Erdoğan, yedi rektörü atadı

19 Mart 2015 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 19 03 2015 - 2:30

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YÖK’ün önerdiği adaylar arasından yedi üniversiteye rektör ataması yaptı.


 
Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın YÖK’ün önerdiği adaylar arasından, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Mustafa Solak’ı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yücel Acer’i, Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Remzi Gören’i, Karabük Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Refik Polat’ı, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’yı, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörlüğüne Prof.Dr. Fethi Ahmet Polat’ı ve Şırnak Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas’ı atadığı kaydedildi.
 
 
Laçiner’in yerine ikinci sıradaki Acer
 
ÇOMÜ’de, geçen 26 Şubat’ta, Terzioğlu Yerleşkesi’ndeki Troya Kültür Merkezi’nde yapılan rektörlük seçimlerinde 689 öğretim üyesinden 670’i oy kullandı. Dört adayla gidilen seçimde, Prof. Dr. Sedat Laçiner 237 oy, Prof. Dr. Yücel Acer 180 oy, Prof. Dr. Muammer Karaayvaz 163, Prof. Dr. Arzu Mirici 78 oy aldı. YÖK, bu isimlerden seçimde ikinci sırada yer alan Prof. Dr. Yücel Acer’i birinci sırada, üçüncü sırada yer alan Prof. Dr. Muammer Karaayvaz’ı ikinci sırada ve 57 oy farkla sandıktan birinci çıkan mevcut rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner’in ismini ise üçüncü sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu üç isimden Prof. Dr. Acer’i rektör olarak atadı.
 
Hawaii’de doktora
 
Yeni Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, görevi devralacağı Prof. Dr. Sedat Laçiner’in ekibinde 1.5 yıl rektör yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra, aralarındaki uyumsuzluk nedeniyle bu görevden ayrılmış ve kadrosuyla birlikte 2014’ten itibaren Ankara Yıldırım Beyaz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Hukuk Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak göreve başlamıştı. Evli ve 2 çocuk babası olan Prof. Dr. Acer, ABD’de de Hawaii Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde doktora sonrası çalışmalar yapmış, Kara Harp Okulu, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Osman Gazi Üniversitesi ve Adalet Akademisi’nde ders vermişti.

ETİKETLER