Eski EDOK komutanlarının yargılanmasına başlandı

07 Ağustos 2017 Pazartesi - 12:22 | Son Güncelleme : 07 08 2017 - 12:22

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin, aralarında dönemin KKK Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı eski korgeneral İyidil'in de bulunduğu 7 sanık, hakim karşısına çıktı


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki  darbe girişimine ilişkin, aralarında dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK)  Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı  eski korgeneral Metin İyidil'in de bulunduğu 7 sanığın yargılanmasına başlandı. 
 
Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada bazı tutuklu ve tutuksuz  sanıklar ile taraf avukatları hazır bulundu.
 
Davanın bir numaralı sanığı eski korgeneral İyidil, tutuklu bulunduğu  Kırıkkale F Tipi Cezaevi'nden, sanık eski tümgeneral Hamza Koçyiğit ise İzmir 2  Nolu F Tipi Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla  duruşmaya katıldı.
 
Savunmalara geçilmeden önce sanık İyidil'in avukatı Abdullah Kaya,  müvekkilinin huzurda savunma yapması için mahkeme salonunda hazır edilmesini  istedi.
 
Bunun üzerine mahkeme heyeti, İyidil'in yarınki duruşmada hazır  edilmesine karar verdi.
 
Sanık Hamza Koçyiğit'in avukatı da müvekkilinin    kamuoyunda, "askeri  casusluk kumpas davası" olarak bilinen soruşturmanın da sanığı olduğunu  belirterek, iki dosyanın birleştirilmesini talep etti.
 
Taleplerden sonra iddianamenin özetinin okunmasıyla sanık  savunmalarına geçildi.
 
Davada, İyidil'in yanı sıra suç tarihinde KKK EDOK Okullar Komutanı  olan eski korgeneral Abdullah Barutcu, EDOK Harekat Eğitim ve Öğretim Başkanı  eski tuğgeneral Lütfü İhsan Yanıkoğlu, EDOK Kurmay Başkanı eski tümgeneral Hamza  Koçyiğit, EDOK Muharebe Geliştirme Başkanı eski tuğgeneral Mehmet Topçu, EDOK  Muharebe Geliştirme Başkanlığında gözlem subayı eski binbaşı Ersal Duman ve EDOK  Eğitim Yöneticisi ve Öğretmen Yetiştirme Okul Komutanlığı Harekat ve İstihbarat  Subayı eski albay Süleyman Güven yargılanıyor.
 
İddianame
 
İddianamede sanıkların "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs  etme", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs  etme" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini  yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarını işledikleri belirtiliyor.
 
Ayrıca İyidil, "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", diğer  sanıklar ise "silahlı terör örgütü üyesi olmak" ile suçlanıyor.
 
 
Partigöç ile görüşmüş
 
İddianamede, Genelkurmay çatı davası sanıklarından Genelkurmay  Başkanlığı Personel Plan Yönetim Daire Başkanı eski tuğgeneral Mehmet Partigöç'ün  kasasında, şüpheli İyidil'in FETÖ/PDY mensubu olduğuna dair belgelerin bulunduğu  kaydediliyor.
 
İyidil'in, darbe girişiminden önce FETÖ/PDY mensubu askerlerle darbeye  hazırlık konusunda düzenli görüşmeler yaptığı öne sürülen iddianamede, İyidil'in,  15 Temmuz'da sözde "Yurtta Sulh Konseyi" üyesi olan ve atama listelerinde imzası  bulunan Genelkurmay çatı davası sanıklarından Mehmet Partigöç ile de Genelkurmay  Karargahı'nda görüştüğü ifade ediliyor.
 
İddianamede İyidil'in, Isparta Dağ Komando Okulunda eğitim gören  harbiyelilerin Ankara'ya getirilip, darbe kalkışmasında kullanılabilmesi için  çaba gösterdiği öne sürülüyor.