını düşünüyorsanız burada ödediğiniz maliyet değişecek.
 
Ancak diğerinde yüzde 1,69 sabit kalacak. 1,69'dan vazgeçme şansınız var mı? Var. O zaman yüzde 2 kapatma komisyonu ödüyorsunuz. Demek ki fiyatların aşağı yönlü seyrettiği dönemde tüketici lehine bir ürün üretmiş oluyoruz. Böyle bir ürüne sahip olduğunuzda bir daha kapama komisyonu ödemiyorsunuz. Bunu yılda 2 defa güncelleyebiliyorsunuz; 6 ay ve 12 ay sürelerinde." Aydın, kredi oranını isteyen müşterilerin 6 ayda, isteyenlerin de 12 ayda bir yeni orandan hesaplanmasını isteyebileceklerini bildirdi.
 
"Konut değerinin yüzde 80'ine kadar kredi imkanı"
 
Aydın, Tüketici Yasaları'nın belirttiği durumlar dışında kesinti uygulamadıklarını belirterek, bu krediden diğer sabit kredi türüne de geçilebildiğini, herhangi bir komisyon, masraf uygulamasının olmadığını söyledi.
 
Normal konut kredilerinde yaptıkları gibi evin ekspertiz değerinin yüzde 80'ine kadar olan kısmına kredi verebileceklerini dile getiren Aydın, sadece cüz'i bir ekspertiz masrafı olduğunu bildirdi.
 
Aydın, söz konusu kredide şu an banka olarak vadeyi 120 ay olarak belirlediklerini ancak talep edilmesi durumunda vadenin 140 aya kadar çıkarılmasının değerlendirilebileceğini dile getirdi.
 
Aydın, sadece konutun kendi ekspertiz değerinin teminat olarak kabul edildiğini ve bunun dışında başka bir teminat alınmadığını bildirdi.
 
Enflasyona Endeksli Konut Kredisi kapsamının konutun sıfır ya da ikinci el olmasından etkilenmediği aktaran Aydın, "Enflasyona Endeksli Konut Kredisi ile alınacak ev sıfır da ikinci el de olabilir. Proje bazındaki konut için de olabilir. Bunu da finanse ediyoruz." ifadesini kullandı.
 
"Beklentilerimiz enflasyonun aşağı yönde seyretmesi yönünde"
 
Aydın, enflasyonun yukarı yönlü hareketinde yasal koruyucu bulunduğunu ve ilk müşteriyle temas kurunca bunun müşteriyle çok iyi paylaşılması gerektiğini belirterek, "Diyelim ki her şey ters gitti, petrol fiyatları ve kur da başka bir şey oldu. Bu hayatın içinde olan bir şey. Burada gidebileceği, azami ödeyebileceği miktarı belirliyoruz. Bugün ilan ettiğimiz bu üründe faiz oranı yüzde 1,75'e geliyordu. Bu hesaptan hareket ederseniz azami yüzde 2,15'e geliyor. Yüzde 2,15'in yıllık basit faizi yüzde 25 küsura geliyor. Bir koruma bariyeri var. Bu çok önemli bir şey." ifadelerini kullandı.
"Son bir kaç aydır gördüğümüz gibi bundan sonra da enflasyon aşağı yönlü olacak. Beklentimiz bu yönde." diyen Aydın, gelecekte sabit faiz oranlarının aşağı gelmesini beklemeden, bugün konut fiyatları daha uygun iken tüketicilere şimdiden haber verdiklerini söyledi.
 
 
Vakıfbank'tan Enflasyona  Endeksli SarıPanjur Konut Kredisi
 
VakıfBank'tan yapılan açıklamaya göre banka ev sahibi olmak  isteyenlere yeni bir konut kredisi sunuyor. VakıfBank, konut taleplerini  erteleyen bireysel müşterilerine alternatif bir ürünle çözüm getiriyor. Gelecek  dönemde enflasyon ve faizlerde düşüş bekleyen müşteriler, bugünden konut kredisi  kullanarak ev sahibi olabiliyor.
VakıfBank, enflasyona endeksli mevduat ürününden sonra "Enflasyona  Endeksli SarıPanjur Konut Kredisi" ile de enflasyondaki aşağı yönlü hareketlerde  faizi azalan özelliğiyle müşterilerine kazanç vaat ediyor.
Açıklamada görüşlerine yer verilen VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar  Üstünsalih, tüm paydaşların yanındaki güç olma hedefiyle talep ve ihtiyaçlara  yönelik özel ürünler geliştirmeye devam ettiklerini belirtti.
 
Ekonomideki dengelenme döneminde enflasyonda düşüş trendinin  başlayacağını öngören müşterilere Enflasyona Endeksli SarıPanjur Konut Kredisi  ürünü ile çözüm sunduklarını ifade eden Üstünsalih, şunları kaydetti:
 
"Böylelikle satın alma kararlarının ertelenmemesini temin ediyoruz.  VakıfBank Enflasyona Endeksli SarıPanjur Konut Kredisi ile ev sahibi olmak  isteyenler, ürün kapsamında iki farklı faiz uygulamasından yararlanabiliyor.  Kredi paketinin ilk alternatifinde, önce sabit sonrasında değişken faiz oranı  uygulanırken; ikinci alternatifinde ise Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) değişim  oranına Bankanın sözleşmede belirlenen marj oranını eklemesiyle belirlenecek olan  'değişken faiz oranıyla' kredi kullanılabilecek.
 
Ayrıca geri ödeme döneminde güncel oranlardan sabit faizli konut  kredisine dönüş yapılabilecek. Üründeki kredilerin faiz oranları, vadesi boyunca  piyasa oranlarına göre yapılandırma yapılmaksızın 3, 6 ya da 12 ayda bir  güncellenecek. Güncelleme için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ve  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından referans kabul edilip ilam edilen  TÜFE yıllık yüzde değişim oranı baz alınacak."
 
Ürünün avantajları
 
VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, ürünün birçok avantajı  olduğunu belirtti.
Sabit faizli krediye dönüş yapılabileceğini ifade eden Üstünsalih,  tüketiciyi koruyan tavan olacağını, otomatik güncelleneceğini ve erken kapatmak  isteyenler için ideal olduğunu kaydetti.Üstünsalih, Enflasyona Endeksli SarıPanjur Konut Kredi kullanan  müşterilerin, geri ödeme döneminde diledikleri zaman o dönemki sabit faizli konut  kredisine geçiş yapabileceğinin altını çizdi.
Uygulanacak faiz oranının, sözleşmede belirtilen azami faiz oranını  aşmayacağını ve tüketiciyi koruyan bir tavan faiz uygulaması olacağını vurgulayan  Üstünsalih, "Müşteri tarafından seçilen periyoda göre faiz oranları otomatik  olarak güncellenecek ve yeni ödeme planı, değişiklik gerçekleşmeden e-posta ile  bildirilecek. Erken ödeme yapılması durumunda ise ödenen tutar için 'erken ödeme  tazminatı' alınmayacak." değerlendirmelerinde bulundu.
 
Halkbank, Enflasyona Endeksli Konut Kredisi’ni duyurdu
 
Halkbank, konut sahibi olmak isteyen müşterilerine  Enflasyona Endeksli Konut Kredisi imkanı sağlayacak.  Halkbank'tan yapılan açıklamaya göre, müşterilerinin finansal  ihtiyaçlarına etkin çözümler üretmeyi sürdüren banka, Enflasyona Endeksli Konut  Kredisi ürününü kullanıma sundu.
 Enflasyona Endeksli Konut Kredisi ile 120 aya kadar vade seçeneği  sunulurken, faiz oranları Tüketici Fiyat Endeksi'ne (TÜFE) bağlı olarak  değişecek. Böylece enflasyon oranıyla birlikte taksit tutarları da düşecek.
 
Halkbank'ın Enflasyona Endeksli Konut Kredisi'nde faiz oranları,  müşteri tercihine göre her 6 ya da 12 ayda bir otomatik güncellenecek. Güncelleme  döneminde, bulunulan aydan bir önceki ayda Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK)  açıklanan TÜFE'deki yıllık yüzde değişim oranına banka tarafından sözleşmede  belirlenen marj oranı eklenecek ve böylece geçerli faiz oranı oluşturulacak.
Diğer taraftan, kredi için müşterileri koruyan bir azami faiz oranı da  belirlenecek ve değişim dönemlerinde hesaplanacak yeni faiz oranı azami faiz  oranını aşamayacak. Ayrıca kredisini erken ödemek isteyen müşterilerden "erken  ödeme tazminatı" tahsil edilmeyecek.Açıklamada görüşlerine yer verilen Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan,  bankacılık faaliyetleri kapsamında müşterilerinin lehine her türlü özel ürünü  geliştirmeye devam ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:
"Ekonomimizin dengelenme sürecinde attığımız adımlarla piyasaları  rahatlatırken, enflasyon oranlarındaki düşüş beklentileri doğrultusunda  geliştirdiğimiz ürünlerle de müşterilerimize kolaylıklar sunmaktayız. Enflasyonun  düşüş trendine girdiği bu süreçte, müşterilerimizin faiz oranlarından etkilenerek  satın alma kararlarını ertelemelerini istemiyoruz. Uygun koşullarıyla konut  taleplerini öne çekmesini amaçladığımız Enflasyona Endeksli Konut Kredisi  ürünümüzle müşterilerimize ve ekonomimize destek olmaya devam etmekteyiz. El  birliği yaptığımız ölçüde ekonomimiz daha da iyiye gidecek, doğru yatırımları  doğru zamanda yapanlar ekonomimiz güçlendikçe daha fazla kazanacaktır."