Etiyopya'da "olmaz" denilen 100 günde oldu

AA |  11 Temmuz 2018 Çarşamba - 11:31 | Son Güncelleme : 11 07 2018 - 11:31

Başbakan Abiy Ahmed, görevindeki ilk 100 günde ülke siyasetinde önemli değişikler yaptı.


Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, ilk  100 günlük icraatlarıyla ülkede önemli değişikliklere imza attı. 
 
Olağanüstü halin (OHAL) kaldırılması, Genelkurmay Başkanı gibi  devletin üst kademesindeki isimlerin değiştirilmesi, muhalif liderlerin serbest  bırakılması ve komşu ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesi Başbakan Ahmed'in öne  çıkan ve Etiyopya halkının da takdirini alan kararları oldu.
 
Ülkenin Oromiya ve Amhara eyaletlerinde yaklaşık 3 yıl boyunca süren  hükümet karşıtı gösterilerin ardından istifa eden Başbakan Hailemariam  Desalegn’in yerine gelen Ahmed, Eritre’yle yapılan barışla ülke tarihinde yeni  bir sayfa açılmasını sağladı.
 
6 eyalet, 7 ülke dolaştı
 
Başbakan Ahmed’in göreve gelir gelmez ilk yaptığı işlerden biri, uzun  yıllardır etnik çatışmaların görüldüğü eyaletleri ve muhalif gösterilerin  düzenlendiği bölgeleri ziyaret etmek oldu.
 
Ülkenin doğusunda 1 milyona yakın kişinin yerinden olmasına yol açan  Oromiya-Somali etnik çatışmalarına son verme çabaları kapsamında ülkenin Somali  eyaletini ziyaret eden Ahmed, bölge halkıyla bir araya geldi.
 
Muhalif gösterilerin merkezlerinden biri olan Oromiya eyaletinin Ambo  kentine de giden Etiyopya'nın yeni başbakanı, bölge ziyaretlerini Tigray, Amhara,  Benishangul-Gumuz ve Güney Milletleri Milliyetleri ve Halkları eyaletleriyle  sürdürdü.
 
Yurt dışında Sudan, Cibuti, Kenya, Mısır, Uganda, Eritre ve Suudi  Arabistan’ı ziyaret eden Ahmed, bu ülkelerden hem siyasi hem de ekonomik anlamda  önemli kazanımlarla döndü.
 
Liman hamlesi
 
Denize kıyısı olmadığı için ithalat ve ihracatının yüzde 90’ını Cibuti  üzerinden yapan Etiyopya, Ahmed’in hamleleriyle denize erişim yolunu  çeşitlendirmenin gayreti içine girdi.
 
Somali’nin Somaliland bölgesinde kurulması amaçlanan Berbera  Limanı’ndan yüzde 19’luk hisse sahibi olan Etiyopya, Cibuti’yle varılan anlaşma  neticesinde bu limandaki yetkisini artırma girişimlerinde bulundu.
 
Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir ile bir araya gelen Ahmed, Sudan  yönetimiyle de Port Sudan Limanı'ndan hisse satın alma, limanın geliştirilmesi ve  işletmesine ortak olma konusunda mutabakata vardı.
 
Eritre ile yeniden barışın sağlanmasıyla Etiyopya’nın gelecek dönemde  bu ülkedeki limanını da kullanmaya başlaması öngörülüyor.
 
OHAL kaldırıldı, silahlı gruplar terör listesinden çıktı
 
Ülkede eski Başbakanı Hailemariam Desalegen’in istifası sonrası  yürürlüğe konan OHAL, haziran ayında, bitiş süresinden iki ay önce kaldırıldı.
 
Ülke genelinde sağlanan istikrarlı ve güven ortamı gerekçesiyle alınan  OHAL’in kaldırılması kararı, hem siyasi çevreler hem de uluslararası kamuoyu  tarafından memnuniyetle karşılandı.
 
Ayrıca ülkede uzun yıllardır terör örgütü olarak kabul edilen ve dış  ülkelerden destek aldığı ileri sürülen üç silahlı grup, terör örgütü listesinden  çıkarıldı.
 
Oromo Kurtuluş Cephesi (OLF), Ogaden Ulusal Kurtuluş Cephesi (ONLF) ve  Ginbot 7 oluşumlarının terör örgütü listesinden çıkarılmasıyla bu grupların bazı  üye ve liderleri de özel afla serbest kaldı.
 
Binlerce mahkum serbest bırakıldı
 
Muhalif partilere ülkede başlatılacak ulusal diyalog ve müzakereler  için hazır olmalarını isteyen Ahmed, çok sayıda muhalif isim ve gazetecinin de  serbest kalmasını sağladı.
 
Bu isimlerin en önemlilerinden biri, idam cezasına çarptırılan  Etiyopyalı muhalif lider Andargachew Tsige idi. Ginbot 7 Hareketi'nin eski Genel  Sekreteri olan Tsige, 2009'da gıyabındaki yargılamada, idam cezasına  çarptırılmıştı. Aynı zamanda İngiliz vatandaşı olan Tsige, 2014'te Yemen'de  gözaltına alınmış ve Etiyopya'ya iade edilmişti.
 
Tsige, ülkede yıl başından bu yana serbest kalan 10 bini aşkın mahkum  ve şüpheliden sadece biri oldu.
 
Sürgündeki muhalif siyasetçilerinin kurduğu Oromo Demokratik  Cephesinin (ODF) üst düzey yöneticileri de hükümetle başlayan barış görüşmelerini  sürdürmek için ülkeye döndü.
 
Genelkurmay ve istihbaratın başına yeni isimler
 
Uzun yıllar ordunun başında olan ve emekliye ayrılan Samora Yunus'un  yerine General Seare Mekonen'i Genelkurmay Başkanı olarak atayan Ahmed, Etiyopya  Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Servisi Başkanı'nı da değiştirdi.
 
Başkent Addis Ababa’da haziranda organize edilen destek mitinginde  düzenlenen el bombalı saldırının ardından da Addis Ababa Emniyet Müdürü görevden  alındı.
 
Kabinede geniş çaplı değişikliğe giden Ahmed, 10 yeni isme bakanlık  verdi, 6 bakanı da yer değiştirerek yeni bakanlıklara atadı.
 
Federasyon Meclisi Başkanlığına Keira İbrahim ve Halkların  Temsilcileri Meclisi Başkanlığına Müferiat Kamil gibi Müslüman isimler getirildi. 
 
Eritre ile savaş bitti
 
Aynı dil, din ve kültürü paylaştığı komşusu Eritre’ye zeytin dalı  uzatan Ahmed, Eritre Devlet Başkanı Isaias Afewerki ile barış ve dostluk  deklarasyonu imzaladı.
 
İki ülke arasındaki savaş durumunu sona erdiren deklarasyon aynı  zamanda iki ülkenin siyaset, ekonomi, kültür ve güvenlik alanlarında iş birliği  yapmasını öngörüyor.
 
Karşılıklı olarak büyükelçiliklerini açacak olan iki ülke arasında  gelecek hafta doğrudan uçuşlar da başlayacak.
 
Ekonomiye BAE desteği
 
Eritre’yle yürüttüğü iyi ilişkilerle bilinen Birleşik Arap  Emirlikleri’nin Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan ülkede  yaşanan döviz sıkıntısını hafifletmek amacıyla Etiyopya Ulusal Bankasına 1 milyar  dolarlık döviz desteğinde bulunma sözü verdi.
 
Başbakan Abiy Ahmed ile Al Nahyan arasında imzalanan anlaşmaya göre  BAE, uzun süredir döviz sıkıntısı yaşayan Etiyopya Ulusal Bankasına 1 milyar  dolarlık döviz desteğinde bulunacak. Ayrıca kredi ve yatırım amaçlı 2 milyar  dolar verecek.
 
Bu karardan yaklaşık 1 ay sonra sabit kur sisteminin uygulanmasıyla  ülkenin para birimi karaborsada yaklaşık yüzde 10 değer kazandı.
 
  
 
 
 
 
 
 
 
    Muhabir : Tufan AktaşYayınlayan : Şermin Coşkun  
 
 11.07.2018 11:09:55