Eşini uyurken vurdu savcı ‘haksız tahrik’ dedi

26 Haziran 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 26 06 2018 - 2:30

Tartıştığı eşini av tüfeğiyle vurarak öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Betül Filiz hakkında, 24 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.


Pendik’te tartıştığı eşini av tüfeğiyle vurarak  öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan kadın hakkında, “haksız tahrik altında eşini  kasten öldürme” suçundan 24 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 15 yıllık evli olan Sedat Filiz ile eşi Betül Filiz’in birlikte Pendik’te ikamet ettikleri anlatıldı.  
 
Şiddet ve uyuşturucu    
 
Sedat Filiz’in uzun süredir uyuşturucu madde alışkanlığı edindiği ve  adli sicil kaydına göre bir çok suçtan kaydının bulunduğu aktarılan iddianamede,  ayrıca eşine karşı kötü muamelede bulunduğu ve herhangi bir işte çalışmadığı  kaydedildi.
 
Kadın sığınma evine sığındı
 
İddianamede, şüpheli Betül Filiz’in yaşanan sorunlar nedeniyle 8-9 kez kadın sığınma evine gittiği ancak eşinin ısrarları nedeniyle eve geri döndüğü  kaydedilerek, Sedat Filiz’in olay tarihinden bir gün önce av tüfeği satın aldığı,  olay günü ise akşam saatlerinde yine uyuşturucu madde alarak eşiyle tartıştığı,  hakaret ederek ölümle tehdit ettiği bilgisi verildi.
 
Uyurken vurduğu için
 
Tartışmanın ardından, Betül Filiz’in uyuyan eşinin arkasında bulunan av tüfeğini alarak Sedat Filiz’e ateş edip ölümüne neden olduğu, her ne kadar  Betül Filiz’in tüfeği eline aldığı esnada kazara ateş aldığını söylese de Sedat  Filiz’in doğrudan baş bölgesinin hedef alınması, eşiyle arasında yaşanan  sorunlar, olaydan önce kendisini ve ailesini tehdit etmesi gibi hususlar  nedeniyle eylemin kasten gerçekleştirildiği sonucuna varıldığı vurgulandı.
 
Haksız tahrik var
 
İddianamede, Sedat Filiz’in uzun süredir eşine yönelik kötü muamelede  bulunması hususu dikkate alındığında ise, şüpheli Betül Filiz’in haksız tahrik  altında üzerine atılı suçu işlediği belirtilerek, “haksız tahrik altında eşini  kasten öldürme” suçundan 18 yıldan 24 yıla kadar hapisle cezalandırılması  istendi. Hazırlanan iddianame gönderildiği Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesince  kabul edildi. Şüpheli Betül Filiz’in yargılanmasına ilerleyen günlerde  başlanacak.

ETİKETLER