Erken 5G için iş birliği!

14 Şubat 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 14 02 2018 - 2:30

Turkcell ve Samsung, Türkiye’de 5G teknolojisinin erken kullanıma sunulması için iş birliğine gidiyor. İki şirket, akıllı cihazlar konusunda da ortak çalışmalar yürütecek, test ağları kurulacak Turkcell ile Samsung, 5G teknolojilerinin hayata geçirilmesine yönelik iyi niyet mektubu imzaladı.


İki şirket, Türkiye’nin bu alanda söz sahibi ülkelerden biri olması için ortak çalışmalar yürütecek. Turkcell ve Samsung ayrıca, nesnelerin interneti ve akıllı cihaz uygulamalarında yeni çözümler için iş birliği yapacak. Samsung ve Turkcell, bu yıl Türkiye’de 5G şebeke teknolojilerini değerlendirmek ve test etmek için çalışacak. Şirketler, farklı kullanım alanlarını da araştıracak. Bu ortaklık nihai olarak 5G teknolojilerinin ticarileştirilmesini hızlandırmaya ve Türkiye’nin dijital dönüşümünü desteklemeye yardımcı olacak.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ile Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim tarafından Güney Kore’de imzalanan iyi niyet mektubu kapsamında çeşitli senaryoları test etmek için 5G test ağları kurulacak. Samsung ve Turkcell; ev güvenliği, enerji tüketiminin izlenmesi ve denetimi, nesnelerin izlenmesi ve diğer kullanıcı otomasyon çözümleri dahil olmak üzere akıllı cihaz uygulamalarına da odaklanacak.

Ulusal inovasyon hedefine katkı

Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim, Samsung olarak ‘dünyaya ilham ver ve yenilikçi teknolojilerle geleceği yarat’ vizyonu çerçevesinde çalıştıklarını ifade ederek, şunları söyledi: “5G altyapısının, nesnelerin internetinin ve nesnelerin interneti ile uyumlu mobil cihazlar, TV’ler ve ev eşyalarının küresel olarak geliştirilmesine öncülük ediyoruz. Böylece son kullanıcıların açık, akıllı ve daha kolay bir günlük yaşama sahip olduğu akıllı bir dünya oluşturulmasına katkıda bulunuyoruz. 5G ve yenilikçi teknolojiler konusunda Samsung ile Turkcell arasında daha da genişleyen bu iş birliği, Türkiye’nin ulusal inovasyon hedeflerine katkıda bulunacak önemli bir adımdır. Türkiye’deki müşterilerimizin günlük yaşamlarına değer katan yenilikler sunmaya kararlıyız.”

Akıllı şehir çözümleri geliştirecek

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Turkcell’in Türkiye’nin kendi teknolojisini geliştiren ve üreten bir ülkeye dönüşmesine yardım etme hedef ve kararlılığına ilişkin “Bu amaçla uzun vadeli iş birlikleri yapıyoruz” dedi. Yerel olarak geliştirilen 5G hizmetinin erkenden hayata geçmesinin ülkemizin sadece teknolojide değil, ekonomide de yeni bir sıçrayış yapabilmesine yönelik önemli bir fırsat olduğuna inandıklarını ifade eden Terzioğlu, “Samsung ile imzaladığımız iyi niyet mektubu ile birlikte gelecek nesil teknolojiler ve Türkiye’de 5G’nin ticarileştirilmesi konusundaki ortak çalışmalarımızın kapsamını genişletiyoruz. Turkcell olarak, akıllı şehir çözümlerinde iş birliğine dayalı çalışmalarla büyüyen şehirler için hayatı kolaylaştıracak yerel uygulamalar da geliştireceğiz. Projelerde birlikte çalışacağız ve fikir alışverişinde bulunacağız” diye konuştu.

ETİKETLER