Esed rejiminden saldırı: 3'ü çocuk 4 sivil öldü!

AA |  27 Şubat 2020 Perşembe - 10:41 | Son Güncelleme : 27 02 2020 - 10:41

Astana anlaşmalarını ve Soçi mutabakatını hiçe sayan Rusya destekli Beşşar Esed rejimi güçlerinin İdlib kent merkezine topçu saldırılarında 3'ü çocuk, toplam 4 sivil yaşamını yitirdi.


Esed rejimi ordusu ve İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan  rejim güçleri gece geç saatlerde ülkenin kuzeybatısında muhaliflerin  kontrolündeki İdlib kent merkezi ve çevresindeki yerleşimlere yoğun topçu  saldırıları düzenledi.
 
Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından edinilen bilgiye göre,  bombardımanda 3'ü çocuk, 4 sivil hayatını kaybetti.
 
Olay yerine intikal eden ekipler, enkaz altından çıkardıkları  yaralıları sağlık merkezlerine taşıdı.
 
Astana anlaşmaları ve Soçi mutabakatına uymadılar
 
Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib, neredeyse iç savaşın başından bu  yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde  bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, 2015'te  muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin  başında geliyor.
 
Türkiye, Rusya ve İran'ın katıldığı, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana  toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı  bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney  bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere dört "gerginliği azaltma  bölgesi" oluşturuldu. Ancak rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilanıyla  durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı dört bölgeden üçünü, Rusya'nın  hava desteği sayesinde ele geçirdi ve İdlib'e yoğunlaştı.
 
Soçi mutabakatından bu yana rejim ve destekçilerinin İdlib'e  saldırılarında 1800'den fazla sivil can verdi. Ocak 2019'dan bu yana ise  Suriye-Türkiye sınırı yakınlarına göç edenlerin sayısı 1 milyon 942 bine ulaştı.