Ergenlik döneminde hipertansiyona dikkat!

AA |  02 Eylül 2018 Pazar - 14:51 | Son Güncelleme : 02 09 2018 - 15:27

Hipertansiyonla Mücadele Derneği Başkanı (HİPERDER) Prof. Dr. İstemihan Tengiz, erken çocukluk döneminde yüzde 1-2 olan hipertansiyon görülme sıklığının ergenlik döneminde yüzde 6-7'ye yükseldiğini, bunda en büyük sebebin de hareketsiz yaşam, obezite ve sağlıksız beslenme olduğunu bildirdi.


 Hipertansiyonla Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. İstemihan Tengiz, yaptığı açıklamada,  "çağın vebası" olarak adlandırılan ve ölümcül sonuçlara yol açabilen  hipertansiyona doğumdan itibaren rastlandığını belirterek, erken çocukluk  çağındaki hipertansiyonun doğumsal anomalilere, böbrek ya da damar sistemi  rahatsızlıklarına bağlı olarak görüldüğünü, ergenlik döneminde ise bu hastalığın  farklı sebeplere bağlı olarak gelişebildiğini ifade etti.
 
  Tengiz, modern çağın getirdiği kolaylıklarla toplumların pasif yaşama  geçmeye başladığını vurgulayarak, "Erken çocukluk döneminde hipertansiyon görülme  sıklığı yüzde 1-2 civarında iken ergenlik döneminde 6-7'ye çıkıyor. Pasif yaşam  tarzı, yanlış beslenme gibi sebeplere dayanıyor ve obeziteyle paralel şekilde  yükseliyor." dedi.
 
SESSİZ İLERLİYOR!
 
 Hipertansiyonun çocuklarda da sessiz ilerlediğini anlatan Tengiz,  özellikle tekrarlayan idrar yolu reflülerinin kronik böbrek hasarına yol açarak  hipertansiyona neden olduğunu, bu yüzden çocukluk çağındaki idrar yolu  enfeksiyonlarının mutlaka dikkate alınması gerektiğini kaydetti. Çocuklarda hipertansiyon tanısı konulurken, yaş, boy ve kilo  özelliklerin büyük önem taşıdığını aktaran Tengiz, hastaların yüzde 50'sinde  hipertansiyonun belirti vermeksizin geliştiğine işaret etti. Tengiz, görme bozukluğu, bulantı ve baş ağrısının çocuklarda  hipertansiyon için başlıca semptomlar olduğunu, tedavi edilmezse hastalığın  gözler, kalp, böbrekler ve damarlarda hasarlara yol açtığını vurguladı.
 
 Çocuklarda 3 yaşından sonra düzenli olarak kan basıncı ölçümünün  yapılması gerektiğini kaydeden Tengiz, "Ani kan basıncı artışlarında beyin  fonksiyonlarını kaybı, beyin kanamaları yaşanabiliyor. Uzun süreli hipertansiyon  çocuklarda kalp ve böbrek yetmezliğine neden olabiliyor. Ölüm ve hastalıklardan  kaçınmamız için risk faktörünü erken fark etmemiz gerekiyor." diye konuştu.   Hipertansiyondan korunmak için yaşam tarzı değişikliğine gidilmesi  uyarısında bulunan Tengiz, öncelikle sağlıklı beslenme, düzenli egzersizin büyük  önem taşıdığını belirtti. Tengiz, tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi tuz kullanımının  kısıtlanmasını ve börek ile pilav gibi karbonhidrat değeri yüksek gıdalardan  kaçınılmasını da önerdi.
 
  
 

ETİKETLER