Esed İsrail ile barış istemiş! Gizli mektup ortaya çıktı

AA |  04 Eylül 2018 Salı - 22:38 | Son Güncelleme : 04 09 2018 - 22:40

Beşşar Esed'in, İsrail'le barış görüşmeleri yapmak amacıyla eski ABD Başkanı Barack Obama'ya gizli bir mektup gönderdiği ortaya çıktı.


Eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry anılarını kaleme aldığı "Her gün  Ekstradır" adlı kitapta, 2010 yılında Esed'in İsrail ile barış görüşmelerine  aracılık yapması için Başkan Obama'dan yardım istediğini belirtti.
 
Kerry kitabında, Esed'in Obama'ya, "İsrail'in 1967'deki savaşın  ardından işgal ettiği Golan Tepeleri'ni Suriye'ye devretmesi halinde Suriye  rejiminin bazı adımlar atmaya hazır olduğunu ilettiğini" yazdı.
 
Esed'in mektubunu İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yla da  paylaştığını da yazan Kerry, Netanyahu'nun Esed'in önerisine "şaşırdığını"  belirtti.
 
Kitapta, Esed'in mektubunun ardından 2011'in ilk aylarına kadar  ABD'nin ara buluculuğunda "İsrail ile Suriye rejimi yetkilileri arasında  müzakereler yapıldığı" ancak bu müzakerelerde ilerleme olmadığı kaydedildi.
 
Esed'in Suriye ile İsrail arasında barış sağlanması için önceki  yıllarda yapılan girişimlerin başarısızlıkla sonuçlanmasına rağmen Tel Aviv  yönetimiyle anlaşma konusunda istekli olduğunu da yazan Kerry, Washington  yönetiminin görüşmeler için ciddiyetini ölçmek amacıyla Esed'den "Suriye  rejiminin Hizbullah'a silah sağlamaya son vermesi gibi bazı güven artırıcı  önlemler" almasını istediğini ancak Esed'in "verdiği sözleri tutmadığını" ifade  etti.
 
Esed rejiminin Suriye'de yaptığı katliamlara da değinen ve Beşşar  Esed'i hedef alan Kerry, kitapta şu ifadeleri kullandı:
 
"Dört metre uzağınızda otururken yüzünüze karşı yalan söyleyebilen bir  adam kendi halkını ölüme gönderdikten sonra dünyaya da kolayca yalan  söyleyebilir."
 
Kerry ayrıca, Suriye'yi Obama yönetiminin arkasında bıraktığı "açık  yara" olarak nitelerken, Suriye meselesini her gün düşündüğüne kitabında yer  verdi.