EURO 2020 kuraları ne zaman çekilecek? | Avrupa Futbol Şampiyonası

29 Kasım 2019 Cuma - 15:12 | Son Güncelleme : 29 11 2019 - 17:40

EURO 2020 kuraları ne zaman çekilecek? Sorusuna futbolseverler yanıt arıyordu. EURO 2020 kuraları yarın Bükreş'te yapılacak saat 20:00’de çekilecek. İşte, EURO 2020 kuraları hakkında detaylar...


EURO 2020 kuraları ne zaman çekilecek? Sorusuna futbolseverler yanıt arıyordu.Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) kuraları yarın  Romanya'nın başkenti Bükreş'te TSİ 20.00'de çekilecek. Elemeler vasıtasıyla 20 ülke EURO 2020'ye direkt katılma hakkı  kazandı. Turnuvada mücadele edecek son 4 ekip, Mart 2020'deki UEFA Uluslar Ligi  play-off maçları sonunda belli olacak.

Play-off etabı A Grubu'nda İzlanda-Romanya ve Bulgaristan-Macaristan,  B Grubu'nda Bosna Hersek-Kuzey İrlanda ve Slovakya-İrlanda Cumhuriyeti, C  Grubu'nda İskoçya-İsrail ve Norveç-Sırbistan, D Grubu'nda ise Gürcistan-Belarus  ve Kuzey Makedonya-Kosova müsabakaları oynanacak. Eleme usulü yapılacak maçların  kazananları, grup birincisi olarak finallere katılabilmek için karşı karşıya  gelecek.

TÜRKİYE'NİN MUHTEMEL RAKİPLERİ

1. torba: Belçika, İtalya, İngiltere, Almanya, İspanya, Ukrayna.

2. torba: Fransa, Polonya, İsviçre, Hırvatistan, Hollanda, Rusya.

3. torba: Portekiz, Türkiye, Danimarka, Avusturya, İsveç, Çekya.

4. torba: Galler, Finlandiya, UEFA Uluslar Ligi play-off A, B, C ve D  gruplarının birincileri.

TARİHTE İLK KEZ 12 ÜLKEDE DÜZENLENECEK

Avrupa Şampiyonası organizasyonunun 60. yıl dönümüne denk gelmesi  dolayısıyla EURO 2020, tarihte ilk kez 12 ülkede düzenlenecek.

Şampiyonaya A Grubu'nda Roma (İtalya) ve Bakü (Azerbaycan), B  Grubu'nda Saint Petersburg (Rusya) ve Kopenhag (Danimarka), C Grubu'nda Amsterdam  (Hollanda) ve Bükreş (Romanya), D Grubu'nda Londra (İngiltere) ve Glasgow  (İskoçya), E Grubu'nda Bilbao (İspanya) ve Dublin (İrlanda Cumhuriyeti), F  Grubu'nda ise Münih (Almanya) ve Budapeşte (Macaristan) ev sahipliği yapacak.

İtalya'nın başkentindeki Roma Olimpiyat Stadı'nda 12 Haziran'da  yapılacak açılış maçıyla başlayacak EURO 2020, İngiltere'nin başkenti Londra'daki  Wembley Stadı'nda 12 Temmuz'da oynanacak final müsabakasıyla sona erecek.

Şampiyonada son 16 turu karşılaşmaları, Amsterdam, Bilbao, Bükreş,  Budapeşte, Kopenhag, Dublin, Glasgow ve Londra'da, çeyrek finaller ise Bakü,  Münih, Roma ve Saint Petersburg'da gerçekleştirilecek.

Yarı finaller ve final ise Londra'da 90 bin kişi kapasiteli Wembley  Stadı'nda oynanacak.