• Haberler »
  • Eğitim Haberleri »
  • Eski kimlikle sınava girilir mi? LGS için giriş belgesi gerekiyor mu? LGS öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Eski kimlikle sınava girilir mi? LGS için giriş belgesi gerekiyor mu? LGS öncesi dikkat edilmesi gerekenler

19 Haziran 2020 Cuma - 16:01 | Son Güncelleme : 19 06 2020 - 16:15

Milli Eğitim Bakanlığınca 8. sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınav yarın yapılacak. Sınava saatler kala LGS adayları internette sıklıkla Eski kimlikle sınava girilir mi? LGS için giriş belgesi gerekiyor mu? LGS kaç dakika? LGS soru kitapçığı ne zaman verilecek? sorularını araştırıyor. İşte LGS sınavı giriş belgeleri ve eski kimlikler ile ilgili bilmeniz gerekenler...


Milli Eğitim Bakanlığınca 8. sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınav yarın uygulanacak. Yaklaşık 1 milyon 800 bin adayın lise eğitimleri için ter dökeceği sınav ile ilgili ayrıntılar merak ediliyor. LGS'ye saatler kala öğrenciler son hazırlıklarını tamamlarken internette Eski kimlikle sınava girilir mi? LGS için giriş belgesi gerekiyor mu? LGS kaç dakika? LGS soru kitapçığı ne zaman verilecek?  sorularını da araştırıyor. İşte LGS ile ilgili merak edilen soruların cevapları...
 
 
LGS İÇİN GİRİŞ BELGESİ GEREKİYOR MU?
 
Merkezi sınavda, 2019-2020 öğretim yılında 8. sınıfın birinci döneminde uygulanan öğretim programları esas alınacak. Sınav, iki oturum halinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacak. 
 
Öğrenciler e-okul sistemi üzerinde girecekleri sınav salonunu öğrenebilecek ayrıca okullun giriş kapılarına listeler asılacak. Sınav belgeleri ise gireceği salondaki sıralarının üzerinde hazır olacak. 
 
 
LGS KAÇ DAKİKA SÜRECEK?
 
Birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacak.
 
Corona virüs önlemleri altında yapılacak sınavda, birinci oturum saat 09.30'da başlayıp 10.45'te, ikinci oturum saat 11.30'da başlayıp 12.50'de tamamlanacak.
 
Öğrencilere birinci oturumda, 8. sınıf Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil, ikinci oturumda ise matematik ve fen bilimlerinden sorular yöneltilecek. 
 
ESKİ KİMLİKLE SINAVA GİRİLİR Mİ? 
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada, "Geçerli kimlik belgesinde 15 yaş ve üzeri fotoğraf bulunması gerekiyordu. 15 yaşına girenlerin corona virüs dolayısıyla fotoğraflı kimlik belgesi çıkarmasında yaşanabilecek zorlukları göz ününe alarak 2020 LGS'de geçerli kimlik belgelerinde fotoğraf olma koşulunu kaldırdık" diye konuştu. 
 
LGS sınavına katılacak adaylar T.C kimlik numaralı nüfu cüzdanı veya T.C kimlik kartıyla LGS sınavına girebilecek. 
 
 
LGS ÖNCESİ BU UYARILARA DİKKAT!
 
- Öğrencilerin, kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için en geç saat 09.00'da sınava girecekleri binada hazır bulunması gerekiyor.
 
- Öğrenciler sınava gelirken yanlarında geçerli kimlik belgesi ile en az 2 koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracak.
 
- Bu yıl öğrenciler, sınava öğrenim gördükleri okullarda girecek. Geçen yıl sınav yapılan okul sayısı 3 bin 873 iken, Bakanlık bu sene okul sayısını 18 bin 139'a, salon sayısını 59 bin 568'den 111 bin 918'e çıkardı. Ayrıca Kovid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafeyi sağlayabilmek için güvenli alanlar oluşturuldu ve okullar dezenfekte edilerek hijyen sağlandı.
 
- Öğrencilerin sınavın yapılacağı okulun bahçesine girişleri sırasında en az 1 metrelik (3-4 adım) sosyal mesafenin korunması sağlanacak ve yığılma oluşmasını engelleyecek önlemler alınacak.
 
- Öğrenciler, sosyal mesafe kuralına uygun şekilde, bekletilmeden okul bina ve salonlarına alınacak.
 
- Öğrenciler, sınav salonlarına tıbbi maskeyle girecek. Yerlerine oturduklarında diğer öğrenciler ile aralarında sosyal mesafe sağlandıktan sonra isteyen öğrenci maskesini çıkararak sınava devam edebilecek.
 
- Gerek birinci oturum sonunda gerekse sınav bitiminde, tüm öğrenciler aynı anda dışarı çıkarılmayacak. Binanın durumuna göre zaman aralıklarıyla, gerekirse sınıf sınıf olmak üzere sosyal mesafeyi koruyacak şekilde öğrenciler, gerekli önlemler alınarak sınav salonu ve binadan çıkarılacak.
 
- Öğrencilerin, iki sınav oturumu arasındaki 45 dakikalık zaman diliminde okul içinde veya bahçesinde sosyal mesafe kuralına uyacakları şekilde gerekli tedbirler sınav görevlileri tarafından alınacak.
 
- Öğrenciler, okul koridorları ve okul bahçesinde maskelerini çıkaramayacak.
 
- Sınavda verilecek 45 dakikalık arada hava koşulları bahçeye çıkmaya uygun değilse, okulun sınav olmayan koridor, boş derslikler, spor salonu, yemekhane gibi bölümlerinde öğrencilerin arayı sosyal mesafeyi koruyarak geçirmeleri için yedek gözetmenler görev alacak.
 
- Öğrencilerin sağlığı için veliler, okul bahçesine girmeyecek.
 
 
LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
 
Daha önce, sınavdan bir saat sonra öğrencilere dağıtılan soru kitapçıkları, bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında olası bir kargaşaya olanak verilmemesi için 22 Haziran Pazartesi günü velilere teslim edilecek. Soru kitapçıklarını dağıtan görevliler eldiven kullanacak. LGS Sınav sonuçları, 16 Temmuz'da ilan edilecek.