Eski Sırp askerlere savaş suçundan 82 yıl hapis

AA |  12 Temmuz 2018 Perşembe - 17:39 | Son Güncelleme : 12 07 2018 - 17:39

Bosna'daki savaşta Boşnak ve Hırvat sivillere yönelik savaş suçları işledikleri gerekçesiyle 5 eski Sırp asker toplam 82 yıl hapse mahkum edildi.


Bosna'daki savaşta (1992-1995) Boşnak ve Hırvat sivillere yönelik savaş suçları işledikleri gerekçesiyle 5 eski Sırp askere  toplam 82 yıl hapis cezası verildi. 
 
Bosna Hersek Mahkemesinde görülen "Marjanovic ve diğerleri" davasında karar açıklandı.
 
Mahkeme, 1992 yılının haziran ayında, ülkenin kuzeyindeki Teslic  beldesinde yaşayan Boşnak ve Hırvat halka yönelik savaş suçlarını işledikleri  gerekçesiyle Dragan Marjanovic, Sasa Gavranovic, Vitomir Devic ve Zoran Sljuk'a  17'şer, Dragomir Kezunovic'e ise 14 yıl hapis cezası verdi.
 
Kararın açıklamasında, Marjanovic'in savaşta Sırp Cumhuriyeti Ordusu  (VRS) Teslic Birliği Komutanı olarak görev yaptığı, diğer isimlerin de bu  birliğin mensupları olduğu ifade edildi.
 
Kararda, Boşnak ve Hırvat sivillerin evlerinden sürgün edildiği  belirtilirken, Gavranovic, Devic ve Sljuk'un esir aldıkları 28 sivili  Marjanovic'in talimatı ile kurşuna dizdikleri, Kezunovic'in de bu suça dolaylı  olarak iştirak ettiği kaydedildi.
 
  
 

ETİKETLER

bosna sırp hırvat asker