Erdoğan'dan Putin'e: Birilerini de gerçekten kıskandırıyor

AA |  26 Temmuz 2018 Perşembe - 19:59 | Son Güncelleme : 26 07 2018 - 21:33

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Rusya arasındaki her türlü dayanışmanın birilerini gerçekten kıskandırdığını söyledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 10.  Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin-Güney Afrika (BRICS) Zirvesi kapsamında baş başa  görüşmek üzere Four Seasons Otel'de bir araya geldi.
 
Türk heyetinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye  Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar  Pekcan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile MİT Başkanı Hakan Fidan da  hazır bulundu.
 
Baş başa görüşme öncesi iki lider selamlama konuşması yaptı.
 
Başkan Erdoğan, sözlerine, "Öncelikle bu BRICS Zirvesi'nde sizlerle  bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti gerek şahsım gerek heyetim adına ifade  etmek istiyorum." diyerek başladı.
 
Telefon görüşmelerinde de ifade ettiği gibi BRICS Zirvesi'nde bir  araya gelip ikili görüşecekleri konuların olduğunu söylediklerini aktaran  Erdoğan, "Türkiye-Rusya siyasi, askeri, ekonomik, kültürel, ticari... bütün  alanlarda gerçekten çok ciddi bir yükselişi şu anda yakalamış vaziyette."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında 100 milyar dolarlık hedef  olduğunu anımsatarak, "Bu gidişle bu hedefi de yakalayacağımıza inanıyorum çünkü  bu konuda bir inanmışlığımız var. Turizmde gayet güzel gelişmeler söz konusu.  Öyle zannediyorum ki bu yıl hakikaten 6 milyon gibi bir turist noktasında  Türkiye'yi ziyaret edecek. Tüm bunlarla beraber aramızdaki her türü dayanışma  birilerini de gerçekten kıskandırıyor." ifadelerini kullandı.
 
Putin: "Beni restorana davet edecektiniz hani?"
 
İki liderin açıklaması sonrasında Putin'in "Beni restorana davet  edecektiniz hani?" şeklindeki sorusu üzerine Erdoğan, "Ettim, bekliyorum."  karşılığını verdi.
 
Putin'in, "Ama şu konuda anlaşmıştık: Et ürünlerimizi ülkeye alacak  iseniz o zaman bu restoranda Rus etleri olacak." sözlerine karşılık Cumhurbaşkanı  Erdoğan, "Ben memnuniyetle sizleri öncelikle bekliyorum. Dönüşten sonra bu işi  halledersek iyi olur, fazla geciktirmeyelim." dedi.
 
Putin: "Ortak çalışmalarda bulunmaktan memnuniyet duyuyorum"
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de iki ülke arasındaki   ilişkilerin artmasından dolayı memnuniyet duyduğunu dile getirdi.
 
Putin, "Çeşitli krizlerin üstesinden gelinmesi konusunda ilişkilerimiz  her daim devam edecek. Ekonomi alanında da ilişkilerimiz gelişecek. Geçen sene  ticaret hacmimiz yüzde 40,5 oranında artmıştı ve 22 milyar doları aşmıştı.  Görüştüğümüze çok sevindim, ortak çalışmalarda bulunmaktan memnuniyet duyuyorum."  diye konuştu.
 
Erdoğan ve Putin'in açıklamaları sonrasında iki lider görüşmeye basına  kapalı devam etti.
 

ETİKETLER