Eskişehir'de "Vefa Sosyal Destek Grubu"

AA |  22 Mart 2020 Pazar - 16:49 | Son Güncelleme : 22 03 2020 - 16:49

Eskişehir'de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için oluşturulan "Eskişehir Vefa Sosyal Destek Grubu" görevine başladı.


İçişleri Bakanlığının aldığı kararla 65 yaş üzeri ile kronik  rahatsızlığı bulunanların ikametlerinden ayrılmasının kısıtlanması ve  yasaklanması üzerine Eskişehir Valiliği kararıyla oluşturulan "Eskişehir Vefa  Sosyal Destek Grubu", söz konusu vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için  evlerine kadar gidiyor.
112, 155 ve 156 numaralı telefonları arayarak yardım talebinde bulunan  vatandaşların acil ihtiyaçları, grup tarafından karşılanıyor.
Odunpazarı ilçesi Gökmeydan Mahallesi 19 Mayıs Caddesi'nde yaşayan ve  eşi rahatsız olan 66 yaşındaki Ayşen Keşir'in su, ekmek, makarna ve un ihtiyacı  Eskişehir Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından evlerine kadar ulaştırıldı.
Keşir, gazetecilere yaptığı açıklamada, evde vakit geçirmenin zor  olduğunu ancak televizyon ve internetten sürekli haberleri takip ettiklerini  söyledi.
Yaşlıların bugünlerde sokakta gezmesinin yanlış olduğunu vurgulayan  Keşir, "Onlar yüzünden biz acil ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Ancak bu uygulama  bizim çok iyi oldu. İhtiyaçlarımızı kapımıza kadar getirdiler. Herkese teşekkür  ediyorum." diye konuştu.
Öte yandan, polis ekipleri, bazı mahalle ve sokaklara çıkan 65 yaş  üstü vatandaşları evlerine dönmeleri konusunda bilgilendirirken, kimi işletmelere  de çeşitli uyarılarda bulundu.