Erken emeklilik müjdesi!

01 Nisan 2013 Pazartesi - 10:52 | Son Güncelleme : 01 04 2013 - 10:52

Sağlık masrafları da SGK'dan


Emeklilik için yaşa takılanlara bir müjde daha geldi Yaşı beklemeden daha düşük maaşla erken emekli olacakların sağlık giderlerini de SGK karşılayacak.

Emeklilik için prim günü ve yıl şartlarını tamamlayıp yaşı bekleyen 5 milyon kişi büyük bir heyecan içerisine girdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in talimatının ardından harekete geçen bürokratlar, bu kişilerin mağduriyetini gidermeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Üzerinde durulan en önemli formül, bu kişilerin daha düşük maaşla erken emekli olması. Bu şekilde daha düşük de olsa emekli maaşına kavuşacak olan kişiler, böylece sağlıktan da yararlanacak.

PRİM ÖDEMEYECEK

Çünkü yaşı bekleyenlerin, çalışmıyorlarsa veya eşi ya da çocuğunun sağlık yardımından yararlanamıyorlarsa, gelir testi yaptırarak genel sağlık sigortası primi ödemesi gerekiyor. Bu kişiler, erken emekli olunca genel sağlık sigortası primi ödemesine gerek kalmadan, yeniden sağlık şemsiyesine kavuşacak. Sağlık giderleri, çalıştıkları dönemlerde olduğu gibi, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanacak. Kısaca emeklilerin faydalandığı tüm haklardan da yararlanabilecekler. Yaklaşık 5 milyon kişi, yapılan çalışmanın tamamlanarak hayata geçirilmesini bekliyor. Yaşı bekleyenlere daha düşük maaşla erken emeklilik getirilmesi halinde, şartlarının nasıl olacağı merak ediliyor. Avrupa'daki örneklerde normal yaşından önce emekli olacaklara yüzde 10-20 arası iskonto ile maaş ödeniyor.

KADINLAR DA ERKEN EMEKLİLİK BEKLİYOR

Çalışan kadınları çocukla barıştırmak ve kadın istihdamının teşvik edilmesi için de çalışmalar hızlandırıldı. Bakan Çelik, şu an 1 çocuk doğuran kadına 2, 2 çocuk doğurana da 4 yıl prim borçlanması hakkı bulunduğunu hatırlatarak, "2 çocuk, 3 çocuğa çıkabilir" demişti. (Takvim)
Yorum Yazın
Gönder
Yorumlar
  • Coşkun KalenderMüjde mi, nesi müjde? Erken emekli olunca daha düşük maaş verecek, öte yandan emekli ettiği kişinin sigorta primini ödemekten de kurtaracak. İşveren olarak elini cebine atmayacak, sadece ufak bir operesyon uyanıklığı ile Ali'nin kalahını Veli'ye giydirecek.01.04.2013 06:01
  • ramazan çobanAKP EGER YAPABİLİR SE ÇOKK İYİ OLUR AMA SANMAM AKP BU İŞİ BECEREMEZ HEP MÜJDE HEP MÜJDE HİÇ BİR İÇRAATYOK01.04.2013 02:01
  • onur armağangerçekten bu işi yaparlarsa oyumu akp ye vereceğim.01.04.2013 01:01
  • mustafa DOĞRUERKEN EMEKİLİK DEĞİL MİLLETLE DALGA GEÇİYORLAR...01.04.2013 01:01
  • serdar kubilayErken Emeklilik değil,yaptıkları Mezarda Emeklilik,Mezarda kıdem tazminatı değilmi?01.04.2013 12:01