Esad rejiminden İdlib'e saldırı: 24 ölü

AA |  28 Mayıs 2019 Salı - 21:28 | Son Güncelleme : 29 05 2019 - 9:13

Suriye'de, Esed rejimine ait savaş uçaklarının, "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içerisindeki yerleşimlere düzenlediği saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısı 24’e ulaştı, saldırıda onlarca sivil de yaralandı.


Esed rejimi ordusu ve İran destekli terörist gruplardan oluşan rejim  güçleri, "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içindeki İdlib'in Han  Şeyhun ve Kefrenbil ilçesi ile İhsem beldesi El Habit, Marrtemanter, Sufuhen,  Krisaa, İhsem, Rekaya ve Şeyh Mustafa köyleri, Halep'in batı kırsalında Kefer  Halep ile El Etarib ilçesi ve El Bavvabiyye köyü,  Hama'nın kuzey kırsalındaki  Latamine ve Kefer Zita ilçesine akşam saatlerinde hava ve kara saldırıları  düzenledi.
 
Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından alınan bilgiye göre,  Esed rejimine ait savaş uçaklarının hava saldırılarında İdlib'in Ariha ilçesi,  İhsem, Maretemater, Sfuhen ve Han Es Sübül köylerinde 8 sivil, Halep El Etarib  ilçesi ile Kefer Halep ve El Bevvabiyye köyünde 12 sivil olmak üzere sivil daha  yaşamını yitirdi, onlarca sivil yaralandı.
 
Sabah saatlerinde düzenlenen hava saldırısında 4 sivil hayatını  yitirdi.
 
Böylece gün içerisinde İdlib ve Halep'teki sivil yerleşimlere  düzenlenen hava saldırılarında ölenlerin sayısı 24'e yükseldi.
 
Hava saldırıları devam ederken, ölü ve yaralı sayısının artmasında  endişe ediliyor.
 
Esed rejimi ve destekçilerinin sabah saatlerinde düzenlediği  saldırılarda Kefrenbil ilçesi ile Rekaye köyünde iki sağlık merkezi hedef alındı.
 
"İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi"ndeki durum
 
Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili, neredeyse iç savaşın başından  bu yana muhaliflerin kalesi niteliğinde.
 
Halihazırda iç göç ile nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, Mart  2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı  bölgelerin başında geldi.
 
Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında,  İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etti. Rejim güçlerinin  ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya, ek mutabakata vardı.
 
Rejim, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018'de Soçi'de imzalanan  mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor. Kazakistan'ın başkenti Nur  Sultan'da 25-26 Nisan'da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12. toplantı  sırasında artan saldırılar aynı yoğunlukta sürüyor.
 
Sivil Savunma kaynakları, 25 Nisan'dan bu yana yapılan saldırılarda en  az 255 sivilin yaşamını yitirdiğini, 650'den fazlasının yaralandığını belirtiyor.
 
Esed rejimi ve destekçilerinin, Türkiye ve Rusya'nın İdlib  mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018'den beri ateşkesi ihlal ederek  gerçekleştirdiği saldırılarda 553 binden fazla sivil yerlerinden edildi.
 
Rejim, İran destekli terörist gruplar ve Rusya'nın hava desteğiyle,  "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi"ne bir ay önce başlattığı geniş çaplı  saldırılarla 100 kilometrekare civarında bir alanı ele geçirdi. Askeri muhalifler  ise söz konusu bölgeleri rejim güçlerinden geri almak için zaman zaman operasyon  düzenliyor.
 

ETİKETLER