Erdoğan vekillerle görüştü! AK Parti sonbahara Kızılcahamam’da kampa girecek

AA |  06 Temmuz 2019 Cumartesi - 15:01 | Son Güncelleme : 06 07 2019 - 16:39

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın milletvekilleriyle yaptığı toplantının ardından açıklamalarda bulundu.


AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında 9 ilin milletvekilleriyle toplantı yapıldığını belirterek, "Kış dönemi çalışmaları biterken milletvekillerimizle bir araya gelip daha odaklanarak, daha küçük gruplar halinde geçmişte yaptığımız gibi bu çalışmayı gerçekleştiriyoruz. İkincisini gerçekleştirdik bugün. Çarşamba ve perşembe son grupları da yaparak tamamlamayı planlıyoruz. Daha sonra sonbahara doğru Kızılcahamam kampımızı gerçekleştireceğiz milletvekillerimizle beraber." dedi. Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, AK Parti'li milletvekilleriyle İstanbul İl Başkanlığında yaptığı toplantının sona ermesinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Kırklareli, Yalova, Çanakkale, Düzce olmak üzere 9 ilden milletvekilleriyle bir araya gelindiğini dile getiren Çelik, toplantı formatının bir AK Parti geleneği ve bilinen bir format olduğunu, çok sık şekilde yaptıklarını ancak farklı haberler çıktığı için açıklama ihtiyacı hissettiklerini söyledi.

Çelik, geçen hafta grup toplantısı yapmadıklarını, bu hafta da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Güney Doğu Avrupa ile ilgili bir zirveye katılımının söz konusu olacağını, o nedenle bu hafta da grup toplantısının yapılamayacağını belirterek, şunları kaydetti: "Kış dönemi çalışmaları biterken milletvekillerimizle bir araya gelip daha odaklanarak, daha küçük gruplar halinde geçmişte yaptığımız gibi bu çalışmayı gerçekleştiriyoruz. İkincisini gerçekleştirdik bugün. Çarşamba ve perşembe son grupları da yaparak tamamlamayı planlıyoruz. Daha sonra sonbahara doğru Kızılcahamam kampımızı gerçekleştireceğiz milletvekillerimizle beraber. Tabii bu arada Sayın Cumhurbaşkanımızın programında daha önce kendileri söylemişti, seçimde yüksek başarı gösterenden başlayarak illeri, büyükşehirleri ziyaret şeklinde bir program söz konusu. O programları da bu çerçevede gerçekleşecek. Bu toplantılar üç çerçevede oluyor. Sayın Cumhurbaşkanımız en başta geçtiğimiz dönemle ilgili kış dönemi, seçim konularıyla iç ve dış politika konularıyla ilgili bir değerlendirme yapıyor. Kısa bir değerlendirme olup, milletvekillerimize daha çok zaman ayırmak istiyor. Daha sonra milletvekillerimiz illerinin sorunları olabilir, iç, dış politikaya ilişkin değerlendirmeleri olabilir bunları paylaşıyorlar. Bunların içerisinde değerlendirme, analiz söz konusu olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik sorular da olabiliyor." 
 
"Bir AK Parti geleneği bir kere daha icra edilmiş oluyor"
 
Bunlar değerlendirildikten sonra söz isteyen milletvekillerine belirli bir süre ayrıldığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın toplantının sonunda kendisine yöneltilen sorulara cevap verdiğini aktaran Çelik, bugün ayrıca ilçe belediye başkanlarıyla gelecek dönem çalışmalarının değerlendirileceği bir toplantı yapılacağını belirtti.

Çelik, "Tabii biz ilk toplantıyı yaptığımızda aslında bir AK Parti geleneği ama bazı haberler çıktı. Onun içerisinde bir sürü spekülasyon çıktı. Tabii bu toplantıyla ilgili çıkan haberlerin yüzde 90'ına yakınının toplantıda konuşulmayan şeyler olduğunu ifade edebilirim." diye konuştu.

Bu toplantıda MYK, MKYK üyelerinin bulunmadığını, bunun sebebinin MYK ve MKYK üyeleriyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın düzenli olarak bir araya gelmesi olduğunu vurgulayan Çelik, bu toplantıda sadece milletvekillerinin değerlendirmesinin alındığını anlattı.

Ömer Çelik, toplantıda MYK'yi, grubu temsilen 1-2 ismin notları takip etmek, değerlendirmeleri almak üzere bulunduğunu, daha sonra bu notların ilgililere iletildiğini, takiplerinin de yapıldığını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, yaklaşık 4 saatini bu toplantıya ayırdığına işaret eden Çelik, Erdoğan'ın toplantıya sadece bir kere ara verdiğini, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştüklerini, görüşmede Libya ile ilgili konuların, gelişmelerin ele alındığını ve denizaltıda hayatını kaybeden Rus mürettebat ile ilgili de başsağlığı dileklerini ilettiğini kaydetti.

Toplantıda özellikle illerdeki yatırımların geldiği noktaların da ayrıntılı bir şekilde değerlendirildiğini belirten Çelik, bunların tamamlanması, hızlandırılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatları olduğunu, bunların da notlarının alındığını ifade etti.

AK Parti Sözcüsü Çelik, "Genel olarak bu çerçevede gerçekleşen bir toplantıdır. Yani bir AK Parti geleneği bir kere daha icra edilmiş oluyor." dedi.

Bir soru üzerine Çelik, diğer milletvekilleriyle çarşamba ve perşembe yapılacak toplantının Ankara'da gerçekleştirilmesinin planlandığını söyledi.
 
Çelik, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın, partisinin milletvekilleriyle İstanbul İl Başkanlığında yaptığı  toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunduktan sonra gündeme ilişkin  soruları yanıtladı.
 
Bir gazetecinin "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin bir yılı doldu.  Toplantıda, bu sistem de değerlendirildi mi?" sorusu üzerine Çelik, son grup  toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sistemin birinci yılının  değerlendirilmesi, performansının çeşitli yerlerde ve birimlerde ölçülmesiyle  ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a talimat verdiğini ve onun  başkanlığındaki bir heyetin bunu gözden geçirdiğini söylediğini ancak bunu  muhalefet partilerinin sanki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin kendisinin  gözden geçiriliyormuş gibi algıladıklarını aktardı.
 
Çelik, buna yönelik de cevap verdiklerini dile getirerek, "Hayatın  icabı gereğidir, yani yeni bir sistem hayata geçti, bürokrasinin çeşitli  noktalarında sisteme uyum sağlayamama söz konusuysa bunlar tespit edilecek.  Çeşitli noktalarda, vatandaşa hizmet götürme konusunda yeterli performans  göremediğimiz konular güncellenecek. Bunların hepsi masaya yatırılıp onun bir  röntgeni, MR'ı çekilecek. Önemli olan burada hizmetin hızlı gitmesi. Vatandaşın  devletle olan işlerinin hızlı görülmesi. Performans kadar aynı zamanda önümüzdeki  döneme dönük projeksiyonların hayata geçmesiyle ilgili ölçümler yapılacak. Son  derece doğal." diye konuştu.
 
İlk iktidara geldiklerinde önlerine kendilerini bağlayan "Şu işleri şu  takvim içinde gerçekleştireceğiz." şeklinde bir karne koyduklarını anlatan Çelik,  şunları kaydetti:
 
"Biz bunu her zaman yaparız. Şimdi de sistemin birinci yılına  geldiğimizde çeşitli bürokratik noktalarda direnç, tıkanıklık, yavaş işleyen  noktalar varsa buralara nasıl müdahale yapılması gerekir ile ilgili olarak tabii  ki bir çalışma yapılacak. Bu işin doğası gereğidir. Son derece normal bir  çalışmadır. Bir performans ölçümünü, bir verimlilik çalışmasını muhalefet, Sayın  CHP Genel Başkanı sanki sistem tartışmasına, rejim tartışmasına dönüştürmeye  çalışıyor yeniden. Bu sistem milletin kararıyla, referandumdan geçerek hayata  geçmiştir. Sistem tartışmasının, rejim tartışmasıyla bir ilgisi yoktur. Milletin  onay verdiği bir sistem değişikliğine herkesin saygı duyması gerekir."
 
"Milletin onayı alınmıştır"
 
Ömer Çelik, neredeyse çok partili hayata geçildiğinden beri bütün  siyasi partilerin bu konuyu gündeme getirip bir sistem değişikliği yapılması  gerektiğini, sistemin iki başlı olmasının sıkıntılar yarattığını söylediğini  belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
 "Biz de kendi dönemimizde bunu yaşadık. Parlamenter sistemin  aksaklıkları söz konusuydu. Yıllar boyunca darbeler ve başka sebeplerle,  koalisyonlar sebebiyle tek parti hükümeti olmamıza rağmen bunun çok sıkıntısını  çektik. Sistemi daha verimli hale getirecek, daha hızlı işlemesini sağlayacak bir  değişiklik, bir sistem değişikliği milletimizin huzuruna gitmiştir, milletin  onayı alınmıştır. Milletin onayı alındıktan sonra bunun iki de bir tekrar tekrar  test edilmesine gerek yok. Milli iradeye saygı duyanların bu sistem değişikliğini  de saygı ile karşılamaları gerekir. Bizim yaptığımız şey böyle bir tartışma  değil, yani performansın verimliliğinin değerlendirilmesiyle ilgili bir şey. Bu  her senede yapılabilir. Nihayetinde önemli olan vatandaşa giden hizmetin,  vatandaşın devletle ilişkisinin en sağlıklı şekilde organize edilmesiyle ilgili  bir çalışmadır."
 
"Türkiye Cumhuriyeti, egemen bir devlettir"
 
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, S-400 konusunda muhalefetin  eleştirilerine ilişkin soruya şöyle yanıt verdi:
 
"Türkiye Cumhuriyeti, egemen bir devlettir. Dışarıdaki yorumları,  muhalefet partileri içeriye tercüme ederek orijinal fikir gibi sunuyorlar. Biz,  dışarıdaki herhangi bir yabancı basın yayın organında okuduğumuz, hiçbir şekilde  gündemimizde olmayan, iyi niyetli olarak da görmediğimiz birtakım tavsiyelerin  bir müddet sonra gerçekmiş gibi kabul edilip, muhalefet tarafından bir eleştiriye  dönüştürüldüğünü düşünüyoruz. Türkiye'nin, Suriye, Irak ve Doğu Akdeniz'deki  gelişmeler her geçen gün bunun altını daha çok çiziyor, ciddi bir şekilde  güvenlikle ilgili herhangi bir açığının olmaması gerekir. Hava savunma  sistemimizin güçlendirilmesi, egemen bir devlet olarak milli güvenliğimizin  gereğidir ve Türkiye bu sistemi almışsa bu sistemi kullanacaktır. Bunun parasını  ödemişse kullanacaktır. Suriye ve Irak'tan kaynaklanan tehditler, Doğu  Akdeniz'deki gelişmeler bunu gerektiriyor."
 
Türkiye'nin sınırlarının aynı zamanda Avrupa Birliği ve NATO sınırları  olduğuna da dikkati çeken Çelik, "Türkiye'nin sınırlarının güçlü bir şekilde  korunması demek, egemen bir devlet olarak bizim kendi milli güvenliğimiz için  yaptığımız bir iş olduğu kadar aynı zamanda NATO'nun ve Avrupa'nın sınırlarının  da korunması demektir. Aslında müttefiklerimizin bize destek vermesi gereken bir  konudur." ifadelerini kullandı.
 
S-400'lerin ne zaman Türkiye'ye getirileceği konusundaki soru üzerine,  bunun çok kısa bir tarihte gerçekleştirileceğini vurgulayan Çelik, "Belli değil  ama çok kısa, artık günler haftalar sayılı... Zaten öteden beri açıklamalar  'Temmuz' şeklinde yapılıyordu. Bununla ilgili hazırlıklar kendi rutini içinde  sürüyor." dedi.
 
Nereye konuşlandırılacağı konusunda ise bu konunun değerlendirildiğini  aktaran Çelik, "Tehdit değerlendirmesine göre Genelkurmayın, Milli Savunma  Bakanlığımızın Sayın Cumhurbaşkanımıza bir arzları vardı. O değerlendirme  yapıldıktan sonra Türkiye'nin ihtiyacını maksimum düzeyde karşılayacak şekilde  konuşlandırılacaktır." şeklinde konuştu.