comScore

Eski arabası olanlara kötü haber!

16 Şubat 2011 Çarşamba - 14:30 | Son Güncelleme : 16 02 2011 - 14:30

Enerji Verimliliği Strateji Belgesi'nde son aşamaya gelindi...


2023 yılına kadar enerjide 300 milyar dolarlık yatırıma hazırlanan Türkiye'de enerjinin geleceği verimlilikten geçecek. Enerji Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Devlet Planlama Müsteşarlığı ve Büyükşehir Belediyeleri gibi bir çok kurum ortaklığı ile hazırlıkları tamamlanan Strateji Belgesi'nde toplumsal hayatı değiştirecek radikal değişikliklere yer veriliyor.

* YALITIMI OLMAYAN BİNAYA VERGİ: Türkiye'de yalıtımsız yapılan binalarla, "yaktığımız yakıt ile dışarıyı ısıtıyoruz" sözü de tarih olacak. Çünkü 2015 yılı itibariyle uygun ısı yalıtımı bulunmayan binalarda, binanın yeri ve iklimine göre "emisyon vergisi" uygulanacak.

* YALITIMA VERGİ VE KREDİ TEŞVİKİ : Kullanımda olan ve strateji belgesi hayata geçmeden ruhsat alan binalara, ısı yalıtımı malzemelerinde KDV desteği verilecek. Bu binalardan bankacılık muamele vergisi alınmayacak.

* KAMU EMEKTARLARI GARAJA: Trafiğe tescili 10 yılı doldurmuş kamu araçları kademeli olarak trafikten çekilecek.

* 500 BİN TL DESTEK: Verimlilik arttırıcı projelere 500 bin liraya kadar destek verilecek. Proje büyüklüğü 2.5 milyon lirayı aşarsa kurumlar vergisi alınmayacak.

* VERİMSİZ MALI KAMU ALAMAYACAK: Kamu ihale kanunu kapsamında kamunun tüm alımlarında asgari enerji verimlilik kriteri getirilecek.

Enerji kotası

Otel, hastane, mesken, okul, AVM'lere iklim, büyüklük gibi özelliklerine göre yıllık ısıtma, soğutma, aydınlatma tüketim kotası belirlenecek. Belirlenen değerler üzerinde atmosfere karbon salınımı yapacak binaya izin verilmeyecek.

Beyaz eşya denetlenecek

Enerjiyi verimsiz kullanan araçlar da raflardan inecek. Buna göre AB direktifleri de esas alınarak verimsiz enerji kullanan buzdolabı, televizyon, lamba gibi ürünler denetlenerek satışına kısıt getirilebilecek veya tamamen yasaklanabilecek.

15 yıllık araca yüksek vergi

Araçların vergilendirme sistemi sil baştan yenilenecek. Yakıt tasarrufu az araçlara teşvik verilecek. Emisyonu oranı az olan araçlara Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) indirimi yapılacak. Ancak 15 yaş üzeri araçlarda kademeli olarak MTV artırılacak.

Verimlilik çok önemli

Enerji Bakanlığı yetkilileri Türkiye'de 2010'da 209 milyar kilovat saat elektrik tüketildiğini hatırlatarak, "2023'te tüketim rakamının 600 milyar kilovata çıkmasını hedefliyoruz. Bu nedenle enerji verimliliği de çok önemli" diye konuştu. (Sabah)

ETİKETLER

0
Yorum Yazın
Gönder
Yorumlar
  • tufan üzeypırlantadan vergiyi kaldıran zihniyet : dedemin 72 model, tabiri caizse köy arabası reno 12'sine ne vergi getireceksin merak ediyorum.16.02.2011 03:16
  • celal dagıstaniyakında makatımıza gazometre takıp çıkardıgımız gaza göre vergi verecez bunlar iyi günlerimiz.16.02.2011 02:16
  • Marco DisperatiEn başta İstanbul belediyesi 20 yıllık etrafa zehir saçan İkarus otbüslerini trafikten çeksin .Ondan sonra vatandaşın egzoz analizi , muayenesi tamam araçlarından ek vergiyi düşünsün ayıptır.Vatandaşın etinden sütünden sonuna kadar yararlanmak caiz anlayışı budur.16.02.2011 02:16
  • osman özdemirHani ülkenin birinde kral vergileri artırmış,vezire sormuş suratlar asık,biraz daha vergi vezir somurtuyorlar,biraz daha vergi vezirhalk gülüp oynuyor.Garibanın evine ve zar zor aldığı arabasına ek vergi.Ancak gülüp oynayarak AK'cıların defteri kapanmaya yüz tutar.16.02.2011 01:16
  • fahrettin gözükanVATANDAŞIN PARASI OLSA ESKİMİŞ ARABAYLA UĞRAŞIRMI!.. ALIR TABİ YENİSİNİ.YOK OLANDAN NE ALINIR, BU DEMEK OLUR, DEVLET YUMURTADAN YÜN KIRPMAYA ÇALIŞAÇAK !....16.02.2011 01:16