Eski Mısır Başbakanı kayıp!

AA |  03 Aralık 2017 Pazar - 18:06 | Son Güncelleme : 03 12 2017 - 18:06

Eski Mısır Başbakanı Ahmed Şefik'in avukatı, müvekkilinin dün başkent Kahire'ye ulaştığını ancak nerede olduğuna dair bilgi sahibi olmadıklarını belirtti. Şefik'ten dün öğleden saatlerinden bu yana haber alan yok.


Eski Mısır Başbakanı Ahmed Şefik'in avukatı Dina Adli  Hüseyin, sosyal medya hesabı Facebook üzerinden yaptığı açıklamada,  "Basında, Şefik'in Mısır'a ulaştığı ve başkent Kahire'deki bir otelde  konakladığına dair farklı zamanlara işaret eden haberler yer aldı. Ama Şefik şu  ana kadar benimle iletişim kurmadı ve onunla görüşmem için çağrılmadım"  değerlendirmesini yaptı.
 
Dün öğle saatlerinden bu yana müvekkili Şefik'in nerede olduğundan  haberinin bulunmadığını aktaran Hüseyin, "Ben, Şefik'in ve 3 kızının avukatıyım.  Dolayısıyla Mısır makamlarından, müvekkilimle görüşerek kendisinin iyi olduğundan  emin olma talebinde bulunuyorum" ifadelerini kullandı.
 
Bu arada Şefik'in liderliğindeki Ulusal Hareket Partisi Başkan Yardımcısı Rauf es-Seyyid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün Kahire'ye ulaşan  Şefik'in henüz nerede olduğunu bilmediklerini vurgulayarak, "Kendisinin bir otelde kaldığına dair söylentiler var ancak teyit edilmedi" dedi.
 
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) resmi haber ajansı ENA'nın dün yetkili  bir kaynağa dayandırdığı haberde, "Şefik, Kahire'ye dönmek üzere BAE'den ayrıldı.  Ailesi ise hala ülkede" ifadesine yer verilmişti.
 
Uluslararası Kahire Havalimanı kaynakları da Şefik'in, Abu Dabi'den  gelen özel bir uçakta beraberindeki 20 kişiyle Kahire'ye iniş yaptığını  belirtmişti.
 
Reuters haber ajansı eski Başbakanın dün Birleşik Arap Emirlikleri'nde gözaltına alındığını duyurmuştu. 
 
Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Muhammed Mursi'nin  kazandığı 2012 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de aday olan eski Başbakan Ahmet  Şefik, 2018'de ülkesinde yapılacak seçimlerde tekrar cumhurbaşkanı adayı  olacağını belirtmişti. Şefik, bu kararının ardından, BAE yönetimi tarafından  kendisine "seyahat yasağı" konulduğunu iddia etmişti.
 
  
 

ETİKETLER