Gazetevatan.com » Yazarlar » Primini erken ödeyene indirim var

Primini erken ödeyene indirim var

29 Eylül 2013 Pazar


Başlıkta bahsettiğim konu özel sigortalara ait bir kampanya değil. Bu uygulama SGK’nın belli sigortalılar için uyguladığı bir ödeme imkanı. Burada maksat, primlerini vadesi gelmeden bir defada ödemek isteyenlere getirilen kolaylık ve kurum kasasına daha fazla aktarmak. Buna uygulamada ‘erken ödeme’ indirimi deniliyor.

Kimler yararlanabilir?

Erken ödeme indiriminde bireysel sigortalı ve ödeme yükümlüler yararlanabilir. Buna göre;

- 4/b (Bağ-kur) sigortalılar ( şirket ortakları, vergi mükellefleri, tarım Bağ-Kur’lular, muhtarlar vd.)

- 4/b (Bağ-Kur) sosyal güvenlik destekleme primi ödeyenler,

- İsteğe bağlı sigortalı olanlar,

- Genel Sağlık Sigortası’na prim ödeyen yabancılar,

- Gelir tespitine göre genel sağlık sigortalısı olanlar,

Erken ödeme indiriminden yararlanabilir.

İndirim nasıl uygulanır?

Erken ödeme indiriminde süre sınırı bulunuyor. Bu sebeple; erken ödeme indirimi sadece ‘360 günlük’ ödeme süresi için geçerli. Yani erken ödeme indiriminden yararlanacak sigortalı sadece bu süre için erken ödeme indiriminden yararlanacak daha uzun süreli erken ödeme indirimi uygulaması olmayacak. Bu durumda örneğin; isteğe bağlı sigortalı olan biri 360 günlük süreyi peşin ödeyebilecek. Bu şekilde peşin olarak erken ödemesi halinde erken ödenen prime her ay için yüzde 4 indirim uygulanacak.

Bu oranın belirlenmesi arttırılmasından Bakanlar Kurulu yetkili. İndirim hesaplanırken, aylık yüzde 4 oranına göre, günlük indirim hesaplaması da yapılabilecek. Günlük indirim hesaplamasında 5510 sayılı Kanun gereği bir ay 30 gün olarak kabul edildiğinden yüzde 4’ün 1 günlük indirim bedeli 30 gün üzerinden hesaplanacak. Bu durumda aylık bazda erken ödeyenin primi yüzde 4 daha az hesaplanacak. Ancak hemen belirtmek gerekirse; erken ödeme yapıldı diye erken ödenen günler sigortalının hesabına (4/b sigortalısı veya isteğe bağlı sigortalı) hizmet günü olarak yazılmayacak. Örneğin; 1 Ekim 2013 itibarıyla takip eden 6 ayın parasının erken ödenmesi sadece indiriminde yararlanılmasını sağlayacak erken ödenen 6 ayın hizmeti süresi geldikçe hizmet dökümüne işlenecek.

Tahminlerin üzerinde

SGK’nın son birkaç yıldır uygulamaya koyduğu düzenlemeler ile topladığı prim gelirleri beklenenin üzerinde oluşmuştu. 2013 yılının ilk 6 ayında bütçe tahminlerine göre yüzde 5.03 üzerinde gerçekleşen SGK prim gelirleri, 55 milyar 684 milyon lira oldu.

Erken ödeme indiriminde de amaç prim tahsilatının daha da fazlalaştırılması olduğundan erken ödeme indiriminin oran olarak daha cazip hale getirilmesi sağlanabilir. Bunun haricinde erken ödeme indirimi işçileri adına sigorta primi ödeyen işverenler içinde uygulanabilir.