Erken teşhisi için 6 yıl çalıştılar

AA |  28 Mayıs 2019 Salı - 16:18 | Son Güncelleme : 28 05 2019 - 16:18

Trabzon'da bir yazılım şirketi, akciğer kanserinin erken teşhisinde hem hastaların hem de doktorların işini kolaylaştıracak bir sistem geliştirdi.


Akciğer kanseri x-ray görüntülerinde tanı bulmaya yardımcı olan ve  yüzde 85 oranında kanserli hücreyi tespit eden AKGÜN X-eye TORAKS, Sanayi ve  Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK destekli AR-GE projeleri kapsamında yazılım  şirketi tarafından üretildi.
 
  
Sistem, hem yurt içinde hem de yurt dışındaki hastanelerde  kullanılıyor.
 
Şirketin genel müdürü Temel Akgün, 1986 yılında Trabzon'da kurulan bir  şirket olarak özellikle sağlık alanında çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyledi.
 
Akgün, şirketin Türkiye'nin farklı illerinin yanı sıra Kazakistan ve  Azerbaycan'da da şubeleri bulunduğunu  ifade etti.
 
 Türkiye'de en sık görülen kanser türlerinin meme ve akciğer kanserleri  olduğuna dikkati çeken Akgün, "Dolayısıyla bu kanser türleri üzerinde ne kadar  çok çalışırsak, ekonomiye o kadar çok geri dönüş sağlanır. Bu da insanların  ömürlerini uzatma ve daha az ilaç kullanımı anlamına gelmektedir." dedi.
 
Proje için 10 kişiden oluşan ekip, 6 yıl çalıştı
 
 Akgün, yazılım şirketi olarak "Hastalığın teşhisi açısından neler  yapabiliriz?" konusunda çalışmalar yaptıklarını belirterek, şunları anlattı:
 
 "Dünyada yapay zeka gelişimi çok hızlı bir şekilde ilerlemektedir.  Dijital dünyada da yapay zeka son derece önemlidir. Her şey için doktora gitmek  de mümkün değildir. Bazı şeyleri bilgisayar üzerinden yapay zeka ürünleriyle  tespit eden dijital bir dünyaya doğru ilerliyoruz. 3-4 yıl içinde bu gelişimler  daha da etkisini gösterecektir."
 
 Proje üzerinde 6 yıl boyunca 10 kişilik bir ekibin çalıştığını  kaydeden Akgün, şunları söyledi:
 
 "Akciğer kanseriyle ilgili bilimsel bir proje ortaya koyduk. Bu  projemizi TÜBİTAK AR-GE projeleri destek programları kapsamında gerçekleştirdik.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından proje desteğinin yanı sıra üniversitelerden de  alanında uzman kişilerden danışmanlık hizmeti aldık. Bu proje Türkiye'de yok ama  dünyada da az sayıda olan bir sistemdir."
 
Akgün, "Normalde baktığımız zaman bir insan gözü 5 milimetrik bir  nodülü ve kanserli alanı görebiliyor ama AKGÜN X-eye TORAKS sayesinde 2,5  milimetre  kadar bu seviyeyi aşağıya düşürebiliyoruz." bilgisini aktardı.
 
Bilgisayarlardaki AKGÜN X-eye TORAKS sistemi ile doktorların  görüşlerine yardımcı olmaya çalıştıklarını belirten Akgün, "Bu program sayesinde  nodülü gözden kaçırma riski daha da düşüyor." şeklinde konuştu.
 
Akgün, program sayesinde nodülün yüzde 82 oranında görülebildiğini  ifade ederek, şunları kaydetti:
 
"Röntgene baktığınız zaman nodüller, kaburga kemikleriyle birlikte  görülmektedir ancak biz kemikleri bu sistem sayesinde ayırabiliyoruz çünkü bazen  bu kemiklerin altında da nodüller olabiliyor. Çok küçük oldukları için  göremiyorsunuz, bu sistem sayesinde ise kemikleri ayırdığımız için hastalığı  yakalama oranını yüzde 3 daha da artırmış oluyoruz. Böylelikle toplamda program  sayesinde yüzde 85 oranında nodülü sistem yakalamış oluyor."
 

ETİKETLER