Eski savcı Yunanistan'a kaçarken yakalandı

AA |  16 Nisan 2018 Pazartesi - 18:57 | Son Güncelleme : 16 04 2018 - 19:12

Aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 357 sanığın beraatiyle sonuçlanan İzmir'deki "askeri casusluk" davasının meslekten ihraç edilen savcısı Zafer Kılınç, Yunanistan'a kaçmaya çalıştığı sırada yakalandı.


Alınan bilgiye göre, hudut birlikleri İpsala yakınlarındaki askeri  yasak bölgede yaptıkları denetim sırasında Yunanistan'a kaçmaya çalışan bir grubu  yakaladı.
 
İncelemede, şüpheliler arasında, İzmir'deki "askeri casusluk"  davasının meslekten ihraç edilen savcısı Zafer Kılınç'ın bulunduğu belirlendi.  Kılınç'ın yanındaki grubun, eşi Z.Kılınç ile 2 çocuğu olduğu tespit edildi. 
 
Z. Kılınç'ın Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) şifreli haberleşme  programı "ByLock" kullanıcısı kaydı olduğu öğrenildi. Zafer Kılınç, eşi Z. Kılınç  ile kızı Ş. Kılınç gözaltına alındı. 14 yaşındaki diğer çocuk ailenin yakınlarına  teslim edildi. 
 
Zanlılar jandarma eşliğinde sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü.
 
Şüphelilerden Zafer Kılınç'ın soruşturmanın yürütüldüğü Ankara, eşi Z.  Kılınç'ın Konya'ya gönderilmek üzere bu illerin güvenlik güçlerine teslim  edileceği kızı Ş. Kılınç'ın ise gözaltı işlemlerinin süreceği öğrenildi.
 
Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığınca İzmir'deki "askeri casusluk"  davasının meslekten ihraç edilen savcısı Zafer Kılınç hakkında, "görevde yetkiyi  zincirleme kötüye kullanmak", "özel hayatın gizliliğini zincirleme ihlal ve ifşa  etmek", "hakaret" gibi suçlardan 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava  açılmıştı.
 
Davaya bakan Karşıyaka 2. Ağır Ceza Mahkemesi de firari Kılınç'ın  dosyasını, yargılamanın yapılabilmesi için Yargıtay'a göndermişti.